Politechnika Białostocka otrzymała dodatkowe 1 043 347 zł na Uniwersytet Europejski Across
23-12-2024
Minister Nauki zwiększył wysokość subwencji na rok 2024 dla pięciu uczelni publicznych, które w konkursie organizowanym w związku z inicjatywą Komisji Europejskiej „Uniwersytety Europejskie” zostały zaakceptowanie do finansowania. Politechnika Białostocka otrzyma dodatkowe 1 043 347 zł, co pokryje część obowiązkowego 20% wkładu własnego uczelni do projektu.
– Stworzenie przez Politechnikę Białostocką, z 8 partnerami z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Francji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii i Rumunii oraz partnerem stowarzyszonym z Ukrainy, Uniwersytetu Europejskiego Across to wielkie wyzwanie ale także ogromna szansa na rozwój uczelni – przekonuje dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej. – Otrzymane środki zostaną przeznaczone na realizację zaplanowanych w projekcie działań, obejmujących wszelkie aspekty życia uczelni, zaczynając od systemowego podejścia do organizacji i zarządzania konsorcjum: stworzenie wspólnej strategii, procedur i międzynarodowych jednostek Across jak np. Akademia Rozwoju Nauczycieli, Across Think Tank czy też Across Incubator Hub. Planujemy opracowanie i wdrożenie wspólnej oferty dydaktycznej (międzynarodowe kursy zakończone mikropoświadczeniami, wspólne programy studiów z partnerami zagranicznymi itd.), celowaną mobilność studentów, doktorantów i pracowników Politechniki Białostockiej w obrębie uczelni Across, współpracę naukową i komercjalizację wyników badań. Ponadto środki z projektu i zwiększonej subwencji pozwolą na efektywne upowszechnianie opracowanych rozwiązań.
Uniwersytety Europejskie to międzynarodowe sojusze instytucji szkolnictwa wyższego. Łączy je długoterminowa strategia w obszarze kształcenia i promocji europejskich wartości. Celem ich powstania jest zwiększenie mobilności studentów, kadry akademickiej i środowiska naukowego, a także wspieranie jakości, integracji i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.
– Pod hasłem Across połączyły się uczelnie, które zlokalizowane są w pobliżu granic państwowych krajów z różnych części Europy – przypomina dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB., Rektor Politechniki Białostockiej. – To również ważne i ciekawe doświadczenie, które nas spaja, także jeśli chodzi o współpracę z lokalnym otoczeniem gospodarczym.
Liderem konsorcjum jest Chemnitz University of Technology z Niemiec. Projekt zakłada realizację czterech dużych bloków zadaniowych, tzw. Workpages. Politechnika Białostocka jest liderem Workpage 2 – Across Alliance borderless education, do którego należą działania zmierzające do stworzenia wspólnej oferty edukacyjnej Uniwersytetu Europejskiego Across. Na ten cel nasza uczelnia otrzyma grant w wysokości 1 417 355 euro.
Skład konsorcjum ACROSS:
- Chemnitz University of Technology, Niemcy
- Politechnika Białostocka (Bialystok University od Technology), Polska
- University of Perpignan, Francja
- University of Girona, Hiszpania
- University of Udine, Włochy
- University of Ruse, Bułgaria
- University of Craiova, Rumunia
- University of Nova Gorica, Słowenia
- University of Banja Luka, Bośnia i Hercegowina.
Dodatkowo, jako partner stowarzyszony w projekcie uczestniczy Ivan Franko National University of Lviv z Ukrainy.