Rektor Politechniki Białostockiej w debacie na II Kongresie Samorządów Uczniowskich
18-12-2024
Promocja w social media, konkursy o indeks, dni otwarte, umowy patronackie, zamawiane zajęcia i wykłady, punkty za egzamin zawodowy, czy zajęcia wyrównawcze dla studentów I roku to sposoby, w jaki Politechnika Białostocka zachęca do studiowania w największej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce.
Rektorzy trzech największych białostockich uczelni, Prezydent Miasta Białegostoku oraz białostocka młodzież wzięli udział w debacie podczas II Kongresu Samorządów Uczniowskich w Białymstoku.
– Białostockie uczelnie kształcą na europejskim poziomie! Studiując w Politechnice Białostockiej można świetnie przygotować się do wyzwań, które młodym ludziom stawiają pracodawcy w Polsce i za granicą, a dzięki obecności naszej uczelni w konsorcjum Uniwersytetu Europejskiego poczuć się członkiem międzynarodowej społeczności akademickiej – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej i zachęca młodzież do poszukania swoich dróg rozwoju osobistego i zawodowego podczas studiów. – W Politechnice Białostockiej można realizować pasje w studenckich kołach naukowych. Dla ciekawych świata mamy ofertę wyjazdów do uczelni zagranicznych w Europie i kilku innych kontynentach w ramach regularnych studiów, szkół letnich, a także Blended Intensive Programme.
W debacie młodzi samorządowcy otwarcie mówili, czego brakuje im w mieście. To zdaniem uczniów za mało działań miasta skierowanych do młodzieży, ale też zbyt skromna promocja oferty edukacyjnej uczelni wyższych, która nie dociera do zainteresowanych. Zamiast tradycyjnych kanałów, młodzież chce by więcej informacji trafiało do mediów społecznościowych, np. TikToka.
Zdaniem uczniów o ich pozostaniu w Białymstoku może zdecydować m.in. łatwiejszy dostęp do mieszkań lub akademików, dopasowanie do ich potrzeb transportu publicznego, większe angażowanie szkół średnich i ich uczniów w akcje rekrutacyjne podlaskich uczelni wyższych, a także oferta kulturalna skierowana do młodych osób.
– Politechnika Białostocka uważnie wsłuchuje się w oczekiwania uczniów szkół ponadpodstawowych – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
– Mamy stały kontakt z młodzieżą Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, czyli znajdujemy się po tej samej stronie. Jesteśmy aktywni w social media, a nasi przedstawiciele podróżują na targi edukacyjne czy salony maturzystów. Ważnym elementem promocji Uczelni są liczne ogólnopolskie konkursy o indeks na studia w Politechnice Białostockiej. Co roku zapraszamy też na Dzień Otwarty Politechniki Białostockiej, Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, czy Maturanek – Poranek Maturzystów. Nauczyciele mogą zamówić zajęcia dla swojej klasy w Uczelni bądź zaprosić naszych przedstawicieli do swojej szkoły. A nasze Juwenalia na politechnicznym kampusie gromadzą oprócz studentów setki uczniów z całego regionu – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Najlepsi maturzyści mogą aplikować o bezpłatne miejsca w domach studenta w ramach konkursu „Akademiki za dobre wyniki”. Mamy też liczne zajęcia wyrównawcze z przedmiotów podstawowych dla studentów I roku.
Politechnika Białostocka o wszystkich działaniach szeroko informuje w serwisach społecznościowych. To uczelniane profile na Facebooku, Instagramie, YouTube czy kanał Tik Toka. Przyszli studenci mają do dyspozycji osobny serwis internetowy o kierunkach studiów oraz perspektywach zawodowych. Na stronie https://kandydacipb.edu.pl/ młodzi ludzie znajdą kalkulator punktów, ale też inspirujące rozmowy ze studentami i wykładowcami, którzy opowiadają o poszczególnych kierunkach studiów. Są tu też informacje o tym, jak wystartować w konkursach o indeks, czy też relacje z licznych spotkań przedstawicieli uczelni na targach i spotkaniach edukacyjnych z młodzieżą.
Debatę pt. „Białystok dla Młodych” w ramach II Kongresu Samorządów Uczniowskich zorganizowała 17 grudnia 2024 r. Joanna Misiuk – Radna Miasta Białystok i Fundacja Białystok DziałaMY. Oprócz Prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, prof. dr. hab. Marcina Moniuszko – rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr. hab. Mariusza Popławskiego – rektora Uniwersytetu w Białymstoku, uczestniczyli w niej przedstawiciele: Młodzieżowej Rady Miasta Białystok, Hufca ZHP Białystok, organizacji Białostockie Szkoły Średnie. Wydarzenie odbyło się w Sali Białostockiego Centrum Edukacji.
(jd)
Zdjęcia: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku