Politechnika Białostocka rozdała indeksy. Mali studenci rozpoczęli naukę w Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym
02-12-2024Najmłodsi studenci Politechniki Białostockiej na bezpłatnych zajęciach w uczelni będą poznawać ciekawostki matematyczne, chemiczne i przyrodnicze. Dowiedzą się jak powstaje beton, stąd się bierze prąd i do czego inżynierowie wykorzystują kamerę termowizyjną. Na warsztatach z architektury wnętrz zaprojektują wymarzony pokój. Sprawdzą jakie możliwości daje sztuczna inteligencja. Porozmawiają o największych wyzwaniach firm z branży produkcyjnej i logistycznej, działających na rynku globalnym. Odwiedzą Muzeum Wojska w Białymstoku, potrenują judo, a także poznają kulturę Chin z Centrum Współpracy Polsko-Chińskiej Politechniki Białostockiej.
– Chcemy przybliżać naszą uczelnię i jej potencjał społeczności regionu – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Rozbudzać w młodych ludziach zainteresowanie techniką, ale też i kwestiami projektowania. Rozwijać kreatywność i pasje, które miejmy nadzieję, będą potem realizowane w Politechnice Białostockiej. Podlaski Uniwersytet Dziecięcy jest ważnym elementem misji naszej uczelni, realizacją idei o kształceniu przez całe życie. Im wcześniej zaczniemy, tym to kształcenie będzie ciekawsze, bardziej efektywne i przyniesie więcej satysfakcji młodym uczestnikom Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego, ale także nauczycielom prowadzącym zajęcia. Dzieci są wymagającymi studentami, zadają dużo pytań, okazują zainteresowanie, wymagają szczególnej uwagi.
Uczniowie Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego poczują się jak prawdziwi studenci! Zajęcia poprowadzą nauczyciele akademiccy, a spotkania odbywać się będą w salach i pracowniach Politechniki Białostockiej.
– Czekamy na fajne ciekawostki, różne doświadczenia. Mama, mówiła mi, że tu będzie coś takiego, czego nie ma w szkole. Będzie super – mówił po otrzymaniu indeksu jeden z uczestników Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego.
Organizację 16. edycji Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego w Politechnice Białostockiej wsparły samorządy pięciu miast: Augustowa, Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz. Dzięki temu w roku akademickim 2023/2024 z możliwości poznania uczelni od środka skorzysta 245 uczniów z klas IV-VI klas szkół podstawowych. W roku akademickim 2024/2025 zaplanowano 15 weekendowych spotkań, ostatnie odbędzie się 7 czerwca 2025 r.
W uroczystej inauguracji Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego w Politechnice Białostockiej udział wzięli:
- dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB – Rektor Politechniki Białostockiej
- dr hab. inż. Jacek Mariusz Żmojda, prof. PB – Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej
- dr Jacek Brzozowski – Wojewoda Podlaski
- Łukasz Prokorym – Marszałek Województwa Podlaskiego
- dr hab. Tadeusz Truskolaski, prof. UwB – Prezydent Miasta Białegostoku
- Tomasz Klim – Wiceprezydent Miasta Białegostoku
- Piotr Siniakowicz – Burmistrz Miasta Siemiatycze
- Iwona Kołos – Zastępca Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski
- Barbara Sadowska – Zastępca Burmistrza Miasta Hajnówka
- Anita Szostak – Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu Miasta Augustowa.
Podlaski Uniwersytet Dziecięcy rozpoczął swoją działalność 16 lat temu i był jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce. Cel Uniwersytetu od początku stanowiła nie tylko edukacja młodych Podlasian, ale również – a może przede wszystkim – rozbudzanie ciekawości naukowej u najmłodszych (zajęcia kierowane do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej). Dzięki zajęciom prowadzonym na terenie uczelni, starannie dobranym partnerom i nauczycielom oraz różnorodnej formie spotkań Uniwersytet co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dotychczas w zajęciach PUD wzięło udział blisko 2 tysiące uczestników.
Partnerzy PUD PB w roku akademickim 2024/2025: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Miasto Augustów, Miasto Białystok, Miasto Bielsk Podlaski, Miasto Hajnówka, Miasto Siemiatycze.
www: pb.edu.pl/pud
(mr)