Michalina Charubin, Anna Krempin i Jakub Szarkowski wygrali konkurs Biznes za Milion
29-11-2024Cukiernia Rzemieślnicza „Słodkie chwile” ze spersonalizowanymi słodkościami czy aplikacja do górskich wędrówek „Szlakownik” to pomysły uczniów szkół ponadpodstawowych na biznes za wirtualny milion złotych. Łącznie sześcioro młodych ludzi zostało finalistami piątej edycji konkursu „Biznes za Milion” organizowanego na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.
W kategorii projektów indywidualnych najwyższe oceny zdobył projekt Michaliny Charubin.
– Moim pomysłem jest Cukiernia Rzemieślnicza „Słodkie chwile”, w której będę sprzedawać spersonalizowane słodkości oraz szkolić pasjonatów cukiernictwa. Udział w konkursie „Biznes za milion” był cudownym przeżyciem i bardzo się cieszę, że mogłam zaprezentować mój pomysł specjalistom z uczelni i biznesu – mówi Michalina Charubin, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.
Nagrodą jest indeks na studia na dowolnym kierunku na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, iPhone, a także indywidualny program mentoringowy Adama Zdanowicza – twórcy rowerów customowych i Złotego Absolwenta Politechniki Białostockiej.
Anna Krempin i Jakub Szarkowski, uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku, zdobyli pierwsze miejsce w kategorii projektów zespołowych za projekt „VoRId”.
– Przygotowaliśmy biznesplan oraz prezentację. Dostaliśmy dużo wsparcia od organizatorów, skorzystaliśmy też z mentoringu. Polecamy każdemu wzięcie udziału w tym konkursie. Przede wszystkim, żeby przełamać swoje bariery oraz podzielić się swoimi pomysłami z fachowcami – przekonuje Anna Krempin.
Z indeksami w kieszeni muszą tylko zdać maturę, by rozpocząć studia na jednym z sześciu kierunków na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Do wyboru są: logistyka, zarządzanie, zarządzanie finansami i rachunkowość, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie i inżynieria usług, turystyka i rekreacja.
Indeksy na studia na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej wygrali:
- Michalina Charubin – I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, autorka projektu „Słodkie Chwile”
- Aleksandra Gryc – Zespół Szkół Handlowo- Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku, autorka projektu „Szlakownik”
- Kacper Bogusz – Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku, autor aplikacji GoSport
- Julia Troskowska – III Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku, autorka projektu CA-PLA
- Anna Krempin i Jakub Szarkowski – IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku, autorzy projektu VoRld
Dwójka laureatów konkursu wygrała też indywidualny program mentoringowy: Michalina Charubin zrealizuje go z Adamem Zdanowiczem, Kacper Bogusz ze specjalistami z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Białostockiej.
Finaliści konkursu Kamila Matuk oraz Jakub Rolak, uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej otrzymali nagrodę specjalną – roczną prenumeratę magazynu Forbes. W ten sposób ich pomysł biznesu pn. BoatMe wyróżniła prof. dr hab. inż. Joanna Ejdys, Dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.
Podczas finału konkursu „BIZNES ZA MILION” o swojej drodze w biznesie opowiedział Adam Zdanowicz, założyciel największej polskiej pracowni projektowo-wykonawczej rowerów customowych MAD Bicycles, laureat konkursu Mój pomysł. Mój biznes, zorganizowanego przez Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.
Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej po raz piąty zaprosił uczniów szkół ponadpodstawowych do konkursu na styku przedsiębiorczości oraz kreatywności. W konkursie „Biznes za Milion” mogli zgłaszać pomysł na aplikację, usługę lub produkt, który ma szansę podbić rynek. Warunek – budżet na rozkręcenie przedsięwzięcia musi zamknąć się w sumie miliona złotych.
Odzew był rekordowy! Wpłynęło 66 projektów opracowanych przez uczniów z województwa podlaskiego, Torunia, Gdyni i Poznania. Do finału zakwalifikowało się 10 najlepszych prac. Autorzy prezentowali swoje pomysły przed kapitułą konkursową, złożoną z nauczycieli akademickich Politechniki Białostockiej i przedstawicieli świata biznesu na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej 29 listopada 2024 r.
W finałowych przesłuchaniach piątej edycji konkursu „BIZNES ZA MILION” komisja konkursowa zapoznała się z pięcioma projektami indywidualnymi oraz pięcioma projektami zespołowymi. Uczestnicy reprezentowali:
- Zespół Szkół Handlowo- Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku
- Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
- Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku
- I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku
- III Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku
- Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu.