3. posiedzenie Senatu Politechniki Białostockiej XVII kadencji
21-11-2024Trzecie posiedzenie Senatu Politechniki Białostockiej XVII kadencji odbyło się w Sali Senatu w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Rozpoczęło się od przeprosin prof. Sławomira Bakiera skierowanych do dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB, w związku z jego nieetycznym zachowaniem w trakcie trwania tegorocznej kampanii wyborczej na rektora Politechniki Białostockiej. Rektor Politechniki Białostockiej przyjęła przeprosiny.
W kolejnym punkcie obrad senatorzy zdecydowali o nowym składzie Rady Politechniki Białostockiej na kadencję od 1 stycznia 2025 roku do 31 grudnia 2028 roku. Oparli się przy tym na rekomendacjach Komisji ds. wyłonienia kandydatów do Rady Politechniki Białostockiej powołanej na podstawie Zarządzenie Nr 100/2024 Rektora Politechniki Białostockiej z dnia 15 października 2024 roku oraz opiniach komisji senackich.
Senatorowie postanowili o powołać Radę Politechniki Białostockiej w następującym składzie:
- członkowie spoza wspólnoty Uczelni:
dr inż. Krzysztof Falkowski – Prezes Zarządu Mark-Bud Investments Sp z o.o.
mgr Krzysztof Dakowicz – Prezes Zarządu Adampol S.A.
mgr inż. Artur Popko – Prezes Zarządu Budimex SA
mgr inż. Urszula Wnuszyńska – Kierownik Transition Technologies PSC Sp. z o.o.
- członkowie ze wspólnoty Uczelni:
dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB (Wydział Informatyki)
prof. dr hab. inż. Romuald Mosdorf (Wydział Mechaniczny)
W skład Rady Politechniki Białostockiej wchodzi także przewodniczący Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej, wybrany na mocy odrębnych przepisów.
Warto dodać, że nowi członkowie Rady PB: Krzysztof Falkowski, Artur Popko oraz Urszula Wnuszyńska to absolwenci Politechniki Białostockiej. Dr inż. Krzysztof Falkowski pełni funkcję przewodniczącego Rady Politechniki Białostockiej w kadencji 2021-2024.
W kolejnym punkcie posiedzenia senatorowie pozytywnie zaopiniowali powołanie dr. hab. inż. Macieja Zajkowskiego, prof. PB na stanowisko dyrektora Centrum Transferu Technologii Politechniki Białostockiej. Jednostka ta została powołana na mocy Uchwały nr 7/II/XVII/2024.
Zdecydowali też o modernizacji programu studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim, realizowanych na Wydziale Inżynierii Zarządzania. Nowy program kształcenia będzie obowiązywał od semestru letniego roku akademickiego 2024/2025.
Senatorowi zgodzili się również na utworzenie nowego kierunku studiów drugiego stopnia o profilu praktycznym o nazwie „inżynieria medyczna”. Z taką inicjatywą wystąpił Wydział Mechaniczny.
Kształcenie studentów na nowym kierunku studiów rozpocznie się od semestru letniego roku akademickiego 2024/2025. Jego celem będzie przygotowanie wykształconej kadry, która będzie posiadać wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie tworzenia nowoczesnych konstrukcji i materiałów medycznych, skutecznego zarządzania systemami i aparaturą medyczną, czy też wdrażania nowych metod diagnostyczno-terapeutycznych, w tym metod wykorzystujących narzędzia sztucznej inteligencji.
Zajęcia o charakterze praktycznym (ćwiczenia, laboratoria, projekty) poprowadzą pracownicy Wydziału Mechanicznego, posiadający doświadczenie praktyczne w obszarze inżynierii medycznej.
Absolwenci kierunku inżynieria medyczna będą mogli uzyskać zatrudnienie w takich zawodach jak konstruktor, serwisant aparatury medycznej, informatyk w jednostkach medycznych, technolog przy produkcji wyrobów medycznych, ekspert w działach badawczo-rozwojowych.
Uchwała o utworzeniu nowego kierunku studiów pociągnęła za sobą konieczność wprowadzenia zmian w załączniku do Uchwały Nr 379/XXXI/XVI/2023 Senatu Politechniki Białostockiej z dnia 29 czerwca 2023 roku w sprawie ustalenia zasad rekrutacji na rok akademicki 2024/2025. Senatorowie zatwierdzili je w kolejnym dzisiejszym głosowaniu.
Posiedzenie Senatu w dn. 21.11.2024 r. zakończyło się podziękowaniami dr hab. inż. Katarzyny Halickiej, prof. PB, Prorektor ds. Kształcenia złożonymi pod adresem dziekanów i prodziekanów wydziałów uczelni za zaangażowanie i przygotowanie ciekawej oferty dydaktycznej, zawierającej kierunki studiów, tematy szkoleń i kursów, nowe kierunki studiów podyplomowych. Prace te związane są z modernizacją i unowocześnianiem oferty dydaktycznej Politechniki Białostockiej.
Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB zaprosiła członków społeczności akademickiej do udziału w otwarciu Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB Białystok oraz zaplanowanych tego dnia warsztatów dotyczących nowych form uczestnictwa w programie Erasmus+, mikropoświadczeń oraz uznawalności w Polsce wykształcenia wyższego uzyskanego za granicą.
Dziekan prof. Michał Kuciej zaprosił do udziału w Konferencji z okazji Jubileuszu 75-lecia Wydziału Mechanicznego.
Natomiast Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydziału Architektury dr inż. arch. Adam Jakimowicz na rozstrzygniecie tegorocznej edycji konkursu na prace dyplomowe „Drewno w Architekturze (4 grudnia 2024 r.)
Dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej zaprosiła zebranych do udziału w uroczystych posiedzeniach Senatu PB z okazji:
- Święta Politechniki Białostockiej (5 grudnia)
- Nadania tytułu Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej prog. Janowi Doroszowi (12 grudnia)
Kolejne spotkanie robocze Senatu PB zaplanowano na 23 stycznia 2025 r.
(oprac. mr)