Wspomnienie tych, którzy odeszli…
30-10-2024
🪔 Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim…
W okresie od 1 listopada 2023 r. do 30 października 2024 roku pożegnaliśmy:
🕯 dr. hab. inż. Sławomira Sorko, prof. PB – dydaktyka i wychowawcę wielu pokoleń inżynierów w Politechnice Białostockiej; prorektora ds. promocji i współpracy oraz prodziekana ds. rozwoju i nauki na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku
Dr hab. inż. Sławomir Adam Sorko, prof. PB urodził się w 1951 roku. Zmarł 5 grudnia 2023 r. Swoje życie zawodowe związał z działalnością naukową i pracą dydaktyczną. Dał się poznać jako erudyta i wspaniały dydaktyk kolejnych pokoleń inżynierów. Miał znaczący wkład w rozwój kadry Politechniki Białostockiej. Wypromował pięciu doktorów, którzy do dziś są pracownikami Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. W Politechnice Białostockiej pracował w latach 1973-2018. Na przestrzeni lat piastował wiele funkcji, zarówno w obrębie wydziału, jak i uczelni. W latach 1996-1999 był zastępcą dyrektora Instytutu Inżynierii Środowiska ds. nauki. W 2000 r. objął Katedrę Ciepłownictwa, którą kierował przez 12 kolejnych lat. W latach 2002-2005 sprawował funkcję Prorektora ds. Promocji i Współpracy PB. W latach 2005-2006 był też Prodziekanem ds. Rozwoju i Nauki Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. W okresie od 2008 r. do 2013 r. był kierownikiem studiów doktoranckich na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Prywatnie Profesor Sorko był zapalonym modelarzem.
🕯 dr. hab. Edwarda Oczeretko, prof. PB – dydaktyka i wychowawcę kilku pokoleń inżynierów na Wydziale Mechanicznym
Dr hab. inż. Edward Oczeretko, prof. PB zmarł 14.02.2024 r. w wieku 73 lat. Pochodził z Trzebieży (woj. zachodnio-pomorskie), a studiował na Uniwersytecie Łódzkim. W 1979 r. rozpoczął pracę nauczyciela akademickiego w Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku) w Zakładzie Biofizyki. Następnie (1987 – 1996 r.) był zatrudniony w Zakładzie Medycyny Nuklearnej Państwowego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. W 1996 r. rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Białymstoku. W latach 2010-2022 dr hab. Edward Oczeretko, prof. PB związany był z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Białostockiej, gdzie zajmował się analizą sygnałów i obrazów biomedycznych.
🕯 prof. Czesława Celmerowskiego – byłego dziekana Wydziału Mechanicznego
Prof. dr hab. inż. Czesław Celmerowski odszedł 31 maja 2024 roku. Żył 90 lat. Był specjalistą z zakresu konstrukcji maszyn rolniczych. Po ukończeniu studiów na Politechnice Wrocławskiej w 1957 r. rozpoczął pracę w przemyśle maszyn rolniczych. Wśród jego najważniejszych dokonań jest wdrożenie do produkcji ładowarki czołowej T-210 „Tur” i ładowarki chwytakowej T-214 „Cyklop”. W 1975 r. rozpoczął pracę w Politechnice Białostockiej na stanowisku docenta, a następnie profesora zwyczajnego. W swojej działalności naukowo-badawczej zajmował się problemami obciążeń dynamicznych w maszynach transportowych oraz maszynach do nawożenia organicznego. Był autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i kilku monografii z tej dziedziny. W latach 1981-1984 był prorektorem ds. studenckich i dydaktyki, a w latach 1990-1994 dziekanem Wydziału Mechanicznego. Od 1984 do 1992 kierował Katedrą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, a następnie Katedrą Maszyn Rolniczych i Pojazdów po utworzeniu specjalności pojazdy samochodowe, której był organizatorem. Prof. Celmerowski wniósł znaczący wkład w kształcenie młodej kadry naukowej oraz kilku pokoleń kadry inżynierskiej.
🕯 dr hab. Janinę Jezierską – wieloletniego pracownika badawczo-dydaktycznego Wydziału Architektury
Dr hab. Janina Jezierska zmarła 4 lipca 2024 roku. W latach 2003-2020 była zatrudniona w Instytucie Sztuk Plastycznych i Konserwacji Dzieł Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. W latach 2005-2006 była kierownikiem pracowni, a w roku 2013 kierownikiem Katedry Architektury Wnętrz. Była inicjatorką i współorganizatorką powołania w 1994 roku Ośrodka Wzornictwa dla Dzieci Niepełnosprawnych w Hajnówce. Tą jedyną tego typu placówką w Polsce przez wiele lat kierowała społecznie, organizowała Ogólnopolskie Plenery Meblarskie oraz Twórczości Artystycznej Studentów i Dzieci. Promowała i była autorką wielu meblarskich opracowań wzorniczych dla osób pełno i niepełnosprawnych. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą. Była promotorką ponad 60 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich. W 2005 roku została odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za szczególne osiągnięcia artystyczne. W 1998 r. nagrodzona przez Prezydenta Suwałk za „Biały salon sztuki” – zestaw mebli dla dzieci niewidomych. W 1998 r. przyznano Jej odznakę „ Zasłużony Białostocczyźnie”.
🕯 mgr. inż. Jerzego Mazalewskiego – zasłużonego pracownika Wydziału Informatyki, współinicjatora utworzenia w 1989 roku Instytutu Informatyki na prawach Wydziału
Jerzy Mazalewski pracował w Politechnice Białostockiej w latach 1971-2006. Był zastępcą kierownika Pracowni Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Instytucie Elektrotechniki, a w późniejszym czasie jednym z głównych organizatorów uczelnianego Ośrodka Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. Wniósł znaczący wkład w jego utworzenie i rozwój m.in. przygotowując instalację i prawidłową eksploatację komputera ODRA 1305. Z Wydziałem Informatyki (wcześniej Instytutem Informatyki) związany był od początku jego istnienia, pełniąc funkcję kierownika Laboratorium Informatyki Technicznej do odejścia na emeryturę w 2006 roku.
🕯 prof. dr hab. inż. Wojciecha Werpachowskiego – byłego pracownika Wydziału Inżynierii Zarządzania, dydaktyka i wychowawcę licznych utalentowanych inżynierów
Prof. dr hab. inż. Wojciech Werpachowski był specjalistą z zakresu organizacji i zarządzania w przemyśle, z wieloletnim stażem na stanowiskach kierowniczych w dużych zakładach produkcyjnych oraz instytutach naukowo-badawczych. Jako naukowiec związany był z Politechniką Białostocką, Warszawską oraz innymi wiodącymi uczelniami. W latach 2006-2010 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry Inżynierii Produkcji, Katedry Zarządzania Produkcją oraz Katedry Organizacji i Zarządzania na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. W Jego dorobku są książki, artykuły oraz raporty dotyczące prac naukowo-badawczych oraz wdrożeniowych. Był ekspertem z tematyki podejścia systemowego, procesowego i ciągłego doskonalenia jakości wyrobów i usług, ekonomiki i zarządzania przedsiębiorstwem oraz specjalistą technicznego przygotowania produkcji, organizacji i zarządzania, a także czystszej produkcji. Pożegnaliśmy Go 24 września 2024 r.
🕯 dr Witalisa Puczyńskiego – dydaktyka na Wydziale Mechanicznym, opiekuna zabytkowych białostockich zegarów
Witalis Puczyński zmarł 29 września 2024 roku. Miał 88 lat. Ponad 20 lat zajmował się zegarem na białostockim ratuszu oraz XVIII w. zegarem wieżowym w bramie Pałacu Branickich. Sprawował też opiekę nad zegarem wieżowym w siemiatyckim kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Z wykształcenia był inżynierem z zakresu technologii i budowy maszyn. Miał też doktorat z zakresu maszyn i urządzeń energetycznych. Przez 39 lat był pracownikiem Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Zajmował się naukowo technikami wytwarzania; głównie spawalnictwem i technologią budowy maszyn. Następnie związał się zawodowo z Wyższą Szkołą Medyczną w Białymstoku, której przez kilka lat był prorektorem. Jego ogromna wiedza i zaangażowanie w kształcenie młodych pokoleń inżynierów i specjalistów na trwałe zapisały się w historię tych instytucji. W Jego dorobku jest około dziesięciu różnych patentów, m.in. na nożyczki do zdejmowania szwów chirurgicznych.
🕯 W gronie emerytowanych pracowników Politechniki Białostockiej pożegnaliśmy:
Krzysztofa Danilczuka, elektryka z Działu Administracyjnego PB
mgr. inż. Stanisława Januckiego, starszego wykładowcę na Wydziale Inżynierii Zarządzania
Czesławę Kapturek, specjalistkę ds. płac i ubezpieczeń społecznych
Józefa Kowalczuka, pracownika gospodarczego
Krzysztofa Królika, starszego portiera
Irenę Makowską, która w Dziale Administracyjnym była specjalistą kierującą klubem „Gwint”
Teresę Nowik, z Działu Administracyjnego, kierownik obiektu
Bożenę Sawczyńską, starszego portiera
Halinę Skorulską, starszego referenta na Wydziale Informatyki
Czesławę Szerszeń, starszego portiera
Helenę Śliwko, starszego portiera
Teresę Topczewską, starszego portiera
Leokadię Wierzbicką, pracownika gospodarczego w Dziale Administracyjnym.
🕯 Wśród byłych pracowników PB pożegnaliśmy:
Justynę Ptoszek, która pracowała w Dziale Administracyjnym na stanowisku starszego portiera.
(oprac. mr)