Wizyta delegacji z Tianjin Chengjian University w Chinach w Politechnice Białostockiej

03-10-2024
cztery osoby pozują na tle zielonej ściany; na pierwszym planie proporczyki z flagami Chin i Polski
W dniach 1-2 października na Politechnice Białostockiej odbyło się spotkanie z delegacją Tianjin Chengjian University (TCU) – naszym partnerem z Chin, z którym współtworzymy międzynarodową szkołę inżynierską ISE (International School of Engineering), szkoląc inżynierów na Wydziale Budownictwa I Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

– Po raz kolejny spotkaliśmy się z reprezentantami Tianjin Chengjian University, z którym współtworzymy polsko-chińską szkołę inżynierską, która już od kilku lat funkcjonuje, i to funkcjonuje bardzo dobrze. Spotkanie miało na celu omówienie dalszej współpracy, czyli co możemy jeszcze zmienić, być może rozszerzyć kształcenie o nowe kierunki na innych wydziałach. Obecnie kształcenie studentów odbywa się na kierunkach budownictwo oraz inżynieria środowiska na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku – wyjaśniała cel wizyty dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej, która zdradziła plany rozwoju współpracy w ramach szkoły ISE (International School of Engineering) o nowe kierunki na Wydziale Elektrycznym. Ta kwestia jest jeszcze w trakcie ustaleń, dopełnienie wszystkich formalności wymaga czasu ze względu na różnice w przepisach obu krajów. Nowe propozycje mają na celu jeszcze lepsze przygotowanie studentów do wyzwań globalnego rynku pracy.

W spotkaniu w Politechnice Białostockiej z przedstawicielami partnerskiej uczelni zagranicznej wzięły udział władze uczelni, Działów Współpracy Międzynarodowej PB oraz przedstawiciele Centrum Współpracy Polsko-Chińskiej, funkcjonującego w naszej uczelni. Dyskutowano o sukcesach wynikających z dotychczasowej współpracy, jak również o planach rozwoju na przyszłość. Wśród podpisanych dokumentów znalazła się uchwała, na mocy której okres funkcjonowania Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej został przedłużony do końca 2033 roku.

Przedstawiciele Uniwersytetu Tianjin Chengjian spotkali się również ze studentami swojej uczelni, którzy właśnie zaczynają naukę w Politechnice Białostockiej. Spotkanie odbyło się na terenie Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. Goście mieli okazję zwiedzić laboratoria, w których przez najbliższe miesiące będą kształcić się studenci ISE.

Dzięki inicjatywie jaką jest ISE, w tym roku akademickim w PB naukę zaczęło 103 studentów i studentek z Chin, którzy będą studiować na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku

Spotkanie potwierdziło zaangażowanie obu stron w rozwój międzynarodowej współpracy akademickiej, która wzmacnia pozycję Politechniki Białostockiej jako uczelni o międzynarodowym zasięgu.

Z naszym Partnerem z Chin współtworzymy Międzynarodową Szkołę Inżynierską – ISE, współpracując od 2013 roku. Podpisanie umowy powołującej międzynarodową instytucję edukacyjną ISE miało miejsce w 2021 roku. Od tego czasu wspólnie kształcimy kadry specjalistów. W ramach Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej prowadzimy studia pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach: Budownictwo i Inżynieria Środowiska. Podpisana w październiku 2023 r. umowa o programie wymiany studenckiej oferuje możliwość studiowania zarówno w Politechnice Białostockiej, jak i w Tianjin Chengjian University w Chinach na różnych wydziałach.

(oprac. mz)