Dwa miliony złotych dla Politechniki Białostockiej na wyjazdy do uczelni na całym świecie

30-09-2024
Politechnika Białostocka otrzyma blisko 2 mln zł dofinansowania od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej! Pieniądze umożliwią zorganizowanie wyjazdów studentów, doktorantów i kadry akademickiej uczelni do ośrodków akademickich na całym świecie. Skorzysta 220 osób.

Politechnika Białostocka na realizację projektu „PROM- krótkookresowa wymiana akademicka” otrzymała 1 967 479,99 zł. Głównym jego celem jest rozwój kompetencji studentów, doktorantów i kadry akademickiej z kraju i z zagranicy; a także wzrost jakości kształcenia poprzez uruchomienie krótkookresowych międzynarodowych wymian stypendialnych, trwających od 5 do 30 dni. Uczelnia przeznaczy je również na organizację konferencji o zasięgu międzynarodowym.

Przedsięwzięcie będzie realizowane od 1 października 2024 r. przez okres 12 miesięcy. Skorzysta z niego łącznie 220 osób, w tym 115 studentów, 63 doktorantów, 42 nauczycieli akademickich.

Projekt umożliwi wyjazdy  studentów/doktorantów/pracowników Politechniki Białostockiej do ośrodków za granicą:

• wizyty studyjne w celu kontynuacji dotychczasowej współpracy, bądź nawiązania nowych kontaktów w uznanych ośrodkach badawczych i renomowanych uczelniach zagranicznych, m.in. University of Colorado, Colorado Springs (USA), Universidad Politécnica de Madrid (Hiszpania), TUD Dresden University of Technology (Niemcy), Maharaja Sayajirao University of Baroda (India), Uka Tarsadia University (Indie), Universidad Iberoamericana (Meksyk), TalTech Tallinn University of Technology (Estonia),
  • udział w warsztatach i kursach organizowanych przez wiodące instytucje akademickie i badawcze,
  • pozyskanie materiałów do artykułów naukowych,
  • udział w konferencjach organizowanych przez renomowane i uznane w środowisku naukowym ośrodki.

Politechnika Białostocka będzie również gościć studentów, doktorantów i kadrę z uczelni zagranicznych, którzy:

• wezmą udział w interdyscyplinarnych szkołach letnich,
  • będą uczestniczyć w międzynarodowej konferencji Digital Architecture Research DARe na Wydziale Architektury PB,
  • przyjadą na Politechnikę Białostocką w ramach wizyt studyjnych,
  • przy wsparciu opiekunów naukowych z Politechniki Białostockiej, będą chcieli pozyskać materiały do prac doktorskich, czy artykułów naukowych.

Program „PROM – krótkookresowa wymiana akademicka” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pn. „Krótkookresowa wymiana akademicka sposobem na podniesienie jakości kształcenia w instytucjach szkolnictwa wyższego i nauki” o numerze FERS.01.05-IP.08-0218/23.

Więcej na stronie NAWA: Wyniki naboru wniosków nr 5/2024 do programu PROM – krótkookresowa wymiana akademicka

(oprac. mr)