Naukowcy z Politechniki Białostockiej w gronie TOP 2% najlepszych naukowców na świecie!

24-09-2024
Grafika TOP 2%
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Kaczorek z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej to najwyżej oceniony w rankingu TOP 2 % Stanford University za cały dorobek w naukowiec z Politechniki Białostockiej. W rankingu oceniającym dorobek tylko z 2023 roku najwyższe miejsce zajął dr hab. inż. Krzysztof Żur, prof. PB z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Lista Top 2% najbardziej wpływowych naukowców opracowywana jest przez Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier oraz firmą SciTech Strategies. Do zestawienia trafiają badacze z całego świata. Lista tworzona jest w oparciu o ich dorobek naukowy, a kryteriami oceny są m.in. liczba cytowań przez innych autorów, indeks Hirscha czy też pozycja i rola danego badacza na liście autorów publikacji. Dane do rankingu opierają się na bazie Scopus.

Stanford University tworzy dwa rodzaje rankingu. Pierwszy bierze pod uwagę dorobek całej kariery naukowca (do końca 2023 roku), drugi dotyczy dorobku z danego roku kalendarzowego, w tym przypadku roku 2023. Łącznie na obu listach znalazło się 10 naukowców z Politechniki Białostockiej.

W rankingu oceniającym cały dorobek kariery naukowca, do 2023 roku włącznie, znalazło się sześciu naukowców Politechniki Białostockiej (nazwiska uszeregowane wg pozycji zajmowanej na liście TOP 2%):

W rankingu oceniającym dorobek tylko z 2023 roku znalazło się siedmioro naukowców z Politechniki Białostockiej (nazwiska uszeregowane wg pozycji zajmowanej na liście TOP 2%):

(CDiAS)