Centralny Ośrodek Sportu w Białymstoku. Politechnika Białostocka sygnatariuszem listu intencyjnego

16-09-2024
Grupa ludzi, na pierwszym planie przemawia rektor
Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Miasto Białystok oraz Województwo Podlaskie podpisały list intencyjny dotyczący utworzenia Centralnego Ośrodka Sportu w Białymstoku.

Politechnika Białostocka jest jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego dotyczącego utworzenia Centralnego Ośrodka Sportu w Białymstoku. Ma on poprawić dostępność do infrastruktury sportowej, a także ułatwić sportowcom jednoczesne trenowanie i kształcenie się.

– Taki COS mógłby zatrzymać w Białymstoku studiujących sportowców, nie musieliby szukać warunków do trenowania w innych miejscach, tylko wybieraliby nasze uczelnie – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Podejmujemy najróżniejsze inicjatywy związane z propagowaniem sportu, tutaj istotną rolę odgrywa również organizacja środowiskowa AZS, i tym bardziej będziemy wspierać wszelkie działania zmierzające do powstania COS-u. Cieszę się, że robimy to razem, bo to wzmacnia naszą siłę i uprawdopodabnia sukces.

Prof. Marcin Moniuszko, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaznacza, że każde działanie na rzecz rozwijania aktywności fizycznej jest warte wsparcia i współpracy.

Dr hab. Tadeusz Truskolaski, prof. UwB, Prezydent Miasta Białegostoku zaznacza, że w plany ministerstwa sportu i turystyki wpisują się inwestycje sportowe prowadzone przez Białystok. Chodzi o halę widowiskowo-sportową i realizację koncepcji budowy pływalni z basenem o wymiarach olimpijskich.

Jako Białystok, jako Podlaskie specjalizujemy w lekkiej atletyce, myślę, że to też jest dobry pomysł, żeby tę dziedzinę rozwijać i że będą chętni, żeby u nas i studiować i reprezentować barwy, naszego miasta, regionu, ale przede wszystkim Polski – mówi Tadeusz Truskolaski.

Pomysł utworzenia COS-ów wyszedł od ministra sportu i turystyki. Projekt ministerstwa sportu zainspirował do podpisania listu intencyjnego z największymi białostockimi uczelniami publicznymi i Miastem Białystok Łukasza Prokoryma, Marszałka Województwa Podlaskiego.

– Tuż po spotkaniu z ministrem porozumiałem się z prezydentem Białegostoku i z władzami naszych uczelni: Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego – mówi Prokorym. – Wszyscy podeszli bardzo pozytywnie do tego projektu. Stąd podpisanie listu intencyjnego, którego sygnatariuszami są uczelnie i samorządy. Jestem pewien, że skoro jest wspólny cel i wola współpracy, to zrealizujemy ten projekt.

Według posła Krzysztofa Truskolaskiego Centralny Ośrodek Sportu to szansa na rozwój regionu, miasta i uczelni.

W liście intencyjnym można przeczytać o utworzeniu Centralnego Ośrodka Sportu w Białymstoku,  ale także poprawie dostępności do infrastruktury sportowej, tworzeniu infrastruktury do uprawiania sportu oraz upowszechnieniu aktywności sportowej.

(jd)