Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej

02-09-2024
Rok szkolny 2024/2025 w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej został w dniu 2 września 2024 r. oficjalnie rozpoczęty! W obecności władz szkoły, kadry pedagogicznej oraz rodziców – powitano po wakacjach 237 uczniów, w tym 57 uczniów klas pierwszych! Wydarzenie zainaugurowała dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Białostockiej oraz dr Katarzyna Wiszowata-Walczak, Dyrektor ALO PB.

Cover heavymetalowego zespołu na rozpoczęciu roku szkolnego? Dlaczego nie? Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej to wyjątkowa szkoła, dlatego i początek nauki musiał być niestandardowy.

Oficjalne powitanie 237 uczniów, wśród których znajduje się 57 pierwszoklasistów, zainaugurowała dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Białostockiej. Debiutująca w tej roli Prorektor, utwierdziła nowych uczniów, że wybrali właściwe miejsce do nauki i rozwijania swoich pasji, ponieważ wspiera je zespół znakomitych pedagogów.

–  Mamy najlepszą kadrę, która jest przygotowana, aby kształcić zarówno osoby starsze, jak i młodsze – mówiła Pani Prorektor odpowiadając na pytanie dlaczego warto uczyć się w liceum, które działa przy uczelni wyższej. – To początek dalszej edukacji, u nas w Politechnice Białostockiej – dodała, zwracając uwagę na znaczenie wyboru ALO PB w rozwijaniu dalszej drogi edukacji młodych osób.

Rozpoczęcie roku szkolnego w naszym liceum było okazją do powitania młodzieży po wakacjach, ale i przypomnienia o czekających na nią wyzwaniach edukacyjnych. Dr Katarzyna Wiszowata-Walczak, Dyrektor Akademickiego Liceum Politechniki Białostockiej zwróciła się do najstarszych roczników, które w maju 2025 r. zdają egzamin maturalny, dodając im wiary w sukces. A ten z łatwością przychodzi maturzystom ALO PB.  Świadczą o tym choćby tegoroczne wyniki z matury. Tylko z matematyki na poziomie podstawowym, średni wynik liceum wynosił  94,04%, podczas gdy średnia krajowa to 68%.

– Spodziewaliśmy się, że naszym uczniom pójdzie na maturze bardzo dobrze, ale nie sądziliśmy, że pobijemy własne rekordy w regionie. Informatyka – pierwsze miejsce. Matematyka podstawa – również. Podobnie język angielski rozszerzony. Praktycznie we wszystkich przedmiotach byliśmy w czołówce – podsumowuje Pani Dyrektor, wyrażając nadzieję, że znakomite noty będą miały swoje odzwierciedlenie w kolejnym rankingu szkół. W tegorocznym Rankingu Liceów Perspektywy 2024 Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej zajęło 3. miejsce wśród liceów w woj. podlaskim!

Nowości wprowadzone w roku szkolnym 2024/2025  jeszcze bardziej umocnią pozycję liceum jeśli chodzi o sukcesy na egzaminie maturalnym. Służą temu dodatkowe fakultety, ale nie tylko.

– W nowym roku szkolnym mamy w ofercie dosyć ciekawe zmiany. Postanowiliśmy, że w klasach trzecich, gdzie jest największe rozszerzenie matematyki w całym cyklu szkolnym, podzielimyklasę na grupy. Dzięki nauce w kameralnych grupach, uczniowie będą jeszcze bardziej efektywniej zdobywać wiedzę, co ma wpływ na ocenę z egzaminu maturalnego. Dodatkowo, wprowadziliśmy też koła olimpijskie, matematyczne. Jeśli chodzi o języki – nowością jest język hiszpański, który cieszy się dużą popularnością – wymieniała zmiany dr Katarzyna Wiszowata-Walczak.

A to tylko początek. Uczniowie mogą korzystać z zajęć dodatkowych, które w tym roku zostały wpisane do planu. Są to: koło informatyczne, koło gier logicznych, zajęcia szachowe oraz z historii sztuki. Nowością liceum jest też Rada Absolwentów, której przewodniczącym został Sergiusz Jakuszewicz, absolwent ALO PB, student Wydziału Mechanicznego. Rada pomoże rozwinąć naukowe skrzydła uczniom przy wsparciu doświadczonych, starszych kolegów z Politechniki Białostockiej, a także rozwijać mocne strony szkoły w obszarach robotyki i informatyki.

Mamy nadzieję, że baterie uczniów po odpoczynku są w pełni naładowane, by realizować nowe działania edukacyjno-dydaktyczne, które zapowiedziała dyrekcja szkoły. Realizacja międzynarodowego projektu z niemiecką szkołą, udział w akcjach ekologicznych, przygotowania do konkursów, które gwarantują indeksy (między innymi na Politechnikę Białostocką). To kolejne punkty planu na nadchodzące miesiące nauki.

Szkoła przeszła też drobny lifting klas, by w nieco „stuningowanym” otoczeniu inspirować uczniów. Niezmiennie jednak stawia na łowienie młodych talentów, więc uczniowie mogą liczyć na pomoc w realizacji swoich indywidualnych projektów, jak i przyjazne środowisko, co szczególnie doceniają nowi uczniowie.

– Wybrałam to liceum ze względu na przedmioty ścisłe. Słyszałam, że jest tu fajna atmosfera. Najlepsza opinia jaką o licach usłyszałam, była właśnie o ALO. Trochę rysuję artystycznie, ale uczę się też rysunku architektonicznego, co może przyda mi się w przyszłości – mówiła Iga Kieda, świeżo upieczona uczennica 1. klasy.

A czego swoim uczniom życzy dr Katarzyna Wiszowata-Walczak, dyrektor szkoły?

– Myślę, że przede wszystkim, żeby im humor dopisywał, bo jak młodzież jest w dobrym humorze, to jest bardziej kreatywna. A z kreatywnych młodych ludzi wychodzą fantastyczne pomysły, które realizują w postaci różnych projektów, zarówno robotycznych, informatycznych, jak i technicznych. Uczniowie przychodzą do nas mając głowę pełną pomysłów. Czują się tu dobrze, co sprawia, że nauka jest wtedy zbilansowana, a to z kolei zapewnia im rozwój.

Wszystkim, którzy chcą za rok zechcą zasilić swoimi pomysłami szkołę, zachęcamy do rekrutacji w przyszłym roku – informacje znajdą się na stronie szkoły.

Już dziś zachęcamy też do skorzystania z kursów ósmoklasisty, które prowadzą nauczyciele ALO PB – szczegóły.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej:

(mz)