Habilitacja dr inż. Barbary Sadowskiej-Buraczewskiej
27-08-2024
Stopień doktora habilitowanego nadano na podstawie trzech osiągnięć naukowych:
- autorskiej monografii pt. Stropowe płyty trójwarstwowe modelu Hoffa. Zastosowanie, obliczenia statyczne, weryfikacja doświadczalna obliczeń numerycznych, wydanej w 2023 r. przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Białostockiej,
- cyklu ośmiu autorskich lub współautorskich publikacji naukowych pt. Wpływ betonu z kruszywem z recyklingu na pracę statyczną elementów konstrukcji,
- współautorstwa wynalazku potwierdzonego patentem: Prefabrykowany element żelbetowy (Pat.218096)
W postępowaniu habilitacyjnym uwzględniono również inne elementy dorobku naukowego dr inż. Barbary Sadowskiej-Buraczewskiej. Sumaryczny Impact Factor autorskich i współautorskich publikacji według listy JCR wynosi IF = 21,688; liczba cytowań publikacji według bazy Web of Science (WoS) – 54, według bazy Scopus – 85, oraz odpowiednio indeks Hirscha: 5, 6. Dorobek publikacyjny dr inż. dr inż. Barbary Sadowskiej-Buraczewskiej to m.in. artykuły w czasopismach, monografia, rozdziały w monografii i materiały konferencyjne. Jest autorką i współautorką 59 publikacji, w tym 51 po uzyskaniu stopnia doktora. Liczba punktów ministerialnych to 1168,74.
W opinii Komisji Habilitacyjnej wszystkie te osiągnięcia stanowią znaczny wkład habilitantki w rozwój dyscypliny inżynieria lądowa, geodezja i transport.
Działalność naukowa dr hab. inż. Barbary Sadowskiej-Buraczewskiej dotyczy konstrukcji betonowych i technologii betonu, głównie w obszarze wytwarzania elementów prefabrykowanych, również z zastosowaniem materiałów z recyclingu, elementów zespolonych oraz elementów z betonów wysokowartościowych.
Barbara Sadowska-Buraczewska jest absolwentką Politechniki Białostockiej. Studia na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska (obecnie Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku) ukończyła w 1996 roku, uzyskując stopień magistra inżyniera budownictwa w specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie. W tym samym roku podjęła pracę w Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Białymstoku (obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku) na stanowisku inspektora w Wydziale Mostów. W 1997 roku wróciła na macierzysty wydział i została asystentem w Katedrze Konstrukcji Betonowych i Murowych. Od 2010 roku należy do zespołu Katedry Konstrukcji Budowlanych i Mechaniki Budowli.
W ramach działalności dydaktycznej prowadzi zajęcia projektowe i wykłady na studiach I i II stopnia na kierunku budownictwo z zakresu konstrukcji żelbetowych, drewnianych, murowanych, mostów i wzmacniania konstrukcji (w języku polskim i angielskim). Od 2015 roku jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego „Konstruktor”, które w wielokrotnie stawało na podium konkursów krajowych i międzynarodowych dotyczących konstrukcji mostowych. Była opiekunem dydaktycznym studentów I i II stopnia, organizowała liczne seminaria, szkolenia i wykłady z firmami z branży budowlanej. Jest promotorem 216 i recenzentem 173 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich. Sześć z nich uzyskało tytuł najlepszych prac dyplomowych w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB).
Dr hab. inż. Barbara Sadowska-Buraczewska sprawowała również szereg stanowisk organizacyjnych na szczeblu wydziału i uczelni. Były to między innymi funkcje: prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego Zjazdu Dziekanów, członka Komisji ds. współpracy z przemysłem, przewodniczącej Komisji ds. Promocji i Rozwoju Wydziału, członka senackiej komisji ds. rozwoju i współpracy, członka Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, przedstawiciela Wydziałowego i Uczelnianego Kolegium Elektorów.
Brała udział w konferencjach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Była członkiem komitetu naukowo-technicznego konferencji Ekologia a Budownictwo oraz członkiem komitetu naukowego międzynarodowej konferencji BalCon dla studentów i młodych pracowników nauki w 2017 i 2018 roku. Zrecenzowała ponad 40 artykułów do czasopism z bazy JCR, m in. ACI Structural Journal i ACI Materials Journal, Building, Materials, Applied Sciences i referatów konferencyjnych na konferencjach międzynarodowych. Była również recenzentem wniosków o dofinansowanie projektów w ramach badań stosowanych z zakresu nauk inżynieryjnych i technicznych. Była głównym wykonawcą w grancie promotorskim Analiza nośności i odkształcalności żelbetowych belek zespolonych układanych warstwowo z udziałem betonów o wysokiej wytrzymałości, a po uzyskaniu stopnia doktora była jednym z głównych wykonawców grantu badawczo-rozwojowego finansowanego przez NCBR dotyczącego prefabrykowanych elementów żelbetowych z betonów zwykłych na kruszywie z recyklingu.
Podczas swojej 26-letniej pracy zawodowej (naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej) dr hab. inż. Barbara Sadowska-Buraczewska otrzymała wiele nagród i wyróżnień. To m.in. nagrody zespołowe Rektora Politechniki Białostockiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej i Srebrny Medal za Długoletnią Służbę, Srebrna oraz Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB). Dr hab. inż. Barbara Sadowska-Buraczewska jest także członkiem różnych organizacji i stowarzyszeń naukowych i zawodowych, są to m.in. PZITB, Komitet Nauki PZITB, IAPS (International Association of Protective Structures), komitet ISO/TC 98 „Podstawy projektowania konstrukcji”. Ponadto w latach 2009-2020 była przewodniczącą Komisji Nauki PZITB Oddział w Białymstoku. Od lat współpracuje z uczelniami w kraju i za granicą.
(oprac. mr)