Wyniki rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia. Najpopularniejsze kierunki w Politechnice Białostockiej!

17-07-2024
Prawie 2,8 tys. kandydatów wzięło udział w tegorocznej rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia w Politechnice Białostockiej! Jakie kierunki najchętniej wybierali? Oto podsumowanie rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/2025.

Jej wyniki kandydaci widzą w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). Do 23 lipca mają czas na złożenie kompletu dokumentów w celu potwierdzenia chęci studiowania w największej uczelni technicznej w regionie północno-wschodniej Polski. Ostateczną listę kandydatów przyjętych na studia poznamy 31 lipca.

Hity rekrutacji 2024

Dla kandydatów na studia stacjonarne I stopnia Politechnika Białostocka przygotowała 1852 miejsca na 29 kierunkach (głównie inżynierskich, trwających 7 semestrów). W systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów zapisało się na nie 2768 osób!

Po raz drugi w procesie rekrutacji uwzględnione zostały nie tylko wyniki z matury, ale też wyniki egzaminów zawodowych, zdawanych przez absolwentów techników. Z takiej możliwości skorzystało 576 kandydatów. Warto dodać, że na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką zarejestrowało się 69 obcokrajowców, w tym 30 kandydatów z Ukrainy.

TOP 10 najpopularniejszych kierunków I stopnia w rekrutacji 2024 to:

• informatyka (494 kandydatów na oferowanych 210 miejsc)
  • budownictwo (324 kandydatów na 180 miejsc)
  • logistyka (309 kandydatów na 150 miejsc)
  • zarządzanie finansami i rachunkowość (256 kandydatów na 50 miejsc)
  • zarządzanie (228 kandydatów na 120 miejsc)
  • automatyka i robotyka (200 kandydatów na 75 miejsc)
  • mechatronika (173 kandydatów na 75 miejsc)
  • architektura (160 kandydatów na 90 miejsc)
  • mechanika i budowa maszyn (155 kandydatów na 75 miejsc)
  • informatyka i ekonometria (154 kandydatów na 45 miejsc)
  • biotechnologia (134 kandydatów na 50 miejsc)
  • elektrotechnika (130 kandydatów na 50 miejsc)
  • gospodarka przestrzenna (107 kandydatów na 45 miejsc)
  • inżynieria biomedyczna (107 kandydatów na 45 miejsc)
  • architektura wnętrz (101 kandydatów na 36 miejsc)

Hitem wśród kierunków inżynierskich, podobnie jak w latach ubiegłych, jest informatyka, którą chcą studiować 494 osoby. Informatyka to jednocześnie kierunek z największą liczbą miejsc w Politechnice Białostockiej (210 miejsc na roku), więc szansę na podjęcie studiów ma tu ponad co drugi kandydat. Warto podkreślić, że w tegorocznej rekrutacji dużą popularnością cieszyły się wszystkie trzy kierunki oferowane przez Wydział Informatyki: na informatykę i ekonometrię jest ponad troje chętnych na miejsce, na matematyce stosowanej to ponad dwie osoby.

Duża konkurencja jest na kierunkach prowadzonych na Wydziale Architektury. Tu kandydaci musieli przejść egzamin wstępny z rysunku. Na architekturze było średnio prawie dwóch kandydatów na miejsce, na grafice i na architekturze wnętrz prawie trzech.

Dużym zainteresowaniem cieszył się kierunek zarządzenie finansami i rachunkowość, który Wydział Inżynierii Zarządzania realizuje we współpracy z regionalnymi liderami rynku finansowego: bankami, kancelariami rachunkowo-podatkowymi i urzędami. Program tych studiów to minimum wykładów i maksimum praktyki, a do tego dwie atrakcyjne akredytacje do zdobycia: CIMA oraz ACCA. Nie dziwi więc, że o miejsce na tym kierunku starało się ponad 5 kandydatów!

Otwarta na Wydziale Elektrycznym cyfryzacja przemysłu – która wpisuje się w globalne oczekiwania przemysłu przyszłości – zanotowała 72 kandydatów (na oferowane 30 miejsc). Na tym kierunku poza zajęciami w formach wykładów, ćwiczeń audytoryjnych oraz w pracowniach specjalistycznych przewidziano także trwającą co najmniej 4 tygodnie praktykę kierunkową. O tytuł inżyniera uzyskany na kierunku elektrotechnika na Politechnice Białostockiej ubiegało się 130 kandydatów (50 miejsc).

Hitem rekrutacyjnym na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku jest architektura krajobrazu (ponad 3 osoby na 1 miejsce) oraz biotechnologia (prawie 3 osoby na 1 miejsce). Dużą popularnością cieszą się tradycyjne kierunki: budownictwo (324 kandydatów) czy gospodarka przestrzenna (107 kandydatów)

Niemalejącym zainteresowaniem cieszą się kierunki oferowane przez Wydział Mechaniczny. Tu na jedno miejsce na każdym z 4 oferowanych kierunków studiów ubiegało się ponad 2 kandydatów!

WAŻNE!!!

Osoby, które znalazły się na listach kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia – mają 6 dni na dostarczanie dokumentów do Wydziałowych Komisji Rekrutacyjnych. Ich adresy można znaleźć na stronie: kandydacipb.edu.pl/kontakt.

Uwaga! Kandydaci składają dokumenty TYLKO NA JEDEN KIERUNEK studiów spośród tych, na które zostali zakwalifikowani. Niedostarczenie dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej do 23 lipca (godz. 8-15) oznacza rezygnację ze studiów.

Osoby, które znajdują się na listach kandydatów oczekujących, mają jeszcze szansę na przyjęcie na wymarzone studia! Nowa lista kwalifikacji będzie ogłoszona 25 lipca. Warto więc sprawdzać swoje konto w systemie IRK i dowiadywać się o zaplanowanych terminach dostarczania dokumentów do Wydziałowych Komisji Rekrutacyjnych.

31 lipca Politechnika Białostocka ogłosi listę kierunków, na których będzie ogłoszony nabór w ramach wolnych miejsc.

INFORMACJE DLA KANDYDATÓW ZAKWALIFIKOWANYCH

Informację o zakwalifikowaniu kandydaci znajdą na swoich kontach założonych w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów IRK

Osoby zakwalifikowane powinny dostarczyć komplet dokumentów rekrutacyjnych do właściwej Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej w celu potwierdzenia chęci studiowania.

Wydziałowe Komisje Rekrutacyjne dyżurują w dniach 17-19 oraz 22-23 lipca w godz. 8-15.
W sobotę 20 lipca dyżur jest krótszy, w godz. 8-13. W niedzielę WKR są nieczynne.
Wydziałowe Komisje Rekrutacyjne

oprac. Dział Dydaktyki i Rekrutacji Politechniki Białostockiej