Premiera najnowszego bolidu CMS-09 zespołu Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej

03-07-2024
Grafika Cerber CMS-09
Nowy bolid CMS-09 studentów z zespołu Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej jest zwinniejszy i bardziej aerodynamiczny niż wcześniejsze pojazdy. Premiera pierwszego w serii auta klasy Formula Student o napędzie hybrydowym odbędzie się 9 lipca 2024 roku w Centrum Nowoczesnego Kształcenia przy ul. Zwierzynieckiej 16.

CMS-09 będzie pierwszym bolidem hybrydowym w historii Politechniki Białostockiej. Studenci samodzielnie dobrali silniki oraz ich sterowniki.

– Zaprojektowaliśmy przekładnię planetarną, mieszczącą się w 10-calowej feldze, zmieniliśmy system zmiany biegów – zrezygnowaliśmy z systemu pneumatycznego, zaprojektowaliśmy nowy, jeszcze szybszy system elektroniczny – wymienia Bartosz Siłkowski, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i lider zespołu Cerber Motorsport.

„Chassis” bolidu klasy Formula Student  jest po raz piąty konstrukcją hybrydową. Tworzą ją monocoque i stalowa rama przestrzenna, w której znajduje się silnik.

– Skróciliśmy rozstaw osi bolidu, co przenieść się ma zwiększyć jego zwinność podczas pokonywania zakrętów – wyjaśnia Siłkowski. – Nowa ergonomia zapewni kierowcy bezpieczeństwo i wygodę.

Liczący sobie 30 studentów Zespół Cerber Motorsport ulepszył także aerodynamikę auta, czy przepływ powietrza  docierającego do chłodnicy, co zaowocować ma jeszcze niższymi temperaturami podczas pracy silnika.

Najnowszy bolid CMS-09 posiada zawieszenie z zoptymalizowaną geometrią pod dwie konfiguracje: z oraz bez napędu hybrydowego.

– Skupiliśmy się na poprawie transferu obciążeń między kołami oraz implementacji elektronicznie sterowanego rozkładu sił hamowania – dodaje Bartosz Siłkowski. –Zmodyfikowaliśmy geometrię układu smarowania, mając na celu zwiększenie wydajności i redukcję masy.

Nowoczesna konstrukcja o napędzie hybrydowym będzie startować w 2024 roku w czterech seriach zawodów: w Austrii, na Węgrzech, w Czechach i w Polsce. Szczegóły techniczne i sam gotowy bolid zostaną zaprezentowane 9 lipca 2024 roku przez studentów – konstruktorów i budowniczych bolidu.

Wysiłek studentów wspierają samorządy – wojewódzki i Miasta Białegostoku oraz liczne firmy.

Premiera najnowszego bolidu CMS-09 zespołu Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej

9 lipca (wtorek) 2024 roku

godz. 11

Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, ul. Zwierzynieckiej 16.

W premierze najnowszego bolidu wezmą udział:

• dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej
  • Marek Malinowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego
  • Tomasz Klim, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku
  • prof. Michał Kuciej, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej
  • dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej
  • studenci-konstruktorzy nowego hybrydowego bolidu Politechniki Białostockiej

Czytaj też: Studenci z Cerber Motorsport budują nowy bolid hybrydowy CMS-09 klasy Formula Student