Jubileusz 45-lecia pracy naukowo-dydaktycznej prof. Zbigniewa Bartosiewicza

27-06-2024

Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB złożyła profesorowi Zbigniewowi Bartosiewiczowi gratulacje z okazji 45-lecia jego pracy zawodowej.

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Bartosiewicz jest wieloletnim pracownikiem Politechniki Białostockiej, uczonym cieszącym się uznaniem w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym. Specjalizuje się w matematycznej teorii sterowania. Interesuje się też teorią układów dynamicznych i równaniami różniczkowymi. Wykładał matematykę w Politechnice Białostockiej, Uniwersytecie w Białymstoku oraz uniwersytetach amerykańskich – Rutgers i Adelphi.

– Ze względu na staże zagraniczne przyznam, że trudno mi doliczyć się tych wszystkich lat pracy. Ale bardzo mi miło, że zostały docenione. W swojej pracy w Politechnice zmieniałem wydziały, budynki, sposób prowadzenia zajęć ze studentami. Generalnie, robiłem to, co zawsze, czyli pracę naukową łączyłem z dydaktyką – podsumowuje skromnie prof. Bartosiewicz.

Zbigniew Bartosiewicz jest białostoczaninem. Ukończył kierunek matematyczny na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej w 1977 roku. Już w trakcie tych studiów nawiązał kontakt z Instytutem Matematycznym PAN, gdzie znalazł promotora swej pracy magisterskiej. Studia doktoranckie odbył w IM PAN, ukończył je w 1981 roku broniąc pracy doktorskiej dotyczącej sterowalności układów z opóźnionym argumentem (promotorem był Czesław Olech).

Od 1977 roku jest związany z Politechniką Białostocką, zaczynając zatrudnienie od stanowiska adiunkta (najpierw na Wydziale Elektrycznym a potem Mechanicznym) i osiągając stanowisko profesora (tytuł profesora otrzymał w roku 2010). W międzyczasie odbył roczny staż naukowy na Uniwersytecie Warwick w Wielkiej Brytanii. W roku 1988 uzyskał stopień doktora habilitowanego, również w IM PAN. Lata 1989–91 spędził w USA, gdzie przez semestr przebywał na Uniwersytecie Rutgersa, a następnie otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego (visiting associate professor) na Uniwersytecie Adelphi w stanie Nowy Jork. W roku 1991, po powrocie z USA, został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego, rok później został kierownikiem Katedry Matematyki na Wydziale Informatyki Politechnice Białostockiej. Funkcję tę pełni bez przerwy do chwili obecnej. Był promotorem czterech rozpraw doktorskich z matematyki, w Instytucie Matematyki PAN i na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W roku 2010 otrzymał tytuł profesora nauk matematycznych. W swym dorobku naukowym posiada około sześćdziesiąt publikacji z zakresu matematycznej teorii sterowania i ogólnie rozumianych układów dynamicznych.

Należy do grona 12 najaktywniejszych nauczycieli akademickich, którzy w ocenie parametrycznej za lata 2021-2022 otrzymali największą liczbę punktów, wykazując się wszechstronną działalnością na rzecz Politechniki Białostockiej.

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Bartosiewicz jest wieloletnim prezesem Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Popularyzatorem matematyki i inicjatorem utworzenia Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum” przy Wydziale Informatyki PB.

(oprac. mr)