40. posiedzenie Senatu Politechniki Białostockiej. Ostatnie w XVI kadencji

27-06-2024

27 czerwca 2024 r. Senat Politechniki Białostockiej zebrał się na ostatnim, 40. posiedzeniu w XVI kadencji (2020-2024). Dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, a zarazem Przewodnicząca Senatu PB, wręczyła senatorom podziękowania za aktywny i merytoryczny wkład w pracę Senatu oraz w podejmowanie decyzji istotnych dla rozwoju naszej Uczelni i dobra członków całej społeczności akademickiej Politechniki Białostockiej.

Ważnym punktem porządku obrad było zatwierdzenie „Sprawozdania Rektora Politechniki Białostockiej z realizacji Strategii Rozwoju Politechniki Białostockiej na lata 2021–2024 z perspektywą przedłużenia do 2030 r.”. Strategia ta została 19 listopada 2020 roku przyjęta przez Senat Politechniki Białostockiej (Uchwałą Nr 33/IV/XVI/2020). Z dokumentem można zapoznać się na stronie: Strategia Rozwoju PB.

We wstępie do „Sprawozdania” dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB podkreśla, że ostatnie 4 lata były dalekie od stabilizacji. Nasza uczelnia mierzyła się z społeczno-gospodarczymi konsekwencjami pandemii koronawirusa, a także wybuchem wojny na Ukrainie, kryzysem energetycznym oraz inflacją.

„Poradziliśmy sobie z wieloma zupełnie zaskakującymi i nadzwyczajnymi sytuacjami. Nie przeszkodziło nam to w realizacji planów strategicznych. Krok po kroku zmierzaliśmy do obranego przez nas wspólnie celu – budowania Uczelni będącej wiodącym ośrodkiem naukowym, nowoczesną jednostką dydaktyczną, atrakcyjnym miejscem pracy i rozwoju zawodowego, zarządzanej w profesjonalny i przejrzysty sposób” – czytamy w dokumencie.

Swoje opinie dot. „Sprawozdania Rektora Politechniki Białostockiej z realizacji Strategii Rozwoju Politechniki Białostockiej na lata 2021–2024 z perspektywą przedłużenia do 2030 r.” przedstawiły wszystkie komisje senackie: ds. zarządzania, ds. nauki i rozwoju kadr, ds. studenckich i kształcenia, ds. rozwoju i współpracy, ds. nagród i odznaczeń. Każda z nich wydała pozytywną opinię. Dokument uzyskał również pozytywną ocenę Rady Uczelni. Podczas posiedzenia sprawozdanie zatwierdzili senatorowie PB.

Senatorowie uczelni podjęli decyzję o poparciu wniosku Rektor Politechniki Białostockiej o przyznanie dr. hab. inż. Arkadiuszowi Mystkowskiemu, prof. PB, nagrody Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej. Związany na co dzień z Wydziałem Elektrycznym PB naukowiec wyróżnił się znaczącymi osiągnięciami w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań technicznych, które znalazły zastosowanie w wybranych konstrukcjach maszyn oraz na platformach komputerowych, bazujących na wykorzystaniu systemów elektronicznych, elementów do odzyskiwania energii, układów pomiarowych i telemetrii oraz metod przetwarzania danych w chmurach i algorytmów sztucznej inteligencji.

Senat PB pozytywnie zaopiniował kandydaturę prof. dr. hab. Oleksandra Jewtuszenko do objęcia funkcji dyrektora Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej. Prof. Jewtuszenko kieruje Szkołą od 1 czerwca 2023 r. Jego praca na tym stanowisku zostanie przedłużona.

W kolejnych uchwałach Senat PB:

• ustalił zasady rekrutacji na rok akademicki 2025/2026
  • ustalił program studiów na kierunku biotechnologia, studia stacjonarne pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim, rozpoczynających się od roku akademickiego 2024/2025
  • ustalił program studiów podyplomowych „Certyfikacja i wprowadzenie na rynek wyrobów medycznych”
  • wybrał członków do Komisji Dyscyplinarnej do spraw Nauczycieli Akademickich Politechniki Białostockiej na kadencję 2024 – 2028
  • na mocy Statutu powołał Komisję Dyscyplinarną dla Studentów na kadencję 2024 – 2028 oraz Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną dla Studentów na kadencję 2024 – 2028
  • na mocy Statutu powołał Komisję Dyscyplinarną dla Doktorantów na kadencję 2024 – 2028 zatwierdzając jej skład, a także powołał Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną dla Doktorantów na kadencję 2024 – 2028
  • wyraził pozytywną opinię dla zgłoszenia kandydatury dr. hab. inż. Jacka Kuszniera do prac w Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

(oprac. mr)

2024-06-27-Senatorowie-Politechniki-Białostockiej-kadencji-2020-2024-fot-Dariusz-Piekut