Politechnika Białostocka awansowała o dwie pozycje w najnowszej edycji Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024!!!
26-06-2024
Politechnika Białostocka jest 3 uczelnią techniczną i 6 uczelnią w Polsce o najwyższym procencie studentów przyjeżdżających z zagranicy. Spośród wszystkich publicznych uczelni w Polsce w kategorii innowacyjność we wskaźniku patenty i prawa ochronne za granicą Politechnika Białostocka zajmuje 7 miejsce! Wśród uczelni technicznych Politechnika Białostocka zajmuje 3 miejsce!
W Rankingu Uczelni Akademickich Politechnika Białostocka awansowała o 2 pozycje z miejsca 48 na miejsce 46. Natomiast w rankingu uczelni technicznych utrzymała 14 lokatę z poprzedniego roku.
Podkreślenia wymagają również inne wskaźniki, w których Politechnika Białostocka zajęła wysokie lokaty wśród uczelni technicznych:
- wymiana studencka wyjazdy – 5 miejsce,
- nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach – 8 miejsce,
- wymiana kadry akademickiej (wyjazdy) w ramach Programu Erasmus+ – 8 miejsce,
- wielokulturowość środowiska studenckiego – 8 miejsce,
- akredytacje – 10 miejsce,
- SDG – wkład badań uczelni w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ – 11 miejsce,
- kształcenie doktorantów w szkołach doktorskich (nowy wskaźnik) – 11 miejsce.
W kryterium innowacyjność – wynalazczość 2024 Politechnika Białostocka uplasowała się na 9 miejscu na 103 uczelnie akademickie w Polsce.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024 przedstawia również informację o najpopularniejszych kierunkach studiów prowadzonych w polskich uczelniach akademickich. Spośród 18 kierunków Politechniki Białostockiej sklasyfikowanych w rankingu 6 kierunków studiów odnotowało wzrost pozycji rankingowej. Należy pokreślić, że kierunek zarządzanie podniósł swoją lokatę o 3 pozycje w stosunku do roku ubiegłego.
Maksymalną liczbę punktów w poszczególnych wskaźnikach odnotowały następujące kierunki studiów:
- budownictwo – studenci cudzoziemcy (kryterium umiędzynarodowienie),
- inżynieria środowiska – studenci cudzoziemcy (kryterium umiędzynarodowienie),
- zarządzanie – ewaluacja działalności naukowej (kryterium potencjał naukowy),
- architektura – cytowania, FWCI (Field-Weighted Citation Impact) (kryterium efektywność naukowa),
- logistyka – ewaluacja działalności naukowej (kryterium potencjał naukowy), akredytacje (kryterium warunki kształcenia).
Dziękujemy wszystkim tym, którzy budują naszą markę przyczyniając się do naszego systematycznego awansu w rankingu szkół wyższych Perspektywy.
Zwycięzcą tegorocznej edycji rankingu został Uniwersytet Warszawski, drugie miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński zaś Politechnika Warszawska trzecie. Najlepszą uczelnią niepubliczną po raz kolejny została Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta S. Wojciechowskiego i Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (ex aequo) zostały najlepszymi publicznymi uczelniami zawodowymi.
Szczegóły rankingu można znaleźć na stronie internetowej: TUTAJ
Oprac. Centrum Danych i Analiz Strategicznych PB