Internetowa Liga Łamigłówkowa rozstrzygnięta! Na podium uczniowie z Białegostoku i Koźmina Wielkopolskiego
24-05-2024
Finałowe zmagania wytypowały zwycięzców trwającej prawie pół roku rywalizacji online, w której należało się wykazać sprawnością w rozwiązywaniu łamigłówek matematycznych. Uczestniczyło w nich 27 uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całej Polski: Białegostoku, Koźmina Wielkopolskiego, Gostynia, Pogórza, Krotoszyna, Poznania, Psar, Śremu, Jarocina, Ełku i Ostrołęki.
Sprawdź: Lista finalistów „Internetowej Ligi Łamigłówkowej”
Mateusz Sturgulewski na finał Internetowej Ligi Łamigłówkowej przyjechał z Pogórza koło Gdyni, gdzie chodzi do klasy szóstej w Szkole Podstawowej im. kontradmirała Xawerego Czernickiego.
– Startuję w różnych konkursach matematycznych: Kangurku, Alfiku Matematycznym. Matematykę lubię i dość łatwo mi ona przychodzi. Najbardziej lubię algebrę, a także wszelkiego rodzaju łamigłówki. W przyszłości chciałbym połączyć matematykę z informatyką, bo wiem, że w programowaniu ona bardzo się przydaje – mówił w przerwie między kolejnymi etapami konkursu.
Antoni Timofiejuk to szóstoklasista z Białegostoku. W środy po południu, po zajęciach w szkole, zasiada do komputera i bierze udział w zdalnych zajęciach Kółka Logicznego-Myślenia, które prowadzi Centrum Popularyzacji Matematyki Signum.
– O konkursie powiedziała nam Pani, z którą mam zajęcia online. Pomyślałem, że czemu nie, lubię rozwiązywać łamigłówki. Czasem nad ich rozwiązaniem trzeba pomyśleć naprawdę długo zanim wpadnie się na rozwiązanie. Takie są najlepsze – mówił Antoni.
Piotra Dudę ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pyszącej, w okolicy Poznania do udziału w Internetowej Lidze Łamigłówkowej także zachęciła nauczycielka.
– Interesuję się matematyką, więc wchodzenie na internetową platformę i rozwiązywanie umieszczonych tam zadań było fajną rozrywką. A potem dowiedziałem się, że przeszedłem do finału. Stąd mój przyjazd do Białegostoku – wyjaśnił Piotr. – Myślę, że do rozwiązywania łamigłówek przydaje się świeże myślenie, ale też duża koncentracja. Mój sposób na łamigłówki to uważne czytanie. W każdym słowie zagadki szukam liczb, które będę mógł policzyć i podać rozwiązanie. Przydaje się też logiczne myślenie, które można połączyć z regułami matematycznymi i twierdzeniami – dodał uczeń z Pyszącej.
Pytania, które w finale konkursu Internetowej Lidze Łamigłówkowej rozwiązywali uczniowie układali matematycy z Politechniki Białostockiej. W tej niełatwej pracy wspierali ich zaprzyjaźnieni nauczyciele. Pani Alicja Gawrońska na co dzień uczy matematyki w szkole podstawowej w Koźminie Wielkopolskim. Należy też do Wielkopolskiego Koła Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.
– Z ogromną przyjemnością współpracuję z dydaktykami z Centrum Popularyzacji Matematyki Signum. Znamy się i wspieramy od lat. Najczęściej zdalnie, choćby przy okazji zajęć w ramach Kółka Logicznego-Myślenia. Tym bardziej cieszę się, że przy okazji finału Internetowej Lidze Łamigłówkowej możemy spotkać się osobiście, również z uczniami, z którymi poznałam się online – cieszy się Pani Alicja.
– Uwielbiam Łamigłówki. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo nas one rozwijają. Chętnie wprowadzam je na lekcjach matematyki, a uczniowie je uwielbiają. Dzieci chcą je rozwiązywać, prześcigają się w pomysłach, dyskutują różne rozwiązania. Łamigłówki można zresztą rozwiązywać w każdym wieku, bo są wspaniałym ćwiczeniem i treningiem dla naszego mózgu. Pomagają rozwijać przeróżne umiejętności. Często nie wymagają stosowania wzorów, a raczej logiki, która przydaje się nie tylko w matematyce. Na przykład: ile razy można od metra odciąć 25 centymetrów? Dzieci najczęściej się tu wkręcają i od razu zanurzają w obliczeniach… a tu wystarczy logicznie zauważyć, że po odcięciu pierwszego odcinka, już nie mamy 1 metra – mówiła Alicja Gawrońska.
Koordynatorką tegorocznej edycji konkursu Internetowa Liga Łamigłówkowa jest mgr inż. Katarzyna Topolewicz, wykładowca na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej oraz działaczka Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM.
– Internetowa Liga Łamigłówkowa to konkurs dla wytrwałych. Trzeba podkreślić, że zadania dla jej uczestników publikowaliśmy już od listopada 2023 roku! W piku zainteresowania łamigłówki rozwiązywało z nami prawie 90 osób z całej Polski. Opublikowaliśmy online w sumie 25 zadań. Natomiast w finale należało rozwiązać kilkanaście zróżnicowanych zadań, głównie tekstowych, ale były też uzupełnianki, grafy. Stawka była bardzo wyrównana. W grupie uczniów szkół ponadpodstawowych o miejscu na podium zdecydowała różnica 1 punktu. W grupie uczestników ze szkół podstawowych musieliśmy zastosować kryterium czasowe, które zdecydowało o przyznaniu drugiego i trzeciego miejsca. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję. To młodzi mistrzowie łamigłówek! – mówiła mgr inż. Katarzyna Topolewicz.
Lista laureatów 8. edycji konkursu Internetowa Liga Łamigłówkowa:
Kategoria „szkoły podstawowe”:
- Mikołaj Kulpa (Szkoła Podstawowa Nr 9 im. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku)
- Tobiasz Pieniężny (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim)
- Blanka Kuzia (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim)
Kategoria „szkoły ponadpodstawowe”:
- Michał Buczyński (Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej)
- Robert Wojtkowiak (Liceum Ogólnokształcące Nr 1 w Jarocinie)
- Julia Blacha (Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej)
(mr)