Politechnika Białostocka partnerem wydarzenia „Dzień Nauki”!

18-04-2024
Dzień Nauki 2024 w III LO - grafika
Otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w „Dniu Nauki”. Wydarzenie odbędzie się 22 kwietnia 2024 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku i jest skierowane do uczniów białostockich liceów.
Dr hab. inż. Jacek Kusznier z Wydziału Elektrycznego oraz student Wydziału Informatyki poprowadzą warsztaty dla młodzieży. Zaprezentuje się też 11 studenckich kół naukowych z 4 wydziałów naszej uczelni. Politechnika Białostocka jest partnerem wydarzenia.

Popularyzujemy naukę wśród młodzieży! Nasi wykładowcy oraz studenci udowadniają po raz kolejny, że zdobywane wiedzy może być fascynującą przygodą! Specjalnie dla uczniów białostockich liceów będą odkrywać możliwości energii odnawialnej, tajemnice zmysłu wzroku, a nawet szydełkować! Zaprezentują swoje projekty i pasje, które rozwijają w kołach naukowych.

Dzień Nauki zapowiada się naprawdę ciekawie! Licealiści mają do wyboru wiele atrakcji, o których ciekawą formułę zadbali sami…licealiści. Wydarzenie organizują bowiem uczniowie tworzący projekt “Poczuj chemię do nauki!” w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. W evencie mogą wziąć udział grupy szkolne, które zapisały się na stronie.

W programie m.in.: praktyczne warsztaty oraz wykłady z udziałem wykładowców z czołowych uczelni z Białegostoku, stoiska studenckich kół naukowych reprezentujących białostockie uczelnie, eksperymenty w laboratorium chemicznym i fizycznym.  W ramach konkursu młodzież poprowadzi też miniwykłady oraz zaprezentuje swoje stoiska „science fair”.

Politechnikę Białostocką będą reprezentować podczas wydarzenia: dr hab. inż. Jacek Kusznier z Wydziału Elektrycznego, Wojciech Derecki – student Wydziału Informatyki, a także przedstawiciele studenckich kół naukowych.

Wojciech Derecki – student 1. roku matematyki stosowanej na Wydziale Informatyki poprowadzi warsztat:

• ”Szydełkowanie w matematyce” (godz. 11.00-12.00)
    Zajęcia wprowadzają uczestników w świat geometrii, która towarzyszy nam w życiu codziennym. Formy geometryczne mają nietypowe własności i obecne są w wielu czynnościach, takich jak na przykład…szydełkowanie. O matematycznych ciekawostkach opowie w trakcie szydełkowania – student z koła naukowego Math4You na Wydziale Informatyki.

Dr hab. inż. Jacek Kusznier, wykładowca z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej na Wydziale Elektrycznym poprowadzi interaktywne warsztaty:

• Fotowoltaika – czy energię możemy mieć za darmo? (godz. 12.00-12.45)
    Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się m.in. jak działają elektrownie PV, skąd czerpać energię w nocy i w czasie pochmurnej pogody oraz czy fotowoltaika może mieć coś wspólnego z elektromobilnością.
  • Czy kamera widzi tak (to) samo co nasz zmysł wzroku? (12.50-13.35)
    Warsztat będzie okazją, by znaleźć odpowiedź na niezwykle ciekawe pytania: Jak działa nasz zmysł wzroku? Czy zwierzęta lub rośliny „widzą” tak samo jak ludzie? Jak działa kamera? Czy możemy oszukać zmysł wzroku? Czy zawsze możemy ufać temu, co widzimy na zdjęciach lub filmach?

Podczas wydarzenia swoje stoiska zaprezentują SKN z wydziałów:

Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku:

• Helisa
  • Con-krecik
  • ROLKA
  • Biologów Sanitarnych
  • Leśników

Wydział Elektryczny:

• Systemów Wbudowanych „W sieci rzeczy”

Wydział Informatyki:

• Math4You

Wydział Mechaniczny:

• Mechatronix
  • Auto-Moto-Club
  • ORTHOS
  • Robotyków

🚩 Dzień Nauki odbędzie się 22 kwietnia 2024 r. w III LO w Białymstoku w godz. 9.00-15.00.

Politechnika Białostocka jest partnerem Dnia Nauki. Patronat honorowym nad wydarzeniem objęło Centrum Nauki Kopernik.

partnerzy wydarzenia Dzień Nauki 2024

Program Dnia Nauki 22.04.2024 – pobierz

Szczegóły wydarzenia dostępne na stronie – sprawdź

(mz)