Stypendia Ministra Nauki na rok akademicki 2023/2024 dla studentów Politechniki Białostockiej
28-03-2024
Laureatki stypendium Ministra Nauki z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej to: Paulina Bartoszewicz, Magdalena Bereźniak, Kinga Wiśniewska. Wszystkie panie studiują na V roku kierunku architektura.
Paweł Kusznier studiuje na II stopniu kierunku automatyka i robotyka Wydziału Mechanicznego. Jest autorem licznych artykułów w czasopismach naukowych, a także współautorem monografii. Uczestniczył w projektach badawczych i konkursach o wysokim prestiżu i zasięgu międzynarodowym. Jest członkiem Koła Naukowego Robotyków, a w jego strukturach drużyny Białystok Dynamics, która zajmuje się konstruowaniem analogów łazików marsjańskich.
- Współautorstwo artykułu naukowego „Influence of geometry of HUD optical system on screen luminance distribution”,
- Współautorstwo rozdziału monografii „Application Possibilities of Using Smart Glass Materials for Shading Sunlight Control”,
- Współautorstwo artykułu naukowego „Analiza właściwości optycznych materiałów typu smart glass w zakresie możliwości zastosowania do cieniowania wnętrz budynków oraz ograniczenia zanieczyszczenia światłem”,
- I miejsce w kategorii Freestyle na międzynarodowych zawodach EastROBO 2021
- II miejsce w kategorii Freestyle na VI międzynarodowych zawodach robotów ROBOmotion 2021, Rzeszów,
- I miejsce w kategorii Freestyle na międzynarodowych zawodach robotycznych XIII Robotic Arena, Wrocław,
- III miejsce w kategorii „Freestyle Showcase” na międzynarodowych zawodach RoboChallenge XIII 2022, Rumunia
- nagroda specjalna za najwyższy poziom techniczny oraz zastosowane innowacje na zawodach Maker Robotics Challenge 2023, Tajlandia
- III miejsce w kategorii Free Style All Ages League na 11 zawodach Robotics Champioship International 2023, Rumunia
- włączenie się w realizację IV edycji programu „Studenckie kota naukowe tworzą innowacje”.
Ewa Potmalnik ze studiów II stopnia na kierunku zarządzanie, specjalność zarządzanie w biznesie aktywnie uczestniczy zarówno w życiu uczelni, jak projektach krajowych i międzynarodowych. Jest współautorką publikacji naukowych: artykułów, rozdziału w monografii naukowych. Ma na koncie wygłoszenie licznych referatów naukowych, w tym w języku angielskim. Autorskie referaty w języku angielskim wygłaszała m.in. na międzynarodowej konferencji naukowo- praktycznej pt. ,,A country that is good to live in”, organizowanej przez Uniwersytet Nauk Stosowanych w Utena (Litwa), na międzynarodowej konferencji naukowej „Challenges in Sustainable Development – Theory and Practice” organizowanej przez Politechnikę Białostocką. Jest współautorką artykułów naukowych publikowanych m.in. w miesięczniku ,,Marketing i Rynek” (Journal of Marketing and Market Studies); w kwartalniku ,,Akademia Zarządzania11 opublikowanego w numerze 5(4)/2021 (Academy of Management; ISSN 2544- 512X). Wśród jej osiągnięć warto też wymienić współautorstwo rozdziału w monografii „Wpływ tutoringu na sytuacja Tutee na przykładzie Politechniki Białostockiej, Tutoring na uczelni technicznej – inspiracje dla tutorów i tutees”.
Valiantsina Yarmak studiuje na II stopniu na kierunku zarządzanie, specjalność Rachunkowość I Zarządzanie Finansami ACCA. Do jej największych osiągnięć w czasie studiów należą wystąpienia na konferencjach międzynarodowych i krajowych, a także publikacje naukowe w wysoko punktowanych czasopismach, m.in. „Research themes on the quality of public services exemplified by healthcare services — a bibliometric analysis” w czasopiśmie Engineering Management in Production and Services oraz „Evaluation of the healthcare service quality — implementation of SERVQUAL method” w miesięczniku Marketing i Rynek.
Stypendystów Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2023/2024 wybrano spośród kandydatów przedstawionych przez rektorów polskich uczelni. Z 1068 wniosków warunki otrzymania stypendium spełniało 1048. Szef resortu Dariusz Wieczorek, na podstawie rekomendacji Zespołu, przyznał stypendia 386 studentkom i studentom.
Zgłoszenia były oceniane przez specjalny Zespół doradczy składający się z reprezentantów wszystkich dyscyplin naukowych i artystycznych. Obowiązywała przy tym zasada równego traktowania dyscyplin naukowych i artystycznych. Stypendium otrzymali najlepsi studenci reprezentujący niemal wszystkie (50 z 55) dyscypliny.
Wszyscy dostaną jednorazowe stypendium w wysokości 17 tys. zł. Łącznie w roku akademickim 2023/2024 na stypendia przeznaczono przeszło 6,5 mln zł.
(oprac. mr)