Seminarium uczelniane na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej: Technika światłowodowa i jej zastosowania
08-02-2024
– Technika światłowodowa wykorzystuje wiele dziedzin nauki od inżynierii materiałowej, fizyki, fotoniki po telekomunikację – mówi prof. dr hab. inż. Marcin Kochanowicz z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – Jest też technika sensorowa, oświetlacze.
Technikę światłowodową można wykorzystać w pracach badawczych na wielu wydziałach Politechniki Białostockiej.
– Na Wydziale Mechanicznym takim przykładem będzie zastosowanie włókien i światłowodów ze szkieł biodegradowalnych, które mogą stanowić wypełnienie materiałów kompozytowych – wylicza prof. Kochanowicz. – Z Wydziałem Budownictwa i Nauk o Środowisku robiliśmy transparentny beton. Włókna szklane były zatopione w betonie i nie tylko wzmacniały parametry mechaniczne, ale pozwalały na to, żeby transmitować promieniowanie, światło przez beton co stanowi nowoczesne materiały kompozytowe – budowlane i bioaktywne.
Technika światłowodowa może być wykorzystana w różnorodnych badaniach inżynierskich.
– To cała gama czujników światłowodowych – od czujników poziomu cieczy, czujników wilgotności, temperatury, czujników chemicznych, sieci czujników – wymienia prof. Kochanowicz. – Bardzo dużo zastosowań mają lasery włóknowe, jedne z najszybciej rozwijanych laserów na świecie ze względu na szczególne właściwości światłowodów. To bardzo dobra jakość wiązki, brak konieczności chłodzenia, poza ekstremalnymi przypadkami, to wszystko przemawia na korzyść światłowodów.
Prof. Kochanowicz zaprosił uczestników seminarium uczelnianego do obejrzenia potencjału dwóch wydziałowych laboratoriów – laboratorium inżynierii materiałów fotonicznych i wieżę światłowodową.
Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej ma możliwości wytwarzania szkieł, wytwarzania polimerów oraz aparaturę pomiarową.
– Możliwa jest analiza termiczna, badanie współczynnika załamania, czy spektroskopii optycznej – wylicza prof. Kochanowicz. – Wieża światłowodowa stwarza możliwości wytwarzania preform. W zależności od potrzeb możemy wytwarzać światłowody od bardzo cienkich rzędów 15-20 mikrometrów aż po takie, które znalazły zastosowanie w betonie transparentnym, czyli o przekroju milimetr i więcej.
– Seminaria są po to, żebyśmy mogli przedstawić nasze możliwości, osiągnięcia i dokonania koleżankom i kolegom, który pracują na innych wydziałach, czy w innych instytutach po to żebyśmy mogli się poznać, żebyśmy mogli wspólnie tworzyć nowe rozwiązania i rzeczywiście interdyscyplinarnie rozwijać naukę, bo jest to najlepszy możliwy sposób tworzenia nauki – sumuje prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej.
(jd)