Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków to dr inż. Adam Musiuk, kierownik Pracowni Technicznego Wspomagania Projektowania na Wydziale Architektury
23-01-2024
– Bardzo zależy mi, aby zabytki jak najbardziej mogły służyć ludziom – mówił podczas nominacji w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim dr inż. Adam Musiuk. – Nie chciałbym, aby nasze dziedzictwo zamykane było w gablotach, należy tym obiektom umożliwić nowe życie. Potrzebne jest również szersze otwarcie urzędu konserwatora na ludzi, ich oczekiwania i potrzeby.
Praca z zabytkami i dziedzictwem kulturowym regionu nie jest dla Musiuka nowością – od 1998 roku zajmował się pracami konserwatorsko-budowlanymi przy Monasterze w Supraślu, był też doradcą podczas tworzenia supraskiego Muzeum Ikon. Przez ostatnie pięć lat pracował jako Zastępca Prezydenta Białegostoku, nadzorujący architekturę i politykę przestrzenną miasta.
Jego zastępcą będzie prof. Karol Łopatecki, historyk i prawnik z Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zainteresowania badawcze dotyczą właśnie historii regionalnej
i dziedzictwa kulturowego regionu; jest ponadto znawcą historii wojskowości i prawodawstwa wojskowego epoki nowożytnej.
Kilka dni wcześniej dr Jacek Brzozowski, Wojewoda Podlaski powołał swojego pełnomocnika ds. ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego, prof. Jerzego Urwanowicza, który ma wspierać konserwatorów w ich pracy.
dr inż. Adam Musiuk
Absolwent Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej (1996 r.), dodatkowo ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie w Białymstoku (w Katedrze Teologii Prawosławnej – 2001 r.) oraz w Collegium Humanum w Warszawie (Master of Business Administration (MBA) – 2020 r.)
Zatrudniony na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej od 1996 roku, jako asystent (1996-2008), adiunkt (2008-do teraz), Prodziekan ds. Nauki (2016-2019), kierownik Pracowni Technicznego Wspomagania Projektowania Wydziału Architektury PB (od 2016r.). W latach 2014-2016 prowadził wykłady na studiach podyplomowych na Uniwersytecie w Białymstoku w Katedrze Teologii Prawosławnej.
Zainteresowania naukowe to: optymalizacja konstrukcji w tym topologiczna, architektura i konstrukcje obiektów sakralnych, techniczne aspekty konserwacji zabytków, rozwój i kształtowanie konstrukcji kratowych.
Działalność naukową prowadzi w dyscyplinie architektura i urbanistyka.
Działalność naukową łączy z działalnością zawodową. Najważniejsze osiągnięcia to:
– koordynator prac konserwatorsko-budowlanych i przedstawiciela inwestora na zasadach wolontariatu w latach 1998-2019 przy założonym w XV wieku Klasztorze Męskim Zwiastowania NMP w Supraślu (obiekt wpisany rozporządzeniem Prezydenta RP jako Pomnik Historii);
– Inżynier Kontraktu (2011 – 2013 r.) przy realizacji projektu: Rewitalizacja części zabytkowych pomieszczeń klasztornych na potrzeby turystyczne – część programowa Akademii Supraskiej (Etap II) realizowanego w ramach Programu Regionalnego Narodowa Strategia Spójności oraz MKiDN
– Kierownik rekonstrukcji XVI w. fresków w cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu w latach 2016-2019
W latach 2001-2019 koordynator i doradca (na zasadach wolontariatu) przy pracach konserwatorsko-budowlanych wielu obiektów, z czego najważniejsze to:
– katedra pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku (XIX w.),
– cerkiew pw. Narodzenie Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim (XVII w.),
– Pałac Branickich w Białymstoku (początki XVI w.),
– cerkiew pw. Zaśnięcia NMP w Zabłudowie (XIX w.),
– cerkiew pw. Wszystkich Świętych w Białymstoku, (XIX w.)
– cerkiew pw. św. Anny w Królowym Moście (początek XX w.),
– cerkiew pw. Narodzenie Najświętszej Marii Panny w Gródku (połowa XX w.),
– Monaster Zaśnięcia NMP w Wojnowie (pierwsza połowa XX w.),
– budynek Kurii Prawosławnego Arcybiskupa Białostocko-Gdańskiego w Białymstoku (XIX w.).
Także uczestniczący przy budowach i remontach współczesnych obiektów, najważniejsze to Klasztor Żeński Narodzenia NMP w Zwierkach oraz cerkwi pw. św. Eufrozymy w Białymstoku,
Od 2018r. Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku, zarządzający Departamentem Urbanistyki i Architektury, Departamentem Ochrony Środowiska, Departamentem Geodezji. Wcześniej Radny Rady Miasta Białystok (kadencje: 2010-2014, 2014-2018, 2018-2024) gdzie zasiadał w Komisji Budżetu i Finansów, Komisji Edukacji i Wychowania, Komisji Kultury i Promocji Miasta, Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności (wiceprzewodniczący), Komisji Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska, Komisji Rewizyjnej, Komisji Sportu i Turystyki (wiceprzewodniczący).
Klubowy Mistrz Polski Juniorów w Piłce Nożnej w 1988 roku (Jagiellonia Białystok) oraz od roku 2009 autor cyklicznej audycji radiowej „Płyty z Górnej Półki” w Radiu Akadera.
za (Podlaski Urząd Wojewódzki, Wydział Architektury), zdj. Podlaski Urząd Wojewódzki