Tygodnik „Wprost” o 6 kołach naukowych PB!
05-01-2024
Nasze studenckie koła naukowe we „Wprost”! Tygodnik opublikował wydanie specjalne poświęcone polskiej nauce.
W publikacji znalazły się projekty studentów PB, które w III edycji konkursu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” otrzymały blisko 320 tys. złotych dofinansowania.
Redakcja zaprezentowała 3 koła naukowe z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej oraz 3 koła z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Wydanie Specjalne „Wprost o polskiej nauce” zaprezentowało sukcesy oraz projekty naszych studentów z :
🔰 kół naukowych z Wydziału Mechanicznego:
- sekcja łazików marsjańskich z Koła Naukowego Robotyków
- zespół Cerber Motorsport działający w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club
- sekcja SumoMasters z Koła Naukowego Robotyków
🔰 kół naukowych z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku:
- Studenckie Koło Naukowe Bio Tech
- Koło Naukowe Con-Krecik
- Studenckie Koło Naukowe Helisa
Tygodnik przybliżył działalność naszych kół, prezentując ich największe osiągnięcia. Najwięcej uwagi poświęcił zespołowi Cerber Motorsport oraz jego sukcesom w Formule Student.
W zestawieniu zdolnych inżynierów z uczelni wyższych w Polsce, znalazły się pomysły naszych studentów, które były bezkonkurencyjne i najbardziej innowacyjne w konkursie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dwa finansowania zdobyło Studenckie Koło Naukowe Robotyków. Sekcja łazików marsjańskich otrzymała 70 tys. złotych na projekt dotyczący innowacyjnego zintegrowanego napędu do analogu łazika marsjańskiego.
Ponad 68 tys. złotych otrzymali studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club. Dofinansowanie zostało przyznane na implementację napędu hybrydowego do bolidów Formuły Student. Ponad 63 tys. złotych trafiło do Sekcji SumoMasters na autonomiczny robot mobilny kategorii MegaSumo z innowacyjnym modułowym przednim ostrzem.
Studenckie Koło Naukowe Bio Tech otrzymało ponad 66 tys. złotych na przeprowadzenie badań substancji biologicznie czynnych pochodzenia roślinnego jako potencjalnych biopestycydów.
30 tys. złotych trafiło do Koła Naukowego Con-Krecik na prace badawcze dotyczące opracowania nowoczesnych i ekologicznych dekoracyjnych wyrobów z betonów bezcementowych (geopolimerów) z wykorzystaniem włókien optycznych i materiałów z recyklingu.
Z kolei Studenckie Koło Naukowe Helisa otrzymało przeszło 20 tys. złotych na projekt dotyczący wykorzystania hybrydowego układu składającego się z biomateriału i nanocząsteczek tlenku grafenu do usuwania wybranych metali ciężkich ze środowiska wodnego.
Jesteśmy dumni z naszych studentów! Liczymy, że w 2024 roku usłyszymy nieraz o ich genialnych pomysłach!
Na PB funkcjonuje 66 studenckich kół naukowych. Informacje o nich znajdziesz w serwisie dla kandydatów na studia
(mz)