Politechnika Białostocka w rankingu QS World University Sustainability 2024

27-12-2023
Politechnika Białostocka w rankingu QS World University Sustainability 2024 - grafika

Politechnika Białostocka po raz pierwszy w swojej historii aplikowała do rankingu QS World University Sustainability.

Ranking klasyfikuje niemal 1400 uczelni z 95 krajów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Najwyższą notę uzyskaliśmy w kategorii zarządzanie, plasując się na 11. miejscu w Polsce i na 886. miejscu na świecie.

W Rankingu QS World University Sustainability 2024 znalazło się 1397 instytucji z 95 krajów, w tym 435 europejskich. Politechnika Białostocka uplasowała się na 15 miejscu w Polsce i na 1201+ na świecie.

Należy podkreślić, że nasza uczelnia osiągnęła wysoką pozycję, bo aż 11. miejsce w Polsce i 886. miejsce na świecie w kategorii Zarządzanie (Governance). To osiągnięcie potwierdza zaangażowanie władz Politechniki Białostockiej we wdrażaniu najlepszych praktyk w zakresie etyki, procedur rekrutacyjnych, transparentności w podejmowaniu decyzji oraz uwzględnianiu głosu organizacji studenckich.

tabela

QS World University Sustainability  ocenia uczelnie pod kątem ich wpływu społecznego, oddziaływania na środowisko oraz zarządzania. Ranking ten zapewnia unikalne i szczegółowe ramy do oceny, w jaki sposób uczelnie podejmują działania mające na celu radzenie sobie z najbardziej palącymi globalnymi wyzwaniami.

Metodologia QS World University Sustainability 2024 opiera się na trzech kategoriach:

1. Wpływ na środowisko (Environmental Impact) agregujący trzy wskaźniki: zrównoważony rozwój środowiska, edukacja środowiskowa i badania środowiskowe;
  2. Wpływ społeczny (Social Impact) agregujący pięć wskaźników: równość, wymiana wiedzy, wpływ edukacji, możliwości zatrudnienia oraz zdrowie i dobre samopoczucie;
  3. Zarządzanie (Governance) uwzględniających czynniki związane z dobrym zarządzaniem: etyka, praktyki zatrudniania, przejrzystość, podejmowanie decyzji.

Poniżej przedstawiono miejsca rankingowe Politechniki Białostockiej w poszczególnych kryteriach.

tabela2 - Politechnika Białostocka w rankingu QS World University Sustainability 2024, grafika

Światowymi liderami w tegorocznym rankingu okazały się Uniwersytet Toronto, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley oraz Uniwersytet w Manchesterze. W Polsce prym wiedzie Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Gdańska.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy budują naszą markę na arenie międzynarodowej, przyczyniając się do naszej obecności w tak prestiżowym rankingu, jak QS World University Sustainability!

Polecamy zapoznanie się z przygotowanym przez Politechnikę Białostocką raportem: Politechnika Białostocka na drodze do zrównoważonego rozwoju 2022: RAPORT

Więcej informacji o rankingu QS World University Sustainability: TUTAJ

Informację opracowało: Centrum Danych i Analiz Strategicznych Politechniki Białostockiej