Blisko 100 pracowników dziekanatów uczestniczyło w II Sympozjum Dziekanatów Podlaskich Uczelni
11-12-20238 grudnia 2023 roku na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej odbyła się pełna inspiracji II edycja Sympozjum Dziekanatów Podlaskich Uczelni pt. „Dobre praktyki w dziekanacie”. Organizatorem wydarzenia było Uczelniane Forum Dziekanatów Politechniki Białostockiej, które powstało w 2021 r. w celu podnoszenia jakości obsługi studentów i pracowników.
II Sympozjum Dziekanatów Podlaskich Uczelni otworzyło przestrzeń do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Do pozytywnych efektów środowiskowych zaliczyć należy również możliwość nawiązywania kontaktów między pracownikami dziekanatów uczelni, działających w regionie.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 7 uczelni podlaskich: Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku (w tym przedstawiciele Filii UwB w Wilnie), Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Wyższej Szkoły Ekonomicznej, Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych oraz – po raz pierwszy – Akademii Łomżyńskiej i Państwowej Uczelni Zawodowej z Suwałk. W sumie w wydarzeniu wzięło udział ok. 100 osób.
Spotkanie otworzyła i poprowadziła przewodnicząca Uczelnianego Forum Dziekanatów Politechniki Białostockiej mgr Wioletta Obidzińska. Za obecność i wsparcie w organizacji Sympozjum złożyła szczególne podziękowania dr hab. inż. Marcie Kosior-Kazberuk, prof. PB. Rektor Politechniki Białostockiej, w swoim wystąpieniu otwierającym obrady, nazwała dziekanaty sercem wydziałów i miejscem nie do zastąpienia, czym podkreśliła rolę tych jednostek. Zwróciła też uwagę na współpracę dziekanatów z innymi jednostkami uczelnianymi, która stanowi niezbędny czynnik warunkujący uzyskanie oczekiwanych efektów i wypracowanie nowych standardów kształcenia w szkołach wyższych.
Uczestnicy Sympozjum wysłuchali siedmiu prezentacji. Wystąpienie pierwsze odbywało się w formie hybrydowej – stacjonarnie dla uczestników spotkania oraz online dla zainteresowanych z całej Polski. Przedstawiciel firmy Integrity Partners przybliżył funkcjonalności narzędzi Microsoft 365, które efektywnie usprawniają pracę zespołową. Transmisja online została przeprowadzona przez zespół Uczelnianego Centrum Informatycznego Politechniki Białostockiej. Kolejne dwa wystąpienia należały do przedstawicielek dziekanatów Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu w Białymstoku. Podczas swoich prezentacji przedstawiły elektroniczne rozwiązania, które wpływają pozytywnie na usprawnienie procesów związanych z tokiem studiów. Politechnika pochwaliła się protokołem elektronicznym z egzaminu dyplomowego oraz zbiorową immatrykulacją, natomiast UwB modułem e-podania oraz wprowadzeniem e-Teczki dla studentów I roku studiów. Kierownik Centrum Danych i Analiz Strategicznych Politechniki Białostockiej mgr Małgorzata Jeglińska-Krupa z dużą znajomością zagadnienia przedstawiła uczestnikom Sympozjum, temat e-doręczeń, wciąż niejasny dla wielu osób. Na ostatnią oficjalną część II edycji Sympozjum przypadły prezentacje nauczycieli akademickich z Politechniki Białostockiej dotyczące kompetencji „miękkich”. Dr Joanna Szydło z Wydziału Inżynierii Zarządzania PB omówiła różnorodność zachowań w środowisku akademickim, wynikającą m.in. z różnic kulturowych, wspomniała też o coraz szerzej pojawiającym się na uczelniach temacie tranzycji. Dr Piotr Klimowicz ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PB opowiedział o roli oddechu jako istotnego elementu wpływającego na obniżenie poziomu stresu. Przedstawił praktyki związane z różnymi technikami oddechowymi. Okazuje się, że odpowiednie oddychanie jest skutecznym, prostym narzędziem, po które warto sięgać, kiedy dopadają nas zbyt silne emocje, skrada się choroba oraz wtedy, kiedy chcemy po prostu poprawić komfort życia.
Spotkanie zakończył networking. W nieformalnej, przyjaznej atmosferze można było wymienić się informacjami, doświadczeniami zawodowymi i podzielić wrażeniami z kończącego się spotkania.
Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom, prelegentom, gościom.
Szczególne podziękowania kierują do firm, które przekazały upominki dla uczestników wydarzenia:
- Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A.
- Elektrometal Energetyka S.A.
- Transition Technologies MS
- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Pamiątkowe upominki dla uczestników Sympozjum przekazali prodziekani ds. współpracy i rozwoju wszystkich wydziałów Politechniki Białostockiej oraz kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami PB.
W organizację wydarzenia włączyły się wszystkie jednostki tworzące Uczelniane Forum Dziekanatów PB – kierownicy i pracownicy dziekanatów, kierownik Centrum Danych i Analiz Strategicznych, kierownik i pracownicy Uczelnianego Centrum Informatycznego. Swoim doświadczeniem związanym z organizacją zeszłorocznego Sympozjum podzieliło się również kierownictwo Centrum Spraw Studenckich, Dydaktyki i Rekrutacji.
Szczególne podziękowania należą się również tym, którzy pozostają niewidoczni, tj. kierownikowi i pracownikom Działu Promocji Politechniki Białostockiej, dzięki którym Sympozjum zaistniało w mediach społecznościowych oraz kierownikowi i pracownikom Oficyny Wydawniczej Politechniki Białostockiej za profesjonalne wydruki certyfikatów na potrzeby Sympozjum.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
mgr Wioletta Obidzińska
Więcej informacji na stronach:
Sympozjum Dziekanatów Podlaskich Uczelni
Uczelniane Forum Dziekanatów Politechniki Białostockiej