Habilitacja dr inż. Joanny Kazimierowicz
04-12-2023
22 listopada 2023 roku Rada Naukowa Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, na podstawie uchwały Komisji Habilitacyjnej powołanej przez Radę Doskonałości Naukowej, nadała dr inż. Joannie Kazimierowicz stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.
– Uzyskanie habilitacji jest zwieńczeniem moich badań, w których udało mi się powiązać trzy aspekty: sektor komunalny, szeroko pojętą branżę spożywczą oraz technologie biologicznej transformacji odpadów organicznych do gazowych nośników energii – mówi dr hab. inż. Joanna Kazimierowicz.
Efekty badań dr hab. inż. Joanna Kazimierowicz mają charakter praktyczny. Z jednej strony wpisują się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego i biogospodarki. Z drugiej – są zgodne z trendami rozwoju energetyki odnawialnej, w tym założeniach zintegrowanej biorafinerii. Prezentowane w pracach technologie pośrednio pozwalają na ograniczenie zużycia konwencjonalnych nośników energii, dzięki czemu wpływają na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, wspierając realizację celów pakietu energetyczno-klimatycznego.
– Wykonane przeze mnie analizy studialne oraz prace eksperymentalne odpowiadają aktualnym i ważnym z utylitarnego punktu widzenia, interdyscyplinarnym zagadnieniom, które są związane z racjonalną gospodarką odpadami biodegradowalnymi. U jej podstaw leży dążenie do ograniczenia uciążliwości środowiskowej, które można osiągnąć poprzez wydajną stabilizację i odzysk energii w procesach beztlenowych – dodaje habilitantka.
Dr hab. inż. Joanna Kazimierowicz jest absolwentką Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej – obecnie to Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku. Od października 2012 roku jest zatrudniona w Politechnice Białostockiej. W 2017 roku uzyskała stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska. Promotorem rozprawy doktorskiej pt. „Unieszkodliwianie przeterminowanych produktów spożywczych w procesie fermentacji metanowej” był prof. dr hab. inż. Lech Dzienis.
Dr hab. inż. Joanna Kazimierowicz jako podstawę do ubiegania się o nadanie stopnia doktora habilitowanego wskazała dwa osiągnięcia naukowe. Pierwsze z nich składa się z 7 artykułów naukowych pod wspólnym tytułem: „Intensyfikacja i optymalizacja produkcji biogazu z osadów ściekowych w procesach ciemnej fermentacji”. Drugie osiągnięcie to cykl powiązanych tematycznie 5 artykułów pod wspólnym tytułem: „Innowacyjne rozwiązania technologiczne waloryzacji odpadów pochodzących z sektora spożywczego w procesie fermentacji metanowej”. Łączny impact factor publikacji wskazanych jako osiągnięcia naukowe wynosi 54,11.
– W pierwszym osiągnięciu zaprezentowałam nowy i oryginalny kierunek prac eksperymentalnych, którego potrzeba rozwoju została oparta na istniejących podstawach naukowych i uzasadnionych potrzebach technologicznych. Drugie osiągnięcie obejmuje obszar związany z kontynuacją i istotnym poszerzeniem zakresu badawczego realizowanego w okresie przed uzyskaniem stopnia doktora – wyjaśnia dr hab. inż. Joanna Kazimierowicz.
Poza publikacjami zgłoszonymi jako osiągnięcia naukowe, dorobek dr hab. inż. Joanny Kazimierowicz to 37 publikacji w czasopismach z IF, 12 publikacji w czasopismach bez IF, 3 rozdziały w monografiach, 9 prac w materiałach konferencyjnych oraz 14 publikacji w czasopismach branżowych i popularno-naukowych. Wyniki swoich prac badawczych zaprezentowała na 15 konferencjach krajowych i międzynarodowych.
– Większość dokonań w zakresie publikacyjnym jest efektem owocnej współpracy z zespołem badawczym Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – mówi dr hab. inż. Joanna Kazimierowicz.
Doświadczenia badawcze dr hab. inż. Joanna Kazimierowicz zdobywała uczestnicząc w realizacji 5 projektów naukowych, finansowanych m. in. ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W jednym z nich, Miniatura 4 NCN, pełniła funkcję kierownika. Brała też udział w stażach, które odbywała w Katedrze Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Faculty of Civil Engineering, Belarusian National Technical University w Mińsku, Katedrze Technologii Wody i Ścieków Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.
Dr hab. inż. Joanna Kazimierowicz uczestniczyła w projekcie „BUT InterAcademic Partnerships NAWA” dotyczącym międzynarodowej współpracy pomiędzy Politechniką Białostocką i Georgian Technical University, a także w projektach współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, takich jak „PB 2020 – Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Białostockiej”, „PB Dostępna” i „ZAPROJEKTOWANI.PL – projekt rozwoju kompetencji kadry dydaktycznej Politechniki Białostockiej w zakresie projektowania uniwersalnego”. W latach 2018-2019 pracowała na stanowisku Głównego Specjalisty ds. Technologii i Monitoringu w Wodociągach Podlaskich w Białymstoku. Posiada także dorobek technologiczny, związany z wielokrotnym pełnieniem funkcji inżyniera budowy podczas realizacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.
Dr hab. inż. Joanna Kazimierowicz jest autorką ponad 100 recenzji publikacji naukowych. Była promotorem 7 prac inżynierskich, 10 prac magisterskich oraz promotorem pomocniczym w 2 przewodach doktorskich.
Obecnie wg bazy Scopus indeks Hirscha dr hab. inż. Joanny Kazimierowicz wynosi 16, a suma IF 188,681. Zgodnie z rankingiem Top 2%, uwzględniającym dorobek naukowy w 2022 roku, opracowywanym przez Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier oraz firmą SciTech Strategies, należy do prestiżowego grona 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie. Czytaj także: Naukowcy Politechniki Białostockiej ponownie w TOP 2% najlepszych naukowców na świecie!
– To ogromny zaszczyt znaleźć się w tak zacnym gronie wybitnych naukowców – mówi dr hab. inż. Joanna Kazimierowicz.
Fot. Aneta Ignaciuk/ WBiNŚ PB
(oprac. mr)