Politechnika Białostocka w projekcie opracowania systemu najlepszego modelu edukacji w zakresie kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych
27-09-2023
Politechnika Białostocka jest partnerem w projekcie opracowania systemu najlepszego modelu edukacji w zakresie kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych. Projekt realizowany będzie w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Niemal 22 mln złotych trafi na rozwój szkolnictwa zawodowego w województwie podlaskim. Środki te mają zostać przeznaczone na badania, analizy i różnego rodzaju ekspertyzy, tak by dostosować programy kształcenia do wymagań pracodawców. Chodzi o szkoły wyższe, zawodowe, branżowe i technika.
Partnerami w projekcie są trzy podlaskie uczelnie – Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku i Akademia Łomżyńska. Koordynacją projektu zajmie się Wojewódzki Urząd Pracy. Powstałe opracowania będą dostępne dla mieszkańców, tak by każdy chętny mógł z nich skorzystać. Ma to przyczynić się do najefektywniejszego pozyskania funduszy europejskich w ramach nowej perspektywy finansowej.
– Nasi specjaliści przeanalizują wojewódzki rynek pracy, przeanalizują potrzeby naszych wojewódzkich biznesów i na podstawie tych danych postaramy się modyfikować istniejące programy studiów, tak żeby dostosować nowego absolwenta do zmieniających się warunków pracy. Na bazie tych danych, które zostaną pozyskane w trakcie tych badań, zostaną opracowane nowe programy studiów, przygotujemy dostosowaną do potrzeb lokalnego rynku ofertę edukacyjną, np. w ramach studiów podyplomowych, ofert dla osób, które chcą się przebranżowić. Bo pamiętajmy, że człowiek uczy się przez całe życie – mówił prof. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej.
Jak podkreślił marszałek Artur Kosicki, pieniądze z KPO zostaną przeznaczone na badania, analizy i ekspertyzy, aby jak najefektywniej można było rozdysponować fundusze w ramach nowej perspektywy finansowej. Zarówno w ramach programów krajowych, jak i naszego programu regionalnego.
– Bardzo dziękuję naszym partnerom za przyjęcie zaproszenia do tego ważnego przedsięwzięcia. Musimy bowiem przygotować solidne dokumenty, aby na ich bazie można było efektywnie pracować, aby żadne euro nie zostało w naszym regionie zmarnowane – zwrócił się do przedstawicieli uczelni Artur Kosicki.
Jak poinformowała Urszula Jabłońska, wicedyrektor WUP, Podlaskie jest jednym z czterech województw, które do tego przedsięwzięcia zaprosiły do współpracy uczelnie.
– Ma powstać 36 analiz i 18 badań. Będą dotyczyć jakości oferty edukacyjnej szkół wyższych, zawodowych, branżowych czy też techników pod kątem dostosowania ich do potrzeb podlaskich pracodawców i potrzeb pracowników – wyjaśniła wicedyrektor.
Dodała, że z tych analiz będą potem mogli korzystać bezpłatnie beneficjenci piszący projekty do programów unijnych.
Przedsięwzięcie będzie realizowane w latach 2023-2026.
opr. (jd)