XIII edycja studiów podyplomowych Wycena Nieruchomości

03-08-2023
grafika do studia podyplomowe Wycena Nieruchomości

W roku akademickim 2023/2024 rusza XIII edycja studiów podyplomowych „Wycena Nieruchomości” na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Studia są adresowane do absolwentów wszystkich kierunków studiów wyższych. Planowany termin rozpoczęcia studiów podyplomowych „Wycena Nieruchomości” to grudzień 2023.

Studia te stanowią atrakcyjną ofertą edukacyjną w regionie. Z powodzeniem uruchamiane są od 12 lat i cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Po ukończeniu studiów zapewniamy możliwość odbycia praktyki zawodowej.

Dla kogo te studia?

Uczestnikiem studiów podyplomowych może być osoba, która posiada kwalifikację pełną co najmniej na poziomie szóstym uzyskaną w systemie szkolnictwa wyższego i nauki zgodnie z Uchwałą Nr 329 Senatu Politechniki Białostockiej z dnia 22 listopada 2018 (&5, pkt.4) (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie). Studia adresowane są do absolwentów wszystkich kierunków studiów wyższych.

Jakie korzyści wynikają ze studiowania?

Założeniem studiów podyplomowych „Wycena Nieruchomości” jest przygotowanie absolwentów do zadań zawodowych, związanych z odgrywaniem aktywnej roli w procesie szacowania wartości różnych rodzajów nieruchomości. Mają one wykształcić specjalistów zdolnych nie tylko do wykonywania wyceny nieruchomości, ale również ekspertów w dziedzinie szeroko rozumianej gospodarki nieruchomościami.

Zdobędą oni kompetencje merytoryczne do realizacji zadań takich jak:

1. posługiwanie się przepisami prawa cywilnego, prawa rzeczowego, prawa zobowiązań, prawa rodzinnego i spadkowego, prawa postępowania administracyjnego, prawa spółdzielczego oraz prawa budowlanego;
  2. wykonywanie analiz z zakresu ekonomii, finansów, bankowości i rachunkowości oraz oceny ekonomicznej efektywności inwestycji;
  3. korzystanie z różnych źródeł informacji o nieruchomościach niezbędnych w procesie wyceny, w tym m.in. z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, ksiąg wieczystych, katastru nieruchomości, map geodezyjnych i kartograficznych, GESUT i innych;
  4. doradztwo w kwestiach gospodarki gruntami i nieruchomościami, a także doradztwo odnośnie ustalania lokalizacji inwestycji oraz współpraca w opracowywaniu ekspertyz i analiz dotyczących wartości nieruchomości;
  5. planowanie rozwoju systemów infrastruktury technicznej i związanych z nimi obiektów infrastruktury technicznej oraz towarzyszącej temu opłacie adiacenckiej wynikającej ze wzrostu wartości nieruchomości.

Absolwenci studiów podyplomowych „Wycena Nieruchomości”, uzyskają zatem niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu podstaw prawa, ekonomii i nauk technicznych, które stanowią podstawę do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego w dobie rozwijającego się rynku nieruchomości oraz wszelkich form gospodarowania nieruchomościami. Absolwenci studiów podyplomowych „Wycena Nieruchomości” będą posiadać kompetencje analityczne, kreatywne oraz metodologiczne. Będą oni rozumieć uwarunkowania społeczne swojej działalności. Dzięki temu absolwenci będą przygotowani do:

• sporządzania opracowań i ekspertyz uwzględniających aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne w odniesieniu do wartości nieruchomości;
  • pełnienia roli doradcy i eksperta posiadającego kompetencje w zakresie wyceny nieruchomości;
  • współpracy z innymi podmiotami rynku nieruchomości;
  • myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy;
  • uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności.

Absolwenci studiów podyplomowych „Wycena Nieruchomości” zdobędą zatem wiedzę z zakresu gospodarki nieruchomościami, metod określania wartości nieruchomości, sporządzania operatów szacunkowych oraz pełnienia funkcji związanych z analizą i oceną rynku nieruchomości.

Absolwenci na zakończenie uzyskają dyplom ukończenia studiów podyplomowych i będą przygotowani do odbycia praktyki zawodowej, a następnie przystąpienia do egzaminu państwowego w celu uzyskania licencji zawodowej rzeczoznawcy majątkowego.

Kadra wykładowców

Kadrę dydaktyczną stanowią pracownicy Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku z ogromną wiedzą oraz wykwalifikowani eksperci rynku nieruchomości (rzeczoznawcy majątkowi, zarządcy nieruchomości) z dużym doświadczeniem zawodowym.

Wstępne zgłoszenie można kierować na adres mailowy: wb.nieruchomosci@pb.edu.pl lub pod numerem tel. 604 777 595.

(oprac. mz)