IX Ekoforum. Politechnika Białostocka uczestniczy w międzynarodowym kongresie
15-06-2023
IX Międzynarodowy Kongres EKOFORUM odbywa się pod hasłem „Energia przyszłości w bezpiecznej Europie”. Biorą w nim udział przedstawiciele rządu, biznesu, samorządów, ośrodków analitycznych i kół eksperckich. Współorganizatorem Kongresu jest Politechnika Białostocka. W ramach Kongresu, 16 czerwca, po raz szósty odbędzie się Konferencja Naukowo-Techniczna “Technologie Efektywności Energetycznej” TEFEN’2023.
Głównym celem referatów oraz prowadzonych dyskusji będzie sformułowanie konkretnych propozycji dla nowej strategii rozwoju Polski Wschodniej, a także zarysowanie koncepcji i rozwiązań sprzyjających rozwojowi ekoenergetyki.
– Nasi naukowcy właściwie ze wszystkich wydziałów zajmują się rozwiązaniami efektywnymi energetycznie – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Oczywiście dominują naukowcy z Wydziału Elektrycznego, ale też i z Wydziału Architektury, z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. Kwestie ekonomicznej opłacalności rozwiązań energetycznych nie są obce naukowcom z Wydziału Inżynierii Zarządzania. Także można powiedzieć, że większość badań w naszej Uczelni wpisuje się właśnie w bardzo szeroko pojmowaną tematykę efektywnych energetycznie rozwiązań. Bardzo ważną kwestię stanowi wykorzystanie powtórne różnego rodzaju odpadów po to, żeby zmniejszać zużycie zasobów naturalnych i przede wszystkim zmniejszać zużycie energii na wytworzenie nowych materiałów. Kolejną kwestią są rozwiązania architektoniczne, rozwiązania konstrukcyjne i systemy, choćby grzewcze, chłodnicze, wentylacyjne. To ogromne pole do popisu, a nasi naukowcy już od wielu lat zajmują się tymi kwestiami. Robią to oczywiście w ramach badań podstawowych, ale też i badań aplikacyjnych, często we współpracy z przedsiębiorstwami, które są zainteresowane wynikami tych badań. Bardzo bym chciała, żeby ta współpraca zmierzała w kierunku rozwiązań, których oczekuje środowisko, oczekuje przemysł, oczekuje biznes. Pamiętajmy o tym, że w wielu kwestiach trendy odnośnie pewnych rozwiązań w systemach energetycznych tworzone są na podstawie decyzji na poziomie rządowym czy nawet europejskim. I tu też warto by było, żeby te decyzje konfrontować potem z wynikami badań i wykorzystywać wyniki badań, ale też i zlecać konkretne zagadnienia do rozwiązania, zwłaszcza jeśli chodzi o długotrwałe efekty różnych rozwiązań. Bo to, co dziś może się wydawać bardzo atrakcyjne, efektywne i co jest bardzo powszechnie stosowane – zobaczymy, jak będzie z tym za 10 lat. Przede wszystkim jak będzie z efektywnością energetyczną i co wtedy zrobić z tymi systemami, żeby się nie okazało, że ich utylizacja pochłonie dużo więcej energii i będzie o wiele bardziej kosztowna niż ich wdrożenie?
Rektor Politechniki Białostockiej wzięła udział w sesji inaugurującej Kongres – „Energia przyszłości w bezpiecznej Europie”.
– Efektywność energetyczna to jest najtańsza energia, którą zaoszczędzamy i za którą nie musimy płacić – wyjaśnia dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB, kierownik Katedry Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej na Wydziale Elektrycznym. – Dlatego bardzo dużo teraz mówimy o efektywności energetycznej. Jest to też podstawa transformacji energetycznej Unii Europejskiej. Stąd ten temat jest wiodący w wielu obszarach, zarówno związanych z odnawialnymi źródłami energii, jak i zarządzaniem energią. Ale efektywność energetyczna to jest takie zwykłe gospodarowanie w naszym najbliższym otoczeniu. Stąd ten temat jest bardzo ważny. Właśnie po to, żebyśmy potrafili przekazać tę wiedzę, a więc wykonać prosty ruch edukacyjny, nauczyć się jak gospodarować energią, czyli jak poprawić naszą efektywność i w konsekwencji zapłacić mniej. Ekoforum jest takim typowym działaniem. Spotykamy się po to, żeby podzielić się własnymi przemyśleniami w różnych grupach. Mówimy o efektywności energetycznej, mówimy o odnawialnych źródłach energii, mówimy o wspólnotach energetycznych w wielu różnych obszarach. Staramy się wypowiedzieć i znaleźć takie wnioski i takie przesłanki, które można by wykorzystać za chwilkę właśnie w samorządach, w naszych domach, po to, żebyśmy mogli mniej płacić za energię, bo tego dzisiaj potrzebujemy. Z drugiej strony musimy też nadążać za potrzebami, które stawia przed nami Unia Europejska, a więc oprócz zaoszczędzenia energii musimy ograniczyć emisję. To spotkanie jest po to, żebyśmy się zastanowili, w którym kierunku pójść, gdzie jesteśmy, czy jesteśmy bezpieczni energetycznie, czy mamy możliwość na to, żeby jeszcze poprawić to bezpieczeństwo. 16 czerwca 2023 roku spotykamy się na niwie stricte naukowej, naukowo-technicznej, gdzie chcemy pokazać konkretne rozwiązania, takie, które pojawiły się przede wszystkim tutaj u nas w Białymstoku, w Politechnice Białostockiej, bo od wielu lat zajmujemy się szeroko pojętą efektywnością energetyczną zarówno systemami, rozwiązaniami technicznymi, systemami zarządzania, a więc nasze wszystkie wydziały na Politechnice Białostockiej tak naprawdę dotykają problematyki efektywności energetycznej i technologii smart, technologii inteligentnych, bo dzisiaj rozwój właśnie urządzeń i systemów typu smart opiera się na internecie rzeczy, opiera się na najnowszych technologiach, które wykorzystują właśnie sieci, sieci neuronowe, uczenie maszynowe. Ta tematyka jest podstawą tego drugiego dnia, gdzie chcemy pokazać wprost, wskazać na to, że te rozwiązania są dostępne. Możemy już je zastosować i pracujemy nad nimi w trochę wyprzedzający. Pokazujemy, co tak naprawdę się pojawi za chwilkę, bo i naukowcy, i studenci nad tym tematem pracują.
W Kongresie uczestniczy też Sebastian Rynkiewicz, Prezes Klastra Obróbki Metali oraz Prezes Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju.
– Zapotrzebowanie energetyczne i zasilanie zakładów, fabryk, które starają się jak najmniej oddziaływać na środowisko, jest niezwykle istotne – przyznaje Rynkiewicz. – Ostatnie lata związane z epidemią COVID-19 i wojną w Ukrainie, z kryzysem energetycznym, wzrostem cen, pokazały, jak to jest istotne. Firmy, które zainwestowały, postawiły na zieloną energię w perspektywie kolejnych lat -wygrały. Mamy przedsiębiorstwa w klastrze, które zakontraktowały 100% zielonej energii na lata 2024-25, czyli wydarzenia w przyszłości, ale że zrobiły to w roku 2020, czy 2021, czyli wcześniej zainwestowały strategicznie w te źródła energii, dzisiaj są dużo bezpieczniejsze i też są wygrane ekonomicznie.
W otwarciu Kongresu uczestniczył też Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski. Ocenia, że wykorzystanie zielonych energii w Podlaskiem „wygląda nieźle”.
– Mamy sporo instalacji, jest dużo planów – przekonuje Wojewoda. – Myślę, że tematem przyszłości jest chociażby energetyka wodorowe. I mam nadzieję, że w najbliższym czasie tutaj w naszym województwie będą podejmowane takie inicjatywy, które będą i inspiracją, i powiedziałbym taką promocją, ale równocześnie jakimiś realnymi działaniami, żeby tę sferę rozwijać. Mamy świadomość tego, że te nowe technologie bardzo szybko się upowszechniają, że są coraz bardziej dostępne. Oczywiście z tym też się wiążą pewne koszty. Faktem jest, że jeżeli popatrzymy na te różne projekty dotyczące chociażby nowych kierunków dysponowania środkami europejskimi, to tam jest bardzo mocny nacisk położony właśnie na tę czystą energię, czy energię opartą na odnawialnych źródłach energii. Są różne możliwości dofinansowywania kwestii związanych z pompami ciepła i z tymi różnego rodzaju panelami fotowoltaicznymi, ale myślę, że energia wodorowa to będzie chyba najbliższy taki krok, który będzie poszerzał nam tę gamę tzw. czystej energii.
Szczegółowo te wszystkie problemy 16 czerwca 2023 r. będą omawiane podczas VI edycji Konferencji Naukowo-Technicznej “Technologie Efektywności Energetycznej” TEFEN’2023.
Tematyka konferencji obejmuje:
- technologie OZE,
- rozwiązania techniczne dla wspólnot energetycznych,
- klastry energii,
- technologie efektywności energetycznej,
- efektywne energetycznie budownictwo i architektura,
- elektromobilność,
- technologie SMART.
(jd)