HOT.AI – konferencja zamykająca platformę Hub of Talents 2
12-06-2023
Jak sztuczna inteligencja zmienia świat i jak można wykorzystać jej potencjał w biznesie? Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy konferencji HOT.AI, która odbyła się w poniedziałek, 12 czerwca br. w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. To wydarzenie zamykające projekt Hub of Talents 2, który przez cztery lata pomógł 274 pomysłodawcom w rozwinięciu innowacyjnych startupów.
Na konferencji HOT.AI prelegenci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu sztucznej inteligencji. Jednym z prelegentów był dr inż. Adam Zagórecki – starszy pracownik naukowy w Akademii Obrony (Cranfield University) w Wielkiej Brytanii, a przy tym Honorowy Absolwent Politechniki Białostockiej.
– Sztuczna inteligencja to technologia przyszłości, więc naturalnie będzie wymagana przez wielu kontrahentów, chcących mieć przewagę biznesową – mówił dr inż. Adam Zagórecki. – To bardzo obiecująca technologia, która na pewno zmieni świat. Jeżeli biznes wykorzysta ideę sztucznej inteligencji rozwiązującej RODO – integracja systemu będzie bardzo łatwa.
Projekt „Platforma startowa dla nowych pomysłów Hub of Talents 2” miał na celu wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w regionie. Projekt rozpoczęliśmy w 2019 roku wspólnie z 10 partnerami, także z Politechniką Białostocką, która odegrała istotną rolę w realizacji usług specjalistycznych szytych na miarę na potrzeby startupów technologicznych, które wzięły udział w projekcie – mówi Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. – To jest projekt, w ramach którego w ośmiu cyklach inkubacyjnych, trwających około 6 miesięcy każdy, wsparliśmy ponad 270 technologicznych startupów, stawiających swoje pierwsze kroki w realizacji różnych nowatorskich pomysłów biznesowych. To nie oznacza, że uczestnikami tego projektu były osoby, które nigdy w życiu wcześniej nie miały do czynienia z biznesem, nie prowadziły np. swojego biznesu. Takich startupowców też u siebie mieliśmy. Tutaj kluczem było wybranie nowatorskich rozwiązań, takich innowacji produktowych, które spośród zgłoszonych najlepiej rokują. Aby poradzić sobie jak najlepiej na rynku i to nie tylko na rynku polskim, ale marzyliśmy o tym, żeby te startupy, które inkubujemy, które wesprzemy, osiągnęły sukcesy na rynku globalnym. 274 startupy z sukcesem ukończyły nasz program inkubacji w ramach Hub of Talents 2. Ze względu na to, że w naszym projekcie mieliśmy ścieżkę nazywaną horyzontalną, do której mogły wpaść wszystkie pomysły, które nie pasowały do specjalnej ścieżki związanej z branżą metalowo-maszynową i związanej z rozwiązaniami w obszarze IT, ICT.
Do udziału w konferencji zamykającej program Hub of Talents 2 organizatorzy zaprosili takie startupy, które wykorzystują sztuczną inteligencję, pracują w oparciu o rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją.
– Stąd obecność m.in. Eryka Filipa z See My Model czy Szymona Trochimiaka z Gesture To Speech, czy Łukasza Skłodowskiego z DigitalHQ / Workai czy też doktora Adama Zagóreckiego z Mycroft Solutions – wymienia Daszuta-Zalewska. – Sztuczna inteligencja jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Jest tematem niezwykle gorącym w różnych mediach. Co jest prognozowane? Ci, którzy nie zastosują w swoim biznesie rozwiązań cyfrowych, w tym rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, nie dogonią konkurencji, pozostaną w tyle i nie będą mieli szans w globalnym wyścigu. Sztuczna inteligencja ma zastosowanie wszędzie, w każdej branży, w każdym przemyśle, czyli w biznesie, w medycynie, w edukacji, właściwie w każdym sektorze naszego życia. Nie ma z tej ścieżki, w mojej ocenie i nie tylko w mojej, po prostu odwrotu. Znaczna część uczestników naszej konferencji to są młodzi ludzie, w których rękach będzie spoczywała nasza przyszłość i ochrona naszego zdrowia, i nasza edukacja i dostarczanie nam jak najlepszych usług i produktów. To są ludzie, którzy na rynek pracy czy w ogóle na rynek wejdą za 10 lat. Bardzo się cieszę, że właśnie to wydarzenie przyciągnęło młodych ludzi, którzy mogą od znamienitych mówców, których zaprosiliśmy do współpracy, dowiedzieć się i o szansach, jakie płyną z wykorzystania sztucznej inteligencji, ale też o zagrożeniach, bo faktycznie wszystko jest w naszych rękach i to, co my sobie z tą technologią zrobimy albo zbudujemy nasz świat lepszym albo wejdziemy na ścieżkę destrukcji.
O szansach, które płyną z wykorzystania sztucznej inteligencji, ale i o zagrożeniach mogli dowiedzieć się młodzi uczestnicy konferencji. Tak jak Maksymilian Sawicki ze szkoły Infotech. – Interesuje mnie wykorzystanie sztucznej inteligencji we własnym biznesie. Poza tym sztuczna inteligencja ma wpływ na zawód programisty, a planuję studiować informatykę na Politechnice Białostockiej – przyznaje uczeń.
Podczas konferencji można było poznać też też startupy, które przeszły inkubację w projekcie Hub of Talents 2 i w swojej działalności wykorzystują sztuczną inteligencję.
(at)