Podczas seminarium branżowego rozstrzygnięto konkurs na najlepsze prace dyplomowe

05-06-2023
grupa laureatów konkursu z dyplomami
31 maja 2023 roku, podczas Seminarium Naukowo-Technicznego „Inżynieria środowiska – postęp i praktyka” na Wydziale Budownictwa i Nauki o Środowisku Politechniki Białostockiej, nagrodzono najlepsze prace dyplomowe absolwentów studiów wyższych (magisterskich i inżynierskich) z dyscypliny inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Laureaci konkursu otrzymali staże w przedsiębiorstwie Wodociągi Białostockie Sp. z o.o. oraz Enea Ciepło sp. z o.o. w Białymstoku.

Seminarium naukowo-technicznego to cykliczne wydarzenie organizowane w celu wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy środowiskiem akademickim a praktykami. Jest także świetną formą nawiązywania kontaktów pomiędzy studentami a firmami współpracującymi z Wydziałem Budownictwa i Nauki o Środowisku Politechniki Białostockiej. W tegorocznym seminarium udział wzięły wiodące firmy z branży komunalnej i inżynierii środowiska: Enea Ciepło sp. z o.o., Białystok, Wodociągi Białostockie, Aquarius, Drabent, Handan, APP System.

– Podczas naszego seminarium eksperci z branży dzielą się swoimi osiągnięciami, studenci mogą spotkać swoich potencjalnych pracodawców, a firmy swoich potencjalnych pracowników – podkreśla dr inż. Anna Siemieniuk, prof. PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB oraz przewodnicząca Seminarium Naukowo-Technicznego „Inżynieria środowiska – postęp i praktyka”.

Tuż po prezentacjach branżowych rozstrzygnięto doroczny konkurs Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Białymstoku i Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej na najlepsze prace inżynierskie oraz magisterskie.

Zgłoszone do konkursu prace dyplomowe obronione w roku akademickim 2021/2022 oceniła komisja konkursowa, złożona z blisko 20 osób! W jej składzie znaleźli się członkowie Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddziału Białystok, którzy pracują w firmach i przedsiębiorstwach z branży inżynierii środowiska.

Komisja wyłoniła 6 laureatów w dwóch kategoriach: Wodociągi i kanalizacje oraz Ogrzewnictwo i wentylacja.

W kategorii Wodociągi i kanalizacje nagrodzono następujące prace:

• I miejsce – inż. Marta Bolińska za opracowanie tematu: Identyfikacja źródeł zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby w miejscowości Supraśl, Promotor pracy magisterskiej: dr inż. Anna Siemieniuk, prof. PB;
  • II miejsce – mgr inż. Maciej Dziadel za opracowanie tematu: Oczyszczanie ścieków z przemysłu garbarskiego metodami hydrofitowymi, Promotor pracy magisterskiej: prof. dr hab. inż. Katarzyna Ignatowicz;
  • III miejsce – inż. Justyna Śmiarowska za opracowanie tematu: Carbon footprint dla wybranych obiektów gospodarki wodno-ściekowej, Promotor pracy magisterskiej: prof. dr hab. inż. Iwona Skoczko

Natomiast w kategorii Ogrzewnictwo i wentylacja laureatami zostali:

• I miejsce – mgr inż. Klaudia Jarocka za opracowanie tematu: Analiza jakości powietrza wewnętrznego na stacji kontroli pojazdów w różnych warunkach eksploatacyjnych, Promotor pracy magisterskiej: dr hab. inż. Tomasz Teleszewski
  • II miejsce – mgr inż. Marek Chrostowski za opracowanie tematu: Analiza techniczno – ekonomiczno – ekologiczna wyboru źródła ciepła z wykorzystaniem OZE dla budynku użyteczności publicznej w Ełku, Promotor pracy magisterskiej: dr inż. Grzegorz Woroniak;
  • III miejsce – inż. Natalia Jabłońska za opracowanie tematu: Ocena produkcji biogazu z wybranych roślin energetycznych, Promotor pracy magisterskiej: dr inż. Joanna Kazimierowicz.

Główną nagrodą w konkursie w kategorii Wodociągi i kanalizacje jest półroczny płatny staż w przedsiębiorstwie Wodociągi Białostockie Sp. z o.o., zaś w kategorii Ogrzewnictwo i wentylacja główną nagrodą był płatny staż w przedsiębiorstwie Enea Ciepło sp. z o.o. w Białymstoku.

Gratulujemy autorom i promotorom nagrodzonych prac!

(oprac. mr)