Politechnika Białostocka na czwartym miejscu w Polsce w rankingu Research.com w dyscyplinie inżynierii mechanicznej i lotniczej
06-04-2023
Politechnika Białostocka ma jednego naukowca afiliowanego w rankingu, łączna liczba branych pod uwagę publikacji to 545.
Łącznie w Polsce w rankingu Research.com dotyczącym tej dziedziny znalazło się sześć uczelni technicznych.
Ranking bierze pod uwagę osiągnięcia ośrodków naukowych, ale analizuje także osobno dorobek każdego naukowca: zbudowany jest na podstawie publikacji naukowych, ale tylko tych dotyczących inżynierii mechanicznej.
Pierwsze miejsce zajęła Politechnika Łódzka z indeksem D-Index o wartości 96 i liczbą 975 uwzględnionych w rankingu publikacji i dwoma pracownikami naukowymi uwzględnionymi w rankingu.
Drugie miejsce zajęła Politechnika Lubelska (D-Index – 89, 508 publikacji, 2 pracowników naukowych), trzecie Politechnika Opolska (D-Index – 86, 380 publikacji, 2 pracowników naukowych)
Niżej od Politechniki Białostockiej znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza (D-Index – 36, 176 publikacji, 1 pracownik naukowy), w rankingu sklasyfikowana została jeszcze tylko Politechnika Gdańska (D-Index – 32, 126 publikacji, 1 pracownik naukowy).
Średni łączny D-index dla 10% najlepszych uczelni wynosi 96 wobec średniej 66 dla wszystkich 6 polskich uczelni uwzględnionych w rankingu. Średnia liczba opublikowanych artykułów w dyscyplinie Inżynieria Mechaniczna i Lotnicza przez naukowców zrzeszonych w 10% najlepszych naukowców w rankingu to 975 w porównaniu do 451 średnio dla wszystkich 6 uczelni. Średnia liczba cytowań naukowców zrzeszonych w 5% najlepszych uczelniach wynosi 16627 wobec 10394 średnio dla wszystkich 6 uczelni.
W zestawieniu jest 550 uczelni technicznych zajmujących się inżynierią mechaniczną.
Próg indeksu D dla włączenia naukowca do rankingu wynosi 30, jeśli większość jego publikacji dotyczy inżynierii mechanicznej i lotniczej. Kryteria włączenia naukowców do rankingu najlepszych naukowców opierają się na wskaźniku D, stosunku wkładów wniesionych w ramach wybranej dyscypliny, oprócz nagród i osiągnięć naukowców. Próg indeksu D dla uwzględnienia najlepszych naukowców jest ustalany jako przyrost o 10 w zależności od ogólnej liczby naukowców ocenionych dla każdego obszaru badań, przy jednoczesnym zagwarantowaniu, że 1% czołowych naukowców zostanie uwzględnionych na liście.
Druga edycja rankingu Research.com najlepszych uczelni w dziedzinie Inżynierii Mechanicznej i Lotniczej została stworzona na podstawie danych połączonych z wielu źródeł danych, w tym OpenAlex i CrossRef.
Dane bibliometryczne do oszacowania wskaźników opartych na cytowaniach zostały zebrane w dniu 21-12-2022. Pozycja w rankingu ustalana jest na podstawie sumy D-indeksów (Discipline H-index) wszystkich badaczy rankingowych afiliowanych w danej instytucji. D-index uwzględnia tylko publikacje i wartości cytowań dla badanej dyscypliny.
Research.com informuje, że ranking najlepszych uniwersytetów to wiarygodna lista czołowych naukowców z dyscypliny Inżynieria mechaniczna i lotnicza, stworzona na podstawie szczegółowej analizy 166 880 naukowców zidentyfikowanych z różnych źródeł danych bibliometrycznych.
W dyscyplinie Inżynieria Mechaniczna i Lotnicza przeanalizowano aż 5741 naukowców.