29. posiedzenie Senatu Politechniki Białostockiej XVI kadencji
06-04-2023
Senat Politechniki Białostockiej zdecydował o przyjęciu Kodeksu „Dobre Praktyki w Szkołach Wyższych” z 2007 r. wraz z rozszerzeniem z 2022 r. Ten ważny dla środowiska akademickiego dokument, zawiera spis fundamentalnych zasad funkcjonowania szkół wyższych w życiu publicznym, którymi powinny kierować się władze uczelni. Kodeks jest też ważnym elementem wskazującym drogę do realizacji misji społecznej odpowiedzialności polskiego szkolnictwa wyższego.
Dokument, który został pierwotnie opracowany przez Fundację Rektorów Polskich i przyjęty uchwałą Zgromadzenia Plenarnego KRASP w kwietniu 2007 r. Natomiast w roku ubiegłym wzbogacono go o nowe zapisy dotyczące etyki zawodowej nauczyciela akademickiego w procesie kształcenia oraz w przekazie publicznym, a także dobre praktyki w działaniach rady uczelni. Dodatki do Kodeksu zostały przyjęte przez Zgromadzenie Plenarne KRASP w dniu 9 czerwca 2022 r. Podczas dzisiejszego posiedzenia Rektor Politechniki Białostockiej przypomniała, że pierwotny Kodeks KRASP został przyjęty przez naszą uczelnię 15 maja 2008 r. Dziś – po wysłuchaniu pozytywnych opinii senackich komisji ds. nauki i rozwoju kadr oraz ds. zarządzania – senatorowie Politechniki Białostockiej przyjęli Kodeks „Dobre Praktyki w Szkołach Wyższych” wraz z rozszerzeniem z 2022 r.
W kolejnych głosowaniach senatorowie wyrazili pozytywną opinię w sprawie przyznania odznaki honorowej „Zasłużony dla Politechniki Białostockiej”:
- prof. dr. hab. inż. Joanicjuszowi Nazarko
- dr. hab. inż. Wiesławowi Matwiejczukowi, prof. PB
- dr. hab. Wiesławowi Tadeuszowi Popławskiemu, prof. PB
O uhonorowanie tych naukowców, w związku z obchodami 30-lecia Wydziału Inżynierii Zarządzania, wnioskowała dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, dziekan WIZ PB. Profesorowie Joanicjusz Nazarko, Wiesław Matwiejczuk oraz Wiesław Popławski w sposób znaczący przyczynili się do rozwoju Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, a tym samym całej naszej uczelni.
Prof. dr hab. inż. Joanicjusz Nazarko, związany zawodowo z Politechniką Białostocką od 1982 roku, jest obecnie profesorem na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej w Międzynarodowej Katedrze Logistyki i Inżynierii Usług. Przewodniczy także Radzie Dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości. W latach 2005-2008 był rektorem Politechniki Białostockiej. Podczas swojej kadencji podejmował zadania dostosowania Uczelni do nowego systemu prawno-organizacyjnego, informatyzacji Uczelni, wzbogacenia oferty edukacyjnej, internacjonalizacji kształcenia i badań naukowych, rozwoju promocji i szerokiej działalności inwestycyjnej. Uczelnia rozpoczęła wtedy także ważny program inwestycyjny rozwijający i modernizujący infrastrukturę dydaktyczną i badawczą, zapadły m.in. decyzje w sprawie koncepcji uruchomionego w 2012 roku Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. W kadencjach 2002-2005, 2008-2012 oraz 2012-2016 profesor Joanicjusz Nazarko pełnił funkcję dziekana Wydziału Zarządzania – obecnie Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, otwierając jednostkę na otoczenie społeczno-gospodarcze i dialog ze środowiskiem biznesu, m.in. w celu ukierunkowania oferty dydaktycznej na potrzeby regionalnej gospodarki. Dzięki jego staraniom Wydział uzyskał w 2016 roku uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu.
Dr hab. inż. Wiesław Matwiejczuk, prof. PB jest absolwentem naszej uczelni (rocznik 1972 r. Wyższej Szkoły Inżynierskiej). Pracę w Politechnice Białostockiej rozpoczął w 1987 roku jako starszy wykładowca, posiadając stopień naukowy doktora uzyskany w 1985 roku. W 2005 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w specjalności nauki o zarządzaniu. W latach 2002-2004 pełnił funkcję prodziekana Zamiejscowego Wydziału Budownictwa Politechniki Białostockiej w Augustowie. Następnie w latach 2009-2012 był prodziekanem ds. Nauki i Rozwoju Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej, a w okresie od 2006 do 2017 roku kierownikiem Katedry Organizacji i Zarządzania (po kolejnych przekształceniach jednostka nosi obecnie nazwę Katedra Zarządzania, Ekonomii i Finansów). W kadencji 2008-2012 był członkiem Senatu Politechniki Białostockiej oraz uczestniczył w pracach kilku komisji senackich i wydziałowych.
Dr hab. Wiesław T. Popławski, prof. PB w Politechnice Białostockiej pracuje od 1995 roku. W latach 1995-2001 na stanowisku adiunkta, a następnie profesora uczelni. Był twórcą i pierwszym kierownikiem Zakładu Marketingu na Wydziale Zarządzania. Od 2001 roku do 2019 roku pełnił funkcję Kierownika Katedry Marketingu i Przedsiębiorczości. Przez 5 kadencji (od 2012 r.) był członkiem Senatu PB. Pracował m.in. w Komisji ds. Współpracy z Zagranicą (2 kadencje) oraz Komisji i ds. Wydawnictw (3 kadencje). W latach 2005-2008 pełnił funkcję członka Zarządu Fundacji na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej.
Kolejne dwie uchwały podjęte przez senatorów dotyczyły dokumentów stanowiących podstawę działalności Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej. Ze względu na zmiany w zapisach programu kształcenia, ustalono nowe brzmienia „Programu kształcenia Szkoły Doktorskiej PB” oraz „Regulaminu Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej”. Oba dokumenty zyskały akceptację komisji senackich ds. nauki i rozwoju kadr, ds. studenckich i kształcenia oraz ds. zarządzania. Na zmodyfikowany Regulamin zgodziła się również Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów.
Senatorowie zdecydowali również, że z początkiem roku akademickiego 2023/2024 wejdą w życie zmiany do „Regulaminu Studiów Politechniki Białostockiej”.
Główne przesłanki do zmodyfikowania Regulaminu Studiów Politechniki Białostockiej przedstawił dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich.
– Pierwsza związana jest z naszymi staraniami w zakresie wprowadzenia elektronicznej teczki studenta. Już teraz wprowadziliśmy elektroniczne protokoły z obrony pracy dyplomowej, których jednak nie uwzględniał stary regulamin. Chcieliśmy również uściślić zapisy dotyczące oceny z pracy dyplomowej. Czym jest ocena pracy dyplomowej? na jakiej podstawie się ją wystawia? – w nowym regulaminie wprowadziliśmy jasne i przejrzyste zapisy, które usprawnią również samą procedurę egzaminacyjną. Kolejnym nowym elementem jest sprecyzowanie zapisów dotyczących realizacji praktyk zawodowych. Dostosowaliśmy je do wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, a także określiliśmy jasne i spójne zasady dla całej uczelni – wyjaśniał dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB.
Zmiany w Regulaminie Studiów Politechniki Białostockiej zyskały akceptację komisji senackich ds. studenckich i kształcenia oraz ds. zarządzania, a także Parlamentu Studentów Politechniki Białostockiej.
Następnie senatorowie zagłosowali za uzupełnieniem składu Senackiej Komisji ds. Zarządzania. W związku z rezygnacją dr. hab. inż. Romana Kaczyńskiego, prof. PB do prac w ww. komisji powołano prof. dr. hab. inż. Michała Kucieja.
Podjęto także uchwałę w sprawie zamknięcia przewodu doktorskiego mgr. Bartłomieja Ocha, wszczętego w dziedzinie nauki techniczne, inżynieria środowiska.
Dział Promocji Politechniki Białostockiej w ramach realizacji Strategii Rozwoju Politechniki Białostockiej 2021-2024 z perspektywą przedłużenia do 2030, podjął działania związane ze zdefiniowaniem rdzenia i pożądanych wyróżników marki Politechniki Białostockiej. Powierzył prace nad identyfikacją wizualną Uczelni w postaci przygotowania Księgi Identyfikacji Wizualnej Politechniki Białostockiej uwzględniającej obecne godło Uczelni. Za zgodą Rektor Uczelni zawarta została umowa o dzieło wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych na wykonanie Księgi Identyfikacji z dr Urszulą Gireń z Katedry Grafiki Instytutu Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Efekty tych prac zostały przedstawione w części posiedzenia Senatu PB, poświęconej na omówienie spraw różnych.
29. posiedzenie Senatu Politechniki Białostockiej XVI kadencji Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB zakończyła życzeniami zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.
(oprac. mr)