Zmarł prof. Witold Czarnecki, Profesor Honorowy Politechniki Białostockiej
23-03-2023
W latach 1982–1999 był zatrudniony w Politechnice Białostockiej w Instytucie Architektury na stanowiskach docenta i profesora. Był organizatorem i Kierownikiem Katedry Architektury Wsi i Przemysłu Wydziału Architektury. Pełnił funkcje Dyrektora Instytutu (na prawach samodzielnego wydziału – lata 1982–1989) i Dziekana Wydziału (kadencje: 1987–1990, 1996–1999). 27 kwietnia 2016 roku został uhonorowany tytułem Profesora Honorowego Politechniki Białostockiej.
W okresie kształtowania się Wydziału Architektury, we wczesnych latach 80. XX wieku, profesor wniósł nieoceniony wkład w tworzenie struktury organizacyjnej jednostki, wzmacnianie kadry naukowo-dydaktycznej oraz tworzenie zaplecza Wydziału. Zwieńczeniem dokonań profesora Czarneckiego było przekształcenie w roku 1989 Instytutu w Wydział Architektury.
Profesor Witold Czarnecki podczas II wojny światowej należał do Szarych Szeregów, Od 16 czerwca 1944 roku był w drugim plutonie 3. kompanii ppor. Jana Kasprzyckiego „Joego” 3. Brygady Partyzanckiej „Szczerbca” AK uczestniczącej w Operacji „Ostra Brama”. Rozbrojony z całym oddziałem przez wojska NKWD przebywał na robotach przymusowych w Kałudze.
Na mocy amnestii wrócił do Polski w 1945 roku.
W 1948 roku ukończył Liceum Budowlane w Białymstoku i zdał egzamin wstępny na Politechnikę Warszawską. Został skreślony z osób przyjętych na studia (razem z 40 osobami z Armii Krajowej) i krótko pracował w biurze budowy Trasy W-Z w Warszawie. W listopadzie 1948 roku dostał się na studia inżynierskie na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, które ukończył w 1952 roku. Został asystentem. W roku 1954 uzyskał dyplom magisterski. W latach 1955–1960 pracował także w biurach projektowych w Gdańsku i Gdyni.
Zatrudniając się w Politechnice Białostockiej nie ustawał w walce o upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej. Od 1990 roku był członkiem założycielem, a w latach 2003–2014 Prezesem Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku.
W latach 1993–1995 przewodniczył Komitetowi Budowy Pomnika Żołnierzom Armii Krajowej w Białymstoku. Pomnik został wzniesiony na skwerze przy ul. Kilińskiego w Białymstoku. Czarnecki zaprojektował go z synem Bartoszem.
Gdyby nie profesor Witold Czarnecki, kto wie jak dziś funkcjonowałyby jedne z najciekawszych miejskich galerii? Taki emocjonujący wpis zamieściła na swoim fanpage Galeria im. Sleńdzińskich:
Zmarł Witold Czarnecki, wieloletni członek Rady Programowej Galerii, rówieśnik Julitty Sleńdzińskiej. Ich ścieżki życia po raz pierwszy skrzyżowały się zimą 1940 r., gdy zamieszkali w tym samym dworku Władysława Oskierki w Wilnie. Rodziny się zaprzyjaźniły, kontakty były podtrzymywane również po wojnie. I jak się okazuje nie było w tym przypadku. Gdy pod koniec lat 80. XX w. Julitta została zaproszona przez Barbarę i Witolda Czarneckich na Święta Bożego Narodzenia powstał pomysł, aby w Białymstoku zorganizować dużą wystawę Ludomira Sleńdzińskiego w 100. lecie urodzin. Dzieła zwieziono z Warszawy, Krakowa, Zakopanego i tu pozostały, dając podwaliny Galerii im. Sleńdzińskich. Wiele osób było zaangażowanych w powstanie tej instytucji, ale bez tego zaproszenia Witolda Czarneckiego, bez jego zainteresowania samotną znajomą z lat młodości, nie byłoby Galerii.
Profesor Witold Czarnecki był autorem lub współautorem projektów i realizacji ponad 70 obiektów architektonicznych i urbanistycznych. Był autorem i/lub redaktorem 25 książek z dziedziny architektury i urbanistyki, opracował i napisał ponad 100 artykułów, referatów i rozpraw, ponad 80 recenzji, opinii do wniosków o profesurę, rozpraw habilitacyjnych, dysertacji doktorskich, opracowań naukowych itp.
Profesor Witold Czarnecki przeżył 95 lat.
Wystawienie ciała w Domu Pogrzebowym , Plac ks. A. Ołdziejewskiego 1 nastąpi dnia 29 marca 2023 roku (środa) od godz. 17 do 20.
Wyprowadzenie urny z kaplicy odbędzie się 30 marca 2023 roku o godz. 12.45.
Nabożeństwo Żałobne odprawione będzie w kościele p.w. Chrystusa Króla, Plac ks. A. Ołdziejewskiego 1, 30 marca, o godz. 13, po czym nastąpi odprowadzenie urny na cmentarz w Starosielcach, ul. Ks. Grzybowskiego.
(jd)