Prof. dr hab. inż. Michał Kuciej – nowy dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej
01-03-2023
– Jestem wychowankiem Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej – przypomina prof. Michał Kuciej. Przez lata pracy naukowo-dydaktycznej na Wydziale Mechanicznym obserwował pracę wcześniejszych dziekanów.
– Miałem pewne wyobrażenie, jaka powinna być rola dziekana, a teraz spróbuję przynajmniej część tych swoich pomysłów zweryfikować w praktyce – deklaruje prof. Kuciej. – To ryzyko, podobnie jak przy obejmowaniu funkcji dyrektora Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej. Udało się przeprowadzić pewne reformy i myślę, że Szkoła działa bardzo dobrze.
Profesor Kuciej nie planuje od razu radykalnych zmian na Wydziale Mechanicznym.
– Wychodzę z założenia, że rozwój Uczelni to ewolucja, nie rewolucja – zaznacza nowy dziekan Wydziału. – Wiele problemów już przemyślałem, teraz będę się spotykał z kierownictwem różnych jednostek, by ich wysłuchać, dowiedzieć się, co chcieliby zmienić i poinformować o moich zamiarach. Potem będę spotykał się już z poszczególnymi katedrami, z pracownikami, tak żeby każdemu wyjaśnić do czego będę dążył.
Nowy dziekan rozumie, że remont budynków wpłynął na działalność naukowo-dydaktyczną całego Wydziału. Obejmując funkcję dziekana, prof. Kuciej powołał nowego prodziekana ds. rozwoju i współpracy – dr Izabelę Senderacką.
– W pewnym okresie mojej pracy w Uczelni sam pełniłem taką funkcję przez rok – przypomina prof. Kuciej. – W tym czasie udało mi się z grupą pracowników napisać trzy projekty celowane. Jeden to Regionalna Inicjatywa Doskonałości, który trwa od pięciu lat i właśnie dobiega końca. Przez ten czas Wydział Mechaniczny otrzymał 12 mln zł na nasz rozwój. Dzięki temu dyscyplina Inżynieria mechaniczna mogła otrzymać kategorię A, ważną dla całej Uczelni, nie tylko naszego Wydziału. Była też część ogólnouczelnianego projektu NAWA-PROM, przeznaczona dla doktorantów i pracowników Uczelni. To pozwoliło na uczestnictwo w konferencjach naukowych czy wyjazdach do innych Uczelni. I to wszystko „zagrało”. Dlatego na stanowisko prodziekana ds. rozwoju i współpracy powołałem dr Izabelę Senderacką. W moim odczuciu ma ona bardzo duże doświadczenie w przygotowywaniu dużych projektów, świetnie się w tej tematyce orientuje – także z racji wykształcenia. Mam nadzieję, że w ten sposób wzmocnimy potencjał Wydziału, ruszymy z projektami, które po kilku latach wzorem realizowanych przy moim udziale, będą służyły całemu Wydziałowi.
Nowy dziekan planuje poszerzanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
– Mój poprzednik, dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. PB, obiecał pomoc przy kontaktach z firmami, naszym ważnym partnerem będzie też oczywiście Klaster Obróbki Metali – mówi prof. Kuciej. I deklaruje, że Wydział nadal będzie poszukiwał partnerów wśród przedsiębiorców.
Prof. Kaczyński złożył rezygnację z funkcji dziekana. Swoją funkcję sprawował do 28 lutego 2023 roku.
(jd)