Nowy kierunek! Cyfryzacja przemysłu na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej
01-02-2023Cyfryzacja przemysłu – pierwszy taki kierunek w regionie i jeden z nielicznych w Polsce! Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej wraz z początkiem roku akademickiego 2023/2024 uruchomiony zostanie nowy kierunek. To wyjątkowa oferta kształcenia zgodna z potrzebami firm w dobie czwartej rewolucji przemysłowej! Już niebawem ruszy rekrutacja na interdyscyplinarny kierunek dla inżynierów nowej generacji! O możliwościach, jakie otwiera nowatorski kierunek, rozmawiamy z naukowcami z Katedry Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrycznym: dr. hab. inż. Łukaszem Sajewskim, prof. PB (kierownik katedry) oraz dr. inż. Romanem Trochimczukiem.
Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej oferuje przyszłym studentom nowy kierunek – Cyfryzacja przemysłu. Skąd pomysł na takie studia?
Roman Trochimczuk: Nowy kierunek powstał w odpowiedzi na bieżące potrzeby przemysłu lokalnego, ale również krajowego. Wpisuje się on w globalne oczekiwania przemysłu przyszłości, który rozwija się niezwykle dynamicznie. Dobrze wykształcony inżynier po kierunku Cyfryzacja przemysłu będzie miał ugruntowaną wiedzę i kwalifikacje, aby móc zaspokoić potrzeby nowopowstających i modernizowanych przedsiębiorstw w zakresie cyfryzacji z wykorzystaniem elastycznych systemów wytwarzania, a w szczególności robotów i cobotów o wysokim stopniu autonomii i możliwościach kooperacji z pracownikami na linii produkcyjnej. Jesteśmy przekonani, że nowy kierunek pozwoli studentom nabyć interdyscyplinarne wykształcenie, które umożliwi im znalezienie bardzo dobrej pracy w fabrykach przyszłości.
Łukasz Sajewski: Cyfryzacja przemysłu to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale przede wszystkim przygoda. Przygoda, która pozwoli studentom skorzystać z wielu możliwości, zrealizować ciekawe projekty i zdobyć nowe umiejętności. Zacznie się ona od prostego programowania aplikacji, a skończy się na zaawansowanym programowaniu robotów przemysłowych, które będą wykonywać nasze polecenia.
Czym wyróżnia się nowy kierunek studiów?
Roman Trochimczuk: Śledzimy aktualne trendy. Wiemy doskonale, jak znakomicie rozwija się robotyzacja i automatyzacja, która stanowi podstawę dzisiejszego przemysłu. Oczywiście w programie naszych studiów tych dziedzin nie zabraknie, ale idziemy o krok dalej, stawiając mocno na cyfryzację. To dzięki niej możliwe jest stworzenie nowoczesnej fabryki, która w sposób elastyczny będzie reagować na potrzeby rynku.
W ramach realizowanych przedmiotów będziemy rozpatrywać różne zagadnienia inżynierskie, realizować praktyczne projekty z wykorzystaniem najnowszych narzędzi cyfrowych, które przełożą się na możliwości bezpośredniego wejścia w rynek pracy. Cyfryzacja przemysłu, Przemysł 4.0, wysoko postawiona praktyczna informatyka – to wszystko wyróżnia nasz kierunek względem pozostałej oferty Politechniki Białostockiej.
Co ważne, plany studiów zostały opracowane przez zespół pracowników z Wydziału Elektrycznego, który wzorował się na najnowszych technologiach, które są rozwijane w polskich i zagranicznych uczelniach technicznych. Cyfryzacja przemysłu to jest marka, na którą stawia przemysł przyszłości.
Czego studenci będą się uczyć na zajęciach?
Łukasz Sajewski: Zajęcia będą prowadzone m.in. w Laboratorium Automatyki Przemysłowej. To miejsce wyposażone w nowoczesny sprzęt, do którego dostęp będą mieli nasi studenci. Znajdują się tutaj urządzenia automatyki przemysłowej oraz manipulatory przemysłowe, które studenci będą programować tak, by wykonywały ich polecenia. Warto podkreślić, że cyfryzacja przemysłu to nie tylko obsługa sprzętu, ale również programowanie tzw. cyfrowych bliźniaków. Idea tego rozwiązania polega na tym, że tworzymy wirtualną rzeczywistość, umieszczamy w niej maszyny i linie technologiczne, które zostaną później zainstalowane w rzeczywistej fabryce. To pozwoli testować w środowisku wirtualnym nasz projekt, dzięki czemu jeszcze przed wdrożeniem unikniemy kosztownych błędów, które moglibyśmy popełnić, sprawdzając rozwiązania na rzeczywistym sprzęcie.
Cyfryzacja przemysłu umożliwi naszym studentom naukę obsługi i wykorzystania technologii internetowych, takich jak na przykład „Internet rzeczy” czy „Cloud computing”. Są to bardzo popularne zagadnienia, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, a także w otaczającym nas świecie. W dzisiejszych czasach konieczne jest gromadzenie dużych ilości danych w celu ich przetwarzania, co jest niezbędne do prognozowania, np. akcji serwisowych czy też minimalizacji zużycia energii. I tego w ramach Cyfryzacji przemysłu również będziemy uczyć.
Roman Trochimczuk: W planie studiów znajdą się między innymi przedmioty, które pozwolą studentom rozwinąć kompetencje w zakresie programowania, wykorzystywania narzędzi wspomagających proces komputerowego projektowania i eksploatacji systemów zautomatyzowanych i systemów robotyzacji. Zapewniamy coś więcej niż same narzędzia, dzięki którym studenci będą programować. Młodzi ludzie poznają systemy, które opierają się m.in. na sztucznej inteligencji, wykorzystują technologie „Internetu rzeczy”, „Big data”, technologie chmurowe. Wszystko to stanowić ma spójną ofertę oraz odpowiadać potrzebom rynku. Zajęcia będą realizowane w różnych formach, tj. wykładów, ćwiczeń audytoryjnych, laboratoryjnych i projektowych oraz pracowni specjalistycznych i seminariów. Przewidziano także trwającą co najmniej 4 tygodnie praktykę kierunkową. Studenci będą mogli aktywnie uczestniczyć w pracach kół naukowych działających na Wydziale Elektrycznym, brać udział w płatnych stażach krajowych i zagranicznych, a także korzystać z możliwości programu Erasmus+.
Kierunek ma innowacyjny charakter. Jakim zapleczem technicznym dysponuje?
Roman Trochimczuk: Z myślą o potrzebach nowego kierunku są tworzone nowe laboratoria, wyposażone w nowoczesny sprzęt i aparaturę badawczą. Oczywiście, cała infrastruktura będzie systematycznie rozwijana i wzbogacana o nowe urządzenia, oprogramowanie, narzędzia inżynierskie. Wszystko po to by zagwarantować edukację, która odpowiada przyszłym oczekiwaniom pracodawców i nadąża za rozwojem współczesnych technologii.
Czy po ukończeniu studiów inżynierskich studenci będą mieli szansę na kontynuację nauki?
Łukasz Sajewski: Po skończeniu studiów pierwszego stopnia, student będzie mógł podjąć studia magisterskie, zarówno na kierunkach, które są w ofercie Wydziału Elektrycznego, jak i na kierunku Cyfryzacja przemysłu. W planach jest bowiem uruchomienie drugiego stopnia studiów na tym kierunku.
Przyszli studenci przy wyborze studiów kierują się często perspektywami zawodowymi. Gdzie znajdą pracę absolwenci Cyfryzacji przemysłu?
Roman Trochimczuk: Jeżeli chodzi o zatrudnienie, to absolwenci będą mieli praktycznie nieograniczone możliwości. Znajdą bowiem pracę w firmach o profilu mechanicznym, elektrycznym, informatycznym, we wszystkich firmach produkcyjnych wykorzystujących inteligentne linie technologiczne – tj. w działach analizy danych produkcyjnych, planowania i zarządzania produkcją. W przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, wdrażaniem i obsługą nowoczesnych, zautomatyzowanych i zrobotyzowanych elastycznych linii produkcyjnych. Słowem wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się technologie przemysłu przyszłości.
Co więcej, w programie studiów przewidziane są obowiązkowe praktyki zawodowe. Pozwolą one zapoznać się z zasobami technicznymi przedsiębiorstw, technologiami jakimi dysponują. Dzięki temu studenci bez problemu będą mogli wykorzystać praktyczną wiedzę i umiejętności zdobyte w laboratoriach Wydziału Elektrycznego – podczas pracy w tych przedsiębiorstwach. I mam tu na myśli firmy nie tylko z naszego regionu, lecz również z Polski, a także i zagraniczne.
Kto może zostać studentem kierunku Cyfryzacja przemysłu?
Roman Trochimczuk: Każdy młody człowiek po maturze, który ma chęć poznawania nowych technologii. Nasz kierunek jest atrakcyjny zarówno dla absolwenta technikum, jak i liceum. Oczywiście mile widziane są osoby, które ukończyły naukę w klasach o profilu ścisłym, czy technicznym, ale zapraszamy wszystkich. Każdego nauczymy zaawansowanych technologii. Nowy kierunek Cyfryzacja przemysłu to jest przyszłość i wymóg teraźniejszości. Rekrutacja rusza już wkrótce. Zapraszamy!
Dziękuję za rozmowę.
Oferta studiów dostępna jest na stronie Uczelni
Z naukowcami z Katedry Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrycznym: dr. hab. inż. Łukaszem Sajewskim, prof. PB (kierownik katedry) oraz dr. inż. Romanem Trochimczukiem w ramach audycji „Dobry Kierunek” rozmawiał Jędrzej Pogorzelski.
Tekst opracowała Magdalena Grzęda-Zajkowska.
„Dobry Kierunek” to cykliczna audycja emitowana na antenie Radia Akadera. Jej celem jest przybliżenie oferty edukacyjnej Politechniki Białostockiej, kierunków studiów oraz perspektyw zawodowych absolwentów. Wszystko po to, aby ułatwić młodym ludziom, szczególnie maturzystom, wybór dalszej ścieżki kształcenia.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Laboratorium Automatyki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.
(mz)