Doktoranci z Uzbekistanu i Włoch odwiedzili Politechnikę Białostocką
12-01-2023
– Bardzo cieszymy się z tych wizyt i kontaktów międzynarodowych, które udało się nawiązać dzięki finansowaniu pozyskanemu z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Ze względu na pandemię projekt był przez pewien czas zawieszony, a w tej chwili intensywnie wracamy do zaplanowanych wyjazdów naszych pracowników na uczelnie partnerskie oraz goszczenia w naszej uczelni przedstawicieli zagranicznych ośrodków. Ta międzynarodowa wymiana młodych naukowców i kadry akademickiej przybiera różne formy. To wizyty studyjne, jak ta dzisiejsza, ale w projekcie PROM wspieraliśmy również organizację międzynarodowych szkół letnich dla mykologów, czyli International Mushroom Summer School – mówiła dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB., prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Białostockiej.
W czasie swojego pobytu w Politechnice Białostockiej ośmiu młodych naukowców z zagranicy – z Тashkent Institute of Architecture and Civil Engineering w Uzbekistanie oraz University of Catania we Włoszech – miało okazję poznać warunki i tematy badań prowadzonych przez specjalistów Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. Obejrzeli specjalistyczną aparaturę wykorzystywaną w projektach badawczych i dydaktyce, rozmawiali o możliwościach współpracy i wsparcia ich prac badawczych.
W czwartek, 12 stycznia 2023 r., towarzyszyliśmy im w zwiedzaniu pracowni i laboratoriów w Katedrze Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa i Wentylacji, po których oprowadzali grupę dr inż. Piotr Rynkowski i dr inż. Anna Werner-Juszczuk.
Uczestników wizyty studyjnej interesowała szczególnie technologia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Nawiązali też kontakty z doktorantami i doktorantkami Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej, którzy realizują prace związane z ochroną wody, systemami inżynierii środowiska i OZE.
Projekt „Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej” (PPI/PRO/2019/1/00037/U/00001) realizowany jest przez Politechnikę Białostocką, w ramach programu PROM Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w okresie od października 2019 roku do marca 2023 roku. Wartość pozyskanego dofinansowania z NAWA to 1 194 130,00 zł.
Głównym celem programu PROM jest doskonalenie kompetencji doktorantów i kadry akademickiej z Polski i zagranicy, w tym pochodzących spoza UE, poprzez międzynarodową wymianę stypendialną. Uczelnie i jednostki naukowe prowadzące kształcenie przekazują stypendia na sfinansowanie kosztów związanych z uczestnictwem doktorantów i kadry akademickiej w krótkich formach kształcenia o międzynarodowym charakterze. Działaniami uprawnionymi do realizacji w Programie są wyjazdy lub przyjazdy związane z tematyką doktoratu lub prowadzoną pracą dydaktyczną i naukową.
(mr)