Hub of Talents 2 wspierany wiedzą ekspertów z Politechniki Białostockiej odnosi kolejne sukcesy
04-01-2023Platforma startowa dla nowych pomysłów Hub of Talents 2 to projekt wspierający osoby z pomysłem na innowacyjny biznes, który ma szansę na osiągnięcie sukcesu na rynku. Daje on uczestnikom dostęp do wiedzy, narzędzi i usług, które pomagają im w przekształceniu własnych pomysłów w rzeczywistość. Hub of Talents 2, realizowany od 2019 r. przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, przy wsparciu 10. partnerów, w tym całej plejady ekspertów z Politechniki Białostockiej, pomógł już 243 startupom.
Obecnie ku końcowi zmierza przedostatni, siódmy cykl inkubacji, w którym kolejnych 20 innowacyjnych spółek otrzymuje kompleksowe wsparcie obejmujące indywidualnie opracowaną ścieżkę rozwoju oraz podstawowe i specjalistyczne usługi. Efektem kilkumiesięcznej pracy jest produkt (bądź usługa) – MVP, który zawiera wszystkie niezbędne funkcje i jest wystarczający, by dotrzeć do pierwszych klientów w grupie docelowej. Pomysłodawcy są gotowi, by rozwijać swoje biznesy na rynku krajowym, a czasem i międzynarodowym. Hub of Talents 2 współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
– O niesłabnącym zainteresowaniu projektem Hub of Talents 2 świadczy rekordowa liczba wniosków złożonych do ostatniego cyklu inkubacji, który rozpocznie się już w styczniu, a były to aż 293 aplikacje – zdradza Anna Daszuta-Zalewska, Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. – Dumą napawa fakt, że nasi pomysłodawcy odnoszą sukcesy już po wyjściu spod naszych skrzydeł, zdobywają nagrody i co najważniejsze dofinansowania na rozwój swoich biznesów. W 2022 r. 38 startupów wyinkubowanych w Hub of Talents 2 zdobyło dofinansowanie PARP z poddziałania 1.1.2 POPW na łączną kwotę ponad 36 mln zł, a dwa kolejne pozyskały inwestorów prywatnych.
Sam projekt „Platforma startowa dla nowych pomysłów – Hub of Talents 2” został też doceniony w maju 2022 roku przez kapitułę konkursu Serwisu Samorządowego PAP „Innowacyjny samorząd 2022” i zdobył dla Białegostoku 3. miejsce w kategorii „Duże miasta”.
Sukcesy startupów z Hub of Talents 2 w 2022 roku
Agata Szczeszak, CEO Lumekko, została laureatką 13. edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Start-up Roku”, organizowanego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką. Jest to największy i najstarszy w Polsce konkurs nagradzający polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności, włączania i ekologii. Startup Lumekko zajmuje się projektowaniem oraz produkcją zabezpieczeń świetlnych możliwych do umieszczenia na różnego rodzaju materiałach, m.in. na opakowaniach czy dokumentach.
Startup PaliPali zdobył Złoty Medal Targów Budma 2023 i walczy w konkursie o Złoty Medal Wybór Konsumentów (głosowanie trwa do 26 stycznia 2022). PaliPali to aplikacja mobilna umożliwiająca natychmiastowy transport materiałów na budowę bez względu na ich wielkość i lokalizację budowy. Przeznaczona jest dla firm sektora budowlanego, które na co dzień zmagają się z nagłymi brakami materiałowymi mogącymi mieć bezpośredni wpływ na termin realizacji projektu. Oprócz oszczędności czasu aplikacja daje możliwość redukcji kosztów transportowych o 30% względem własnych możliwości. Docelowo aplikacja ma zostać uruchomiona w 20 polskich miastach.
2 kolejne startupy: Gesture To Speech (rozwiązanie umożliwiające osobom głuchym oraz słabosłyszącym komunikowanie się z osobami słyszącymi) oraz Binacare (realizuje projekt Hercoolios – grę mobilną dla dzieci z wadami postawy, które poprzez zabawę wykonują zaprojektowane ćwiczenia) zostały nominowane do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2023. Nagroda ta przyznawana jest osobom i organizacjom prowadzącym innowacyjną działalność przynoszącą korzyści dla gospodarki i społeczeństwa.
Wsparcie prywatnych inwestorów
W startup 1M Track zainwestował fundusz Infini, jeden z partnerów projektu Hub of Talents 2. Jest to inwestycja w wys. 1 mln zł, w ramach projektu Bridge Alfa prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), którego celem jest wspieranie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz innych form ich transferu do gospodarki.
Zespół 1M TRACK pracuje nad stworzeniem modułowego urządzenia treningowego, montowanego przy bieżni lekkoatletycznej, wspomagającego trening biegowy i lekkoatletyczny. To innowacyjne urządzenie w skali globalnej. Ma się ono składać z paneli LED zamontowanych wzdłuż bieżni po jej wewnętrznej stronie i być sterowane aplikacją z urządzenia mobilnego. Wszystko po to, by wskazać biegaczom tempo i rytm biegu dla osiągnięcia konkretnego czasu lub określonych celów treningowych.
– Pozyskane środki przeznaczymy na stworzenie rozwiązania, które będzie obejmowało krawężnik ledowy pokrywający 400 metrów bieżni lekkoatletycznej oraz oprogramowanie sterujące. Czekamy już na dostarczenie podzespołów zamówionych w Chinach, by rozpocząć produkcję. – zdradza Filip Barański z 1M TRACK.
EduCat, marketplace dla tych, którzy chcą studiować za granicą, został wsparty przez fundusz AIP Seed. Wesprze on jej dalszy rozwój finansowaniem oraz dobierze współinwestorów w rundzie preseed.
– Zależało nam na inwestorze, który nie tylko wspomoże nas finansowo, ale też zrozumie naszą misję i zechce wziąć udział w jej realizacji. Poszukiwania trwały około 6 miesięcy. Mówiąc krótko, szukaliśmy inwestorów nastawionych na impact investing, który dopiero rozwija się w Polsce. Naszym inwestorem został fundusz AIP Seed pod przywództwem Darka Żuka, a także aniołowie biznesu – Zofia Dzik i Bartłomiej Postek – mówi Nina Wieretiło, Co-Founder EduCat.
EduCat to innowacyjna platforma internetowa, na której znajduje się wszystko, co jest potrzebne w aplikacji na studia za granicą. Do tej pory z jej usług skorzystało ok. 200 osób, wysyłając ponad 1 tys. aplikacji na uczelnie na całym świecie.
(jd) na podst. informacji BPN-T