W Politechnice Białostockiej działa Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Wschodnia
28-12-2022
Horyzont Europa to największy Program Ramowy Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji dla naukowców i przedsiębiorców, ale też dla samorządów czy organizacji pozarządowych. W jego już dziewiątej edycji, na lata 2021-2027, przewidziano rekordowy budżet ok. 95,5 mld euro i zaktualizowano zakres działań wspierających nowatorskie badania i rozwiązania. Rozbudowano m.in. segment przeznaczony dla przedsiębiorców, położono duży nacisk na przeciwdziałanie szkodliwym następstwom zmian klimatycznych i zaproponowano spory wachlarz instrumentów wspierających wyrównywanie szans krajów członkowskich (tzw. widening).
Ogniwami pośredniczącymi pomiędzy Komisją Europejską, przyznającą fundusze na dofinansowanie badań naukowych i innowacji, a odbiorcami tego wsparcia są Horyzontalne Punkty Kontaktowe. Jednym z nich jest HPK Polska Wschodnia. To jeden z sześciu zlokalizowanych w Polsce Horyzontalnych Punktów Kontaktowych, koordynowanych i finansowanych przez Krajowy Punkt Kontaktowy działający w strukturze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
– Zadaniem Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Wschodnia jest informowanie potencjalnych wnioskodawców o bogactwie możliwości jakie oferuje Horyzont Europa. O granty w programie trzeba ubiegać się w trybie konkursowym, w środowisku międzynarodowym. To spora konkurencja, która może zniechęcić już na starcie. Dlatego warto poprosić o pomoc i my taką pomoc oferujemy, zarówno naukowcom, którzy prowadzą nowatorskie projekty badawcze, jak i przedsiębiorcom, wprowadzającym innowacyjny produkt na rynek – mówi Daniel Puch, kierownik Biura ds. Rozwoju i Programów Międzynarodowych Politechniki Białostockiej, w którym funkcjonuje HPK Polska Wschodnia.
HPK Polska Wschodnia prowadzi działalność na obszarze województw:
- lubelskiego (biuro w Lublinie przy Instytucie Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk) oraz
- podlaskiego (biuro w Białymstoku przy Politechnice Białostockiej).
– Skomplikowana dokumentacja unijna często zniechęca do napisania i złożenia wniosków projektowych. Z pomocą zespołu Horyzontalnego Punktu Kontaktowego, szybciej i efektywniej można zapoznać ze wszystkimi wymogami formalnymi i szczegółowymi regulacjami, które są obligatoryjne dla wnioskodawców – dodaje Daniel Puch.
Na etapie pisania projektu wspólne dyskusje, wszelkie wyjaśnienia, wskazówki i sugestie zwiększają szansę na uzyskanie pozytywnej oceny, a co za tym idzie, na uzyskanie finansowania projektu. Z tego też względu Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Wschodnia oferuje usługi w zakresie konsultacji wniosków aplikacyjnych w Programie Ramowym Horyzont Europa.
Wsparcie dotyczy m.in.:
- omówienia tematyki i zakresu projektu
- dobrania odpowiedniego konkursu
- wsparcia w poszukiwaniu partnerów do konsorcjum
- przygotowaniu wniosku projektowego (także w zakresie skalkulowania budżetu i ułożenia harmonogramu działań, omówieniu najczęściej popełnianych błędów)
- realizacji projektu i jego obsłudze administracyjnej
- założenia profilu eksperta w bazie Komisji Europejskiej.
Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Wschodnia tworzy zespół specjalistów wspierających uczestnictwo jednostek naukowych, instytucji badawczych, przedsiębiorstw oraz innych podmiotów w programie Horyzont Europa. Wszyscy specjaliści zatrudnieni w HPK Polska Wschodnia mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, konsultacji i informowaniu o Programach Ramowych Unii Europejskiej.
W gronie specjalistów HPK Polska Wschodnia, funkcjonującego przy Politechnice Białostockiej są:
- Daniel Puch (tel. 857469168; mail: d.puch@pb.edu.pl) – specjalizacja: granty dla przedsiębiorców; Bezpieczeństwo cywilne na rzecz społeczeństwa; Program EURATOM; aspekty prawne (prawo własności intelektualnej, umowa konsorcjum); zarządzanie danymi
- Maciej Łukaszuk (857469337; mail: m.lukaszuk@pb.edu.pl) – specjalizacja: Kultura, kreatywność i społeczeństwo integracyjne; Technologie cyfrowe; Przestrzeń kosmiczna; Przemysł, Wspólne Centrum Badawcze; Finanse – budżetowanie i rozliczanie; Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej przestrzeni badawczej
- Tomasz Charkiewicz (857469168; mail: t.charkiewicz@pb.edu.pl) – specjalizacja: Klimat, energia, transport; Żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko; Europejska przestrzeń badawcza; Misje; aspekty prawne (umowa konsorcjum)
- Maria Szlachta (856865116; mail: maria.szlachta@umb.edu.pl) – specjalizacja: Zdrowie, Aspekty równościowe w HE (Plan Równości Płci), Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej przestrzeni badawczej, granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC); Infrastruktury Badawcze; Otwarty dostęp, Otwarta nauka. Maria Szlachta jest na co dzień specjalistką od międzynarodowych konkursów na granty badawcze w Dziale Rozwoju i Ewaluacji UMB.
Podstawowe zadania HPK Polska Wschodnia to:
- działalność informacyjna i konsultacyjna,
- organizacja szkoleń i warsztatów,
- konsultacje dla podmiotów przygotowujących wnioski projektowe,
- konsultacje dla podmiotów realizujących projekty,
- opiniowanie wskazanych dokumentów dotyczących programu Horyzont Europa.
Sieć sześciu Horyzontalnych Punktów Kontaktowych została powołana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z początkiem 2022 roku. Głównym zadaniem jednostek jest wspieranie Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) ds. Programu Ramowego Horyzont Europa, funkcjonującego w ramach NCBR, w zakresie zwiększenia oraz wspierania udziału polskich podmiotów tym programie.
Horyzontalne Punkty Kontaktowe zastąpiły dotychczasową sieć dziesięciu Regionalnych Punktów Kontaktowych Programów Badawczych UE, w tym RPK, który funkcjonował od 2008 roku w Politechnice Białostockiej.
Nowe jednostki, zlokalizowane w głównych ośrodkach naukowych Polski, zostały wyłonione w postępowaniu konkursowym, przeprowadzonym przez NCBR w grudniu 2021 r. Jednym z laureatów konkursu zostało konsorcjum utworzone przez Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk (lider) i Politechnikę Białostocką (partner). Zespoły ekspertów z Lublina i Białegostoku pod szyldem Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Wschodnia będą wspierać wnioskodawców i beneficjentów Programu Horyzont Europa z województw lubelskiego i podlaskiego. Umowa o dofinansowanie działalności ww. konsorcjum została podpisana z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w dniu 16.02.2022 r. HPK Polska Wschodnia będzie funkcjonować co najmniej do końca bieżącego programu ramowego, tj. do 2027 roku włącznie.
Informacja o podmiotach pełniących zadania HPK w 6 makroregionach Polski znajduje się w serwisie internetowym KPK.
(oprac. mr, dp)