Klaudia Szpakowska, Klaudia Sztulc i Karolina Trzcińska wygrały konkurs Art Time – na zagospodarowanie otoczenia Hajnówki Centralnej

22-12-2022
Klaudia Szpakowska, Klaudia Sztulc i Karolina Trzcińska, studentki siódmego semestru studiów I stopnia na kierunku architektura Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, wygrały konkurs Art Time – na zagospodarowanie otoczenia Hajnówki Centralnej. Ich praca – Park rekreacyjno-edukacyjny „Plaster miodu” podbiła serce jury i mieszkańców Hajnówki.

22 grudnia 2022 roku poznaliśmy laureatki konkursu Art Time – otoczenie Hajnówki Centralnej – jednego z przedsięwzięć w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”, dofinansowanego w ramach dużego rządowego programu wsparcia dla miast średnich – Programu Rozwój Lokalny.

Hajnowska społeczność studentom architektury na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej powierzyła projekt zagospodarowania otoczenia dawnego dworca kolejowego –  właśnie na użytek młodych hajnowian.

– Miasto Hajnówka od kilkunastu lat współpracuje ze specjalistami z Politechniki Białostockiej – mówi Jerzy Sirak, Burmistrz Miasta Hajnówka. – Kiedy przygotowywaliśmy projekt wykorzystujący środki norweskie, oczywistym było, że naszym partnerem będzie Politechnika Białostocka. Cieszę się, że tak dużo studentów przyjęło nasze zaproszenie do uczestnictwa w tym konkursie. To nie będą tylko prace na półkę. Wybraliśmy już wstępnie wykonawcę dokumentacji technicznej, a jednym z podstawowych warunków było wykorzystanie najlepszych koncepcji z konkursu dla studentów. Zakładam, że w ciągu kilkunastu miesięcy znaczna część tego projektu zostanie zrealizowana.

Burmistrz zwrócił się do studentów uczestniczących w konkursie: Myślę, że spokojnie możecie myśleć o swojej przyszłości zawodowej, a my cieszymy się, że przewodniczącą kapituły była arch. Anna Maria Lebiedzińska-Łuksza, Zastępca Kierownika Referatu Budownictwa i Inwestycji w Urzędzie Miasta Hajnówka, także absolwentka Politechniki Białostockiej.

Opiekę merytoryczną nad projektami studentów objęła dr. hab. inż. arch. Halina Łapińska, prof. PB, z Pracowni Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

– Studenci rozpoczęli prace w maju, od wyjazdu studialnego do Hajnówki – mówi dr. hab. inż. arch. Halina Łapińska, prof. PB. – Spotkaliśmy się z młodzieżą, obejrzeliśmy teren, przedyskutowaliśmy możliwości zagospodarowania, a podczas praktyki wakacyjnej ze studentami IV semestru wykonaliśmy inwentaryzację urbanistyczną i dendrologiczną, bo na tym terenie występują także pomniki przyrody. Podstawą projektowania były przesyłane nam przez organizatorów wytyczne od mieszkańców, szczególnie od młodzieży hajnowskiej.

Praca Park rekreacyjno-edukacyjny „Plaster miodu”, który stworzyły studentki IV roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej Klaudia Szpakowska, Klaudia Sztulc i Karolina Trzcińska podbiła serce jury i mieszkańców Hajnówki. Zdobyła najwięcej głosów spośród 600 oddanych w hajnowskim Parku Wodnym, gdzie hajnowianie mogli oglądać plansze z projektami i spośród 1100, jakie wpłynęły na projekty w ankiecie online.

– Zainspirowała nas kultura  historia tego terenu – mówi Karolina Trzcińska, studentka IV roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. – Głównym celem było stworzenie miejsca, które będzie łączyło część rekreacyjną z edukacją dotyczącą lokalnej historii.

Zespół studentek dostał nagrodę w wysokości 2 000 zł. II miejsce i nagrody po 750 zł dostały ex aequo studentki III roku Wydziału Architektury Karolina Środa za projekt nawiązujący do regionalnych produktów – marcinka hajnowskiego oraz miodu „Lipiec Białowieski” oraz Anna Niewęgłowska i Julia Rzeplińska za projekt „Lokomotywa spotkań”, gdzie główną koncepcją projektu stało się koło wagonu kolejowego. Jury wyróżniło także pracę Aleksandry Wawreniuk oraz zbiorową pracę Naomi Filipowicz, Jowity Grabowskiej i Urszuli Gudalewskiej.

– Ten konkurs to konkretny efekt współpracy Politechniki Białostockiej z Miastem Hajnówka – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Zawsze podkreślamy, że jesteśmy uczelnią regionalną i w pierwszej kolejności odpowiadamy na potrzeby regionu. Efekty tego konkursu są dowodem na wyjątkowy talent i umiejętności kadry i studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Zwracamy uwagę na potrzeby regionu, ale nasi absolwenci poradzą sobie i w Polsce, i na świecie. I to najbardziej uniwersalny efekt tego konkursu. Liczymy, że wieloletnia współpraca z Miastem Hajnówka będzie się rozwijała. Skoro potrafimy korzystać wzajemnie ze swoich potencjałów, to najlepsze warunki,  by tworzyć zmiany – zarówno w formule kształcenia, jak i tym, co będzie realizowane w Mieście Hajnówka, co będzie służyło jego mieszkańcom.

Pięć projektów oceniała kapituła konkursowa w składzie:

• arch. Anna Maria Lebiedzińska-Łuksza z UM Hajnówka, przewodnicząca kapituły
  • dr. hab. inż. arch. Halina Łapińska, prof. PB – członek kapituły
  • Anna Maria Bowtruczuk – nauczycielka, koordynator szkolnego koła wolontariatu, członek kapituły
  • Dariusz Skibiński, Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” – członek kapituły
  • Ireneusz Roman Kiendyś, z-ca burmistrza Hajnówki – członek kapituły
  • Magdalena Chirko, UM Hajnówka, liderka projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja

Więcej o konkursie: Konkurs ART TIME rozstrzygnięty

(jd)