Druga edycja Międzynarodowej Szkoły Letniej Grzybów 2022

09-12-2022
Od 5 do 9 grudnia 2022 roku Instytut Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej zorganizował w ramach projektu PROM (finansowanego z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej) drugą edycję międzynarodowej szkoły letniej International Mushroom Summer School 2022.

Pierwsza szkoła odbyła się w czerwcu. Odwiedziło nas wtedy łącznie 20 doktorantów i nauczycieli akademickich z 14 krajów. Druga edycja ma charakter bardziej zimowy i uczestniczy w niej 10 młodych naukowców – mówi dr Ewa Zapora z Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu w Instytucie Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej, koordynatorka projektu.

Przystępując do projektu PROM zamierzaliśmy dzielić się naszą wiedzą oraz chcieliśmy pokazać laboratoria Instytutu Nauk Leśnych doktorantom z całego świata. Cieszę się, że to najważniejsze założenie projektu udało się spełnić. A nijako przy okazji poznaliśmy wspaniałych młodych ludzi oraz naukowców, których łączą z nami wspólne zainteresowania badawcze – dodaje dr Ewa Zapora, koordynatorka International Mushroom Summer School w Politechnice Białostockiej.

Uczestnikami drugiej edycji Międzynarodowej Szkoły Letniej Grzybów 2022 było ośmiu doktorantów oraz dwóch naukowców z ośrodków akademickich z Portugalii, Włoch, Tunezji, Serbii oraz Nigerii. Pod okiem specjalistów z Instytutu Nauk Leśnych poszerzali oni swoją wiedzę na temat grzybów, także tych występujących w Puszczy Białowieskiej. W gronie naszych gości była prof. Lillian Barros z Centro de Investigação de Montanha, Instituto Politécnico de Bragança w Portugalii. Badaczka należy do TOP 1% najczęściej cytowanych badaczy w Europie (1% top cited researcher, h-index ponad 90).

Udział w szkole letniej dla mykologów, to szansa na wymianę doświadczeń i rozwijanie współpracy z partnerami z Politechniki Białostockiej. Moi studenci-doktoranci bardzo skorzystają na obecności tutaj. Będą mogli przekonać się jak badają grzyby naukowcy z Polski i innych krajów. Zdobywają tu szerszą perspektywę i unikalną wiedzę. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy z naszymi kolegami z Politechniki Białostockiej dzielić się i pogłębiać wiedzę o gatunkach grzybów, a także wspólnie inspirować się tym wspaniałym produktem naturalnym, który w tym rejonie Polski wyróżnia się wysoką bioróżnorodnością – mówiła prof. Lillian Barros.

W ramach Międzynarodowej Szkoły Letniej Grzybów 2022 odbyły się wykłady i warsztaty. Pod kierunkiem pracowników Politechniki Białostockiej w laboratoriach Centrum Naukowo-Badawczego Instytutu Nauk Leśnych w Hajnówce młodzi mykolodzy uczyli się prawidłowego pozyskiwania oraz identyfikacji taksonomicznej materiału grzybowego do badań naukowych.

Pokazaliśmy im zasoby Fungi Extract Banku i odpowiedzieliśmy na wszystkie szczegółowe pytania. Mogli zapoznać się z innowacyjnymi urządzeniami, które mamy na wyposażeniu Centrum Naukowo Badawczego w Hajnówce, m.in. ekstraktor nadkrytyczny, którego technologia należy do tzw. zielonych technologii. A ponieważ jesteśmy na obrzeżach Puszczy Białowieskiej, to pokazywanie „zielonej chemii” jest jak najbardziej wskazane – podkreślała dr Ewa Zapora.

(mr)