Nowy projekt badawczy Politechniki Białostockiej pod kierownictwem prof. Joanny Ejdys
08-12-2022
Głównym celem projektu jest zdobycie nowej wiedzy na temat czynników, które decydują o społecznej akceptacji trzech strategii: elektromobilności, transportu zbiorowego 2.0 i społeczeństwa o niskiej mobilności. Zgodnie ze Strategią Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności (2020) akceptacja społeczna jest kluczowym czynnikiem w procesie transformacji w kierunku inteligentnej i zrównoważonej mobilności miejskiej. Rezultaty projektu będą mogły być wykorzystane przez podmioty odpowiedzialne za projektowanie miejskich systemów transportowym.
– Transport miejski jest ważnym czynnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego miast, ale także źródłem licznych problemów ekologicznych i społecznych. Z tego też powodu Unia Europejska podjęła szereg działań, których celem jest ograniczenie skali negatywnego zjawiska związanego z szybkim rozwojem transportu miejskiego. Tak powstała koncepcja inteligentnej i zrównoważonej mobilności miejskiej – Smart and Sustainable Urban Mobility, która jest elementem Europejskiej Strategii Zielonego Ładu Unii Europejskiej. Warto dodać, ze jej głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 roku. W naszym projekcie postaramy się m.in. opracować różne typy profili mieszkańców Polski, odzwierciedlających ich poziom akceptacji społecznej dla tej strategii – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Joanna Ejdys, kierownik projektu badawczego.
Zespół badaczek z Wydziału Inżynierii Zarządzania na realizację zadań projektowych pozyskał grant z Narodowego Centrum Nauki w konkursie OPUS 23 (panel HS4). Otrzymają finansowanie w wysokości 335 584 złotych na projekt zatytułowany „Czynniki determinujące społeczną akceptację inteligentnej i zrównoważonej mobilności miejskiej”. Czas realizacji projektu: 2023-2025.
Projekt obejmuje realizację ośmiu zadań badawczych:
- identyfikacja i klasyfikacja czynników determinujących wdrażanie rozwiązań w ramach trzech strategii inteligentnej i zrównoważonej mobilności miejskiej: elektromobilności (EM); transportu zbiorowego 2.0 (CT) i społeczeństwa o niskiej mobilności (LM)
- przegląd i ocena istniejących konstruktów i miar w ramach modeli społecznej akceptacji inteligentnej i zrównoważonej mobilności miejskiej (SSUM).
- zaprojektowanie i przeprowadzenie badań jakościowych (IDI) dotyczących sił napędowych i barier wdrażania strategii SSM
- opracowanie modeli teoretycznych (konstruktów, zmiennych pomiarowych, relacji między zmiennymi) do pomiaru społecznej akceptacji strategii EM-CT-LM.
- zaprojektowanie i przeprowadzenie badań ilościowych (ankietowych) w celu weryfikacji teoretycznych modeli pomiaru społecznej akceptacji strategii EM-CT-LM.
- analiza relacji w modelach akceptacji SSUM – przetwarzanie i analiza danych statystycznych.
- opracowanie różnych typów profili mieszkańców Polski odzwierciedlających ich poziom akceptacji społecznej dla strategii EM-CT-LM.
- opracowanie rekomendacji metodycznych na potrzeby modelowego badania społecznej akceptacji rozwiązań SSUM.
Noty o badaczkach:
Prof. dr hab. inż. Joanna Ejdys jest autorką lub współautorką ponad 200 opracowań naukowych i popularno-naukowych obejmujących problematykę badania relacji między technologią, człowiekiem i środowiskiem.
Dr Aleksandra Maria Gulc jest adiunktem w Międzynarodowej Katedrze Logistyki i Inżynierii Usług. Jej obszar naukowych zainteresowań koncentruje się wokół problematyki zarządzania jakością usług oraz smart city.
Mgr inż. Klaudia Panasewicz od 1 marca br. jest asystentką w Międzynarodowej Katedrze Logistyki i Inżynierii Usług. Jej obszar naukowych zainteresowań dotyczy problematyki dojrzałości inteligentnej i zrównoważonej mobilności miejskiej.
Fot. Danuta Szpilko / Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
(oprac. mr)