Obrona doktoratu mgr. inż. arch. kraj. Kamila Rawskiego

23-11-2022
Agata Zachariasz, Kamil Rawski, Maciej Kłopotowski
18 listopada na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej miała miejsce publiczna obrona doktoratu mgr. inż. arch. kraj. Kamila Rawskiego, pracownika Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Promotorem rozprawy doktorskiej była prof. dr hab. inż. arch. Agata Zachariasz (Politechnika Krakowska), a promotorem pomocniczym dr inż. arch. Maciej Kłopotowski (Politechnika Białostocka).

W swojej pracy „Dostępność obiektów architektury krajobrazu dla osób ze szczególnymi potrzebami” dr inż. arch. kraj. Kamil Rawski skupił się na przedstawieniu i porównaniu kontekstu prawnego w dziedzinie projektowania i planowania dostępności obiektów architektury krajobrazu.

– O ile mamy już całkiem dobrze przebadane w tym zakresie obiekty budowlane, o tyle gorzej jest z prawną definicją wytycznych, dotyczących tworzenia terenów zielonych, parków, skwerów itp. A przecież także z nich korzystają osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnościami. W tak modnym ostatnio nurcie projektowania uniwersalnego architekci projektujący różnego rodzaju przestrzenie otwarte, powinni zwrócić szczególną uwagę na komfort i bezpieczeństwo tej grupy użytkowników – podkreśla Kamil Rawski.

Wzorcowych przykładów norm i wytycznych mówiących o projektowaniu obiektów architektury krajobrazu w sposób dostępny doktorant poszukiwał w prawodawstwie Australii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii. Jego analiza stanowi świetną podstawę do opracowania zestawienia wytycznych projektowych (standardów), których zastosowanie powinno zaspokoić szczególne potrzeby różnych grup osób, w odniesieniu do użytkowania obiektów architektury krajobrazu.
Mgr inż. arch. kraj. Kamil Rawski uzyskał stopień doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

fot. Marta Baum

(oprac. mr)