Naukowcy z Politechniki Białostockiej w TOP 2% (The World’s Top 2%) najlepszych naukowców na świecie

18-10-2022
Naukowcy z Politechniki Białostockiej znaleźli się w prestiżowym gronie TOP 2% (The World’s Top 2%) najlepszych naukowców na świecie.

Ranking został opracowany przez analityków z Uniwersytetu Stanforda oraz wydawnictwa Elsevier i firmy SciTech Strategies. Lista rankingowa zawiera uszeregowane nazwiska 2% najlepszych naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.

Oceniana jest całość dorobku naukowego poszczególnych badaczy ze wszystkich dziedzin nauki według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia takie kryteria jak: Indeks Hirscha, liczbę cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor, miejsce i rolę na liście autorów (pierwsze, ostatnie miejsce).

Pierwszy wykaz obejmuje ocenę całej kariery naukowej. Wśród blisko 196 tysięcy nazwisk znalazło się pięciu pracowników Politechniki Białostockiej:

• prof. dr hab. inż. Tadeusz Kaczorek – Wydział Elektryczny,
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof J. Kurzydłowski – Wydział Mechaniczny,
  • dr hab. inż. Marek Drużdżel, prof. PB – Wydział Informatyki,
  • dr hab. Stanisław Jarząbek, prof. PB – Wydział Informatyki,
  • prof. dr hab. inż. Leonas Ustinovičius – Wydział Inżynierii Zarządzania.

Drugi wykaz obejmuje ocenę dorobku naukowego z 2021 roku. Wśród ponad 200 tysięcy nazwisk znalazło się czterech naukowców z Politechniki Białostockiej:

• prof. dr hab. inż. Tadeusz Kaczorek – Wydział Elektryczny,
  • dr hab. inż. Krzysztof K. Żur – Wydział Mechaniczny,
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof J. Kurzydłowski – Wydział Mechaniczny,
  • dr hab. inż. Dariusz Szpica, prof. PB – Wydział Mechaniczny.

Listy wyróżnionych naukowców znajdują się pod linkiem.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!