Politechnika Białostocka będzie gościć Zgromadzenie Ogólne European Network of Accreditation of Engineering Education
17-10-2022
Na zaproszenie dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, a zarazem wiceprzewodniczącej Rady Administracyjnej European Network of Accreditation of Engineering Education (ENAEE) do naszej Uczelni przyjadą przedstawiciele agencji i innych instytucji akredytacyjnych z całej Europy. 20 października będzie miało miejsce posiedzenie Rady Administracyjnej ENAEE, zaś 21 października Zgromadzenie Ogólne, które wybierze nowego przewodniczącego ENAEE. Teraz na czele organizacji stoi Damien Owens z Engineers Ireland. Zgromadzenie Ogólne (General Assembly) jest najwyższym organem decyzyjnym ENAEE.
Międzynarodowi goście już 20 października zwiedzą najważniejsze obiekty Politechniki Białostockiej, zobaczą ekspozycję Muzeum Sybiru i poznają najważniejsze miejsca Białegostoku. 21 października czeka ich między innymi wizyta w Muzeum Ikon w Supraślu.
Udział w Zgromadzeniu Ogólnym ENAEE zapowiedzieli przedstawiciele następujących instytucji:
- AAEPO – Agency for accreditation of educational programs and organizations: Almaz Nasyrov
- AAQ– Swiss Agency of Accreditation and Quality Assurance: Berchtold Von Steiger
- ACREDITA CI – Agencia Acreditadora Colegio de Ingenieros de Chile: Felisa Cordova
- AEER– Association for Engineering Education of Russia: Ksenyia Zaitseva
- ARACIS– The Romanian Agency for Quality Assurance In Higher Education: Simona Lache
- ARACIS– The Romanian Agency for Quality Assurance In Higher Education: Veli Aila
- Engineering Council UK: Denis Marchant
- Engineering Council UK: Michael Fernando
- Engineers Ireland: Damien Owens
- FINEEC– Finnish Education Evaluation Centre: Kati Isoaho
- IIE– Instituto De La Ingenieria De Espana: José-Luis Tejera
- KAUT– Accreditation Commission of Universities of Technology: Bohdan Macukow
- KAZSEE –Kazakh Association for Engineering Education: Abdumutalip Abzhapparov
- KAZSEE –Kazakh Association for Engineering Education: Yerulan Sagidolda
- LACCEI– Latin American and Caribbean Consortium of Engineering Institutions: José Carlos Quadrado
- MÜDEK– Association for Evaluation and Accreditation of Engineering Programs: Yavuz Ercil
- OE – Ordem Dos Engenheiros: Carlos Alberto Silva De Almeida E Loureiro
- OE – Ordem Dos Engenheiros: Lidia Santiago
- QUACING– Agenzia Per La Certificazione Di Qualita E L’accreditamento EUR-ACE Dei Corsi Di Studio In Igegneria: Vincenzo Tucci
- TEK– The Finnish Association of Graduate Engineers: Juhani Nokela
- Ann Van Eycken – sekretarz generalny
- dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, wiceprzewodnicząca Rady Administracyjnej ENAEE
ENAEE (European Network for Accreditation of Engineering Education) jest organizacją zrzeszającą krajowe agencje lub inne instytucje akredytujące. Celem sieci jest budowanie zaufania do systemów akredytacji programów studiów inżynierskich, opracowanie standardów wymagań kompetencyjnych absolwentów inżynierów, a także opracowywanie stosownych umów o akredytację studiów inżynierskich i uznawanie kwalifikacji inżynierskich. Obecnie ENAEE grupuje narodowe organizacje akredytujące, zajmujące się jakością kształcenia inżynierów na uczelniach wyższych: Irlandii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Kazachstanu, Niemiec, Polski, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch.
Jednym z głównych działań sieci ENAEE jest program akredytacji EUR-ACE – European Accredited Engineer. Program ten jest ściśle powiązany z procesem bolońskim i opiera się na wytycznych zawartych w dokumencie „Framework Standards and Guidelines” (EAFSG). Efektem uzyskania akredytacji ENAEE jest certyfikat EUR-ACE® Label, który potwierdza wysoki poziom jakości programu kształcenia inżynierów oraz ich zgodność z przyjętymi w Europie normami i zasadami. Ostatnia aktualizacja EAFSG miała miejsce w 2021 r. Prof. Marta Kosior-Kazberuk wchodziła w skład Grupy Roboczej, która pracowała nad aktualizacją.
W Polsce uprawnienia do nadawania certyfikatu EUR-ACE® Label, nadane przez ENAEE, ma Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych, która wraz z krajową akredytacją kierunków studiów przyznaje również certyfikat jakości EUR-ACE® Label.
Taką akredytację KAUT ma obecnie dziesięć kierunków studiów realizowanych w Politechnice Białostockiej:
- automatyka i robotyka (I i II stopień)
- ekoenergetyka (I stopień)
- elektrotechnika (I i II stopień)
- elektronika i telekomunikacja (I i II stopień)
- informatyka (I i II stopień)
- informatyka i ekonometria (I stopień)
- inżynieria biomedyczna (I i II stopień)
- logistyka (I stopień)
- mechanika i budowa maszyn (I i II stopień)
- zarządzanie i inżynierii produkcji (I i II stopień)
Standardy ramowe EUR-ACE® (EAFS) określają cele programów inżynierskich, tj. wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, jakich wymaga się od absolwentów z tytułem inżyniera i magistra inżyniera. Uzyskanie certyfikatu EUR-ACE® Label jest dla uczelni dodatkową weryfikacją i potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia studentów oraz tego, że program kształcenia spełnia standardy ustanowione przez europejskie organizacje zawodowe. Dla studenta to pewność, że wybrany kierunek studiów spełnia międzynarodowe standardy oraz daje możliwość uzyskania tytułu Inżyniera Europejskiego (Eur Ing). Natomiast pracodawca zatrudniający absolwenta certyfikowanego kierunku uzyskuje zapewnienie, że kompetencje kandydata w zakresie wiedzy i umiejętności praktycznych nie odbiegają od międzynarodowych norm i zasad edukacji inżynierskiej.
Rada Administracyjna (Administrative Council) składa się z dziesięciu osób, wybieranych zazwyczaj przez Zgromadzenie Ogólne na okres trzech lat.
Do jej głównych zadań należy:
- rozpatrywanie i podejmowanie decyzji w sprawie zaleceń poszczególnych komitetów;
- zarządzanie działalnością ENAEE;
- przedstawianie Zgromadzeniu Ogólnemu propozycji dotyczących polityki, członkostwa i kwestii finansowych.
ENAEE jest kierowana przez przewodniczącego, dwojga wiceprzewodniczących i skarbnika, którzy są również członkami Rady Administracyjnej. Rada Administracyjna składa się z dziewięciu członków.
(jd)