Politechnika Białostocka w rankingu The Times Higher Education World University Rankings 2023
13-10-2022Politechnika Białostocka pierwszy raz w swojej historii aplikowała do tego rankingu i od razu została w nim sklasyfikowana. W najnowszej odsłonie The Times Higher Education Politechnika Białostocka uplasowała się na pozycji 1501+. Ogółem w rankingu sklasyfikowanych zostało 1799 uczelni ze 104 krajów i regionów. Kolejne 526 uczelni ma status „Reportera”, co oznacza, że dostarczyły dane, ale nie spełniły wymagań, aby podlegać klasyfikacji. W rankingu zostały sklasyfikowane 34 polskie uczelnie z tym, że 2 z nich uzyskały status „Reporter”. Poniżej przedstawiono miejsca rankingowe polskich uczelni sklasyfikowanych w rankingu THE.
Pierwsze miejsce w rankingu, już siódmy rok z rzędu, zajmuje Uniwersytet Oksfordzki. Harvard University utrzymuje się na drugim miejscu, a University of Cambridge przeskoczył z piątego na trzecie miejsce. Najwyżej uplasowaną nową uczelnią jest Uniwersytet Humanitas we Włoszech, plasujący się na pozycji 201-250. Stany Zjednoczone są ogólnie najliczniej reprezentowanym krajem, ze 177 instytucjami, a także najliczniej reprezentowanym w pierwszej 200 (58 uczelni). Chiny zajmują obecnie czwartą co do wielkości liczbę instytucji w pierwszej 200 (11 w porównaniu z 10 w zeszłym roku), wyprzedzając Australię, która spadła na piątą (razem z Holandią). Do rankingu po raz pierwszy weszło pięć krajów – wszystkie z Afryki: Zambia, Namibia, Mozambik, Zimbabwe i Mauritius. Harvard stoi na czele obszaru nauczania, podczas gdy Oxford jest liderem obszaru badawczego. Na szczycie obszaru międzynarodowego znajduje się Uniwersytet Nauki i Technologii w Makau.
Metodologia rankingu opiera się na 13 starannie skalibrowanych wskaźnikach, które mierzą wydajność instytucji, skupionych w pięciu obszarach: nauczanie, badania, cytowania, perspektywy międzynarodowe i dochód z przemysłu (transfer wiedzy).
W rankingu THE wykorzystywane są prowadzone corocznie badania reputacji akademickiej, które stanowią podstawę oceny w obszarze nauczanie oraz badania. Zostało ono przeprowadzone między listopadem 2021 r. a marcem 2022 r. W badaniu wzięło udział szerokie grono pracowników Politechniki Białostockiej. Badanie reputacji ustala jak postrzegany jest prestiż instytucji w nauczaniu oraz w zakresie doskonałości badawczej wśród „kolegów po fachu”. Badanie przeprowadzono w taki sposób, aby zapewnić zrównoważony rozkład odpowiedzi w różnych dyscyplinach i krajach. W tegorocznym rankingu przeanalizowano ponad 121 milionów cytowań w ponad 15,5 milionach publikacji naukowych i uwzględniono odpowiedzi ankietowe od 40 000 naukowców na całym świecie. W sumie zebrano ponad 680 000 punktów danych z ponad 2500 instytucji, które przesłały informacje do rankingu THE.
Wartości uzyskane przez Politechnikę Białostocką w poszczególnych obszarach przedstawiają się następująco:
Dane statystyczne Politechniki Białostockiej uwzględnione w rankingu przedstawiają się następująco:
Obecność Politechniki Białostockiej w rankingach międzynarodowych jest wizytówką uczelni, symbolem jakości prowadzonych w niej badań naukowych i kształcenia, podkreśla również prestiż uczelni. Należy pamiętać, iż na wynik uczelni, pracuje cała społeczność akademicka.
Więcej informacji na temat wyników i metodologii rankingu THE można odnaleźć pod linkiem: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2023/world-ranking
(Informacja Centrum Danych i Analiz Politechniki Białostockiej)