Grant w konkursie MINIATURA 6 – dr inż. Marta Borowska przeprowadzi analizę obrazów tomografii komputerowej zębów siecznych u koni w przebiegu EOTRH
24-08-2022
Nasza badaczka otrzyma prawie 50 tys. złotych na projekt zatytułowany „Zastosowanie analizy tekstury trójwymiarowych obrazów Tomografii Komputerowej (TK) do detekcji objawów radiologicznych resorbcji i hipercementozy zębów na modelu głowy koni w przebiegu syndromu EOTRH”.
– Interesuje mnie przeprowadzenie specjalistycznej analizy obrazów tomografii komputerowej i ocena tego, w jakiej mierze mogą być one pomocne w profilaktyce i badaniu przyczyn schorzenia, na które cierpi już ponad 24% młodych koni. Mowa tu o syndromie EOTRH, czyli bolesnej chorobie zębów siecznych koni. Wczesne wykrycie choroby przy użyciu na przykład tomografii komputerowej może ułatwić wczesną interwencję weterynaryjną, a co za tym idzie polepszyć kondycję i jakość życia zwierzęcia – tłumaczy dr inż. Marta Borowska.
W realizacji projektu badawczego dr inż. Marta Borowska będzie ściśle współpracować z Instytutem Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. To właśnie w wyspecjalizowanych laboratoriach SGGW przeprowadzone zostaną badania z użyciem 64-rzędowego tomografu komputerowego – unikalnego w skali światowej sprzętu, zapewniającego najwyższą jakość obrazu. Zaplanowano, że zobrazowaniu tomografem komputerowym i wstępnej klasyfikacji klinicznej do jednego z czterech stopni nasilenia EORTH, objętych zostanie 60 obiektów – izolowanych głów końskich, pobranych poubojowo w komercyjnej ubojni.
– Te działania pozwolą na zebranie obszernej bazy danych. Na ich podstawie oraz w oparciu o moje wieloletnie doświadczenie w zakresie analizy obrazów medycznych, przygotuję metody analityczne. Mam też nadzieję, że wyniki uzyskane w ramach tego grantu będą na tyle obiecujące, że otworzą drogę do większego, wspólnego projektu z udziałem Politechniki Białostockiej i SGGW, a także wzbogacą naszą wciąż dość ubogą wiedzę na temat czynników odpowiedzialnych za rozwój tej groźniej patologii u koni – mówi dr inż. Marta Borowska.
Grant dr inż. Marty Borowskiej to kolejny przykład interdyscyplinarnej współpracy Instytutu Inżynierii Biomedycznej Politechniki Białostockiej z wiodącymi ośrodkami naukowymi. Zespół Instytutu rozwija badania m.in. nad biomechaniką, technicznymi środkami wpierania rehabilitacji, współczesnymi materiałami inżynierskimi w tym biomateriałami, a także nowoczesnymi metodami analizy sygnałów i obrazów biomedycznych.
Dr inż. Marta Borowska jest absolwentką Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Jej pasje naukowe to zastosowanie informatyki w inżynierii biomedycznej. Jest autorką blisko 50 publikacji z zakresu analizy sygnałów i obrazów medycznych oraz weterynaryjnych, ze szczególnym uwzględnieniem wspomaganej komputerowo diagnostyki biomedycznej. Na realizację swojego projektu pn. „Zastosowanie analizy tekstury trójwymiarowych obrazów Tomografii Komputerowej (TK) do detekcji objawów radiologicznych resorbcji i hipercementozy zębów na modelu głowy koni w przebiegu syndromu EOTRH” pozyskała z NCN 49 995 złotych.
Celem konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. W jego szóstej edycji można uzyskać finansowanie w wysokości 5 000 do 50 000 zł, a budżet całego konkursu wynosi 20 mln złotych. Środki te rozdzielane są proporcjonalnie przez cały okres naboru, a wniosek może zostać zakwalifikowany do finansowania tylko wtedy, gdy mieści się w puli środków przeznaczonych na dany miesiąc.
Przejdź do list rankingowych działań zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursu MINIATURA 6
mr