Politechnika Białostocka zdobyła patent: Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka

23-06-2022
dr inż. Piotr Borkowski na tle grafik z układami wewnętrznymi człowieka
„Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka” to kolejny patent, jakim może poszczycić się Politechnika Białostocka. Twórcami wynalazku są dr inż. Piotr Borkowski, pracownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i mgr inż. Urszula Kuczyńska, absolwentka kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Zaprojektowana orteza ma za zadanie wsparcie procesu usprawniania kończyny górnej. Wynalazek posiada Dokument Patentowy Nr P.241284.

– Pomysł na ortezę jest wynikiem analizy istniejących rozwiązań oraz potrzeb zgłaszanych przez lekarzy – wyjaśnia genezę wynalazku dr. inż. Piotr Borkowski, pracownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Zaprojektowana orteza oprócz funkcji stabilizacji kończyny górnej realizuje funkcje  rehabilitacji nadgarstka. Umożliwia to realizację procesu rehabilitacji w dowolnym czasie (np. w trakcie spaceru). Do tej pory nie było takich rozwiązań!

Wcześniej wynalazca rozmawiał z lekarzami zainteresowanymi nowymi rozwiązaniami w medycynie. Mógł też wykorzystać fachowe lektury i własne doświadczenie w projektowaniu i budowaniu unikalnych urządzeń wspierających rehabilitację.

– Prezentowane rozwiązanie ortezy dedykowane jest kończynie górnej, a dokładnie stawom: nadgarstkowemu i łokciowemu – wyjaśnia dr inż. Borkowski.

Ze względu na swoją modułowość orteza pozwala na dokładniejsze dostosowanie się do potrzeb użytkowników. Możliwe jest stosowanie pojedynczo modułów: łokciowego lub nadgarstkowego, a także złożenie ich w odpowiedniej konfiguracji. Może ona więc służyć osobom z dysfunkcjami zlokalizowanymi praktycznie w każdym segmencie kończyny.

– Zadaniem urządzenia jest wspomaganie ćwiczeń zalecanych przez lekarza i dedykowanych konkretnemu pacjentowi – objaśnia przeznaczenie wynalazku dr inż. Piotr Borkowski.

Dodatkowym atutem są także występujące regulacje dające możliwość indywidualnego dopasowania do każdego typu budowy pacjenta i celu rehabilitacji. Cała orteza pozwala więc na unieruchomienie jak i na wykonywanie dynamicznych ruchów zaopatrzonej kończyny.

Dr inż. Piotr Borkowski od lat łączy świat inżynierii z medycyną.

– Inżynieria biomedyczna i medycyna stanowią nierozłączną całość – podkreśla wynalazca. – Rozwiązania techniczne tworzone wspólnie przez konstruktorów i lekarzy otwierają możliwości w opracowywaniu nowych procesów leczenia.  Współczesna medycyna nie istniałaby w obecnym stanie bez wsparcia inżynierów, a inżynieria biomedyczna bardzo chętnie korzysta z porad medyków.

Pracownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej jest twórcą bądź współtwórcą wielu oryginalnych pomysłów.

– To 14 moje  rozwiązanie, które jest uznane za oryginalne przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej – zdradza dr inż. Piotr Borkowski. – Daje to pozytywną energię do zgłaszania nowych konstrukcji i poszukiwań dla ich zastosowania w praktyce.

Zgłoszenie patentowe trafiło do Urzędu Patentowego w 2018 roku. Wówczas mgr inż. Urszula Kuczyńska, współtwórczyni wynalazku, była jeszcze studentką kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Dziś pracuje w firmie ChM sp. z o.o., To jeden  z największych producentów implantów i narzędzi do traumatologii i ortopedii w Polsce.

(jd)