Międzynarodowa Letnia Szkoła Grzybów 2022 – International Mushroom Summer School IMSS 2022

20-06-2022
Od 20 do 24 czerwca 2022 roku Instytut Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej organizuje w ramach projektu PROM (finansowanego z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej) międzynarodową grzybową szkołę letnią dla doktorantów – International Mushroom Summer School IMSS 2022.

W International Mushroom Summer School IMSS 2022 bierze  udział 17 doktorantów i troje nauczycieli akademickich z 14 krajów (Nigeria, Gruzja, Serbia, Ukraina, USA, Szwecja, Benin, Włochy, Armenia, Kosowo, Macedonia, Turcja, Estonia, Czechy). Celem szkoły letniej będzie przybliżenie doktorantom bogactwa gatunków grzybów i unikalności ich występowania jak również nauczenia ich prawidłowego pozyskiwania i identyfikacji taksonomicznej materiału grzybowego do badań naukowych.

– Przyjeżdżają tutaj uczyć się od nas i od naszych specjalistów poznawania Puszczy Białowieskiej,  prawidłowego pozyskiwania materiału, oznaczania, czyli identyfikacji, prawidłowych czynności w laboratorium – wyjaśnia dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych WBiNŚ PB. – Uczestnikami są doktoranci, których temat pracy doktorskiej jest związany z grzybami.

Szkoła cieszyła się już bardzo dużym zainteresowaniem na etapie rekrutacji.

International Mushroom Summer School IMSS 2022 rozpoczęło spotkanie z profesorem Sławomirem Bakier, dyrektorem Instytutu Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. Od wtorku cała International Mushroom Summer School IMSS2022 przenosi się do  Centrum Naukowo-Badawczego w Hajnówce, gdzie będzie realizowana część praktyczna oraz wykładowa.

– Gościmy pana profesora Jordana Zjawionego z Uniwersytetu w Mississippi, który opowie o badaniach grzybów psychoaktywnych – zapowiada dr Ewa Zapora.  – Profesor Maja Karaman z uniwersytetu w Nowym Sadzie przedstawi informacje o nowych innowacyjnych biomateriałach pochodzenia grzybowego. Profesor Omoanghe Isikhuemhen z North Carolina A&T State University wyjaśni, w jaki sposób grzyby mogą być suplementem diety u zwierząt. Profesor Lusine Margaryan z Armenii opowie o ochronie grzybów makroskopowych, czyli widzialnych gołym okiem i o właściwościach medycznych tych grzybów z perspektywy Armenii.

– Będąc kiedyś w Białymstoku powiedziałem, że nie wyobrażam sobie, jak można mieć uczelnię w Białymstoku, czy w pobliżu tak unikalnego środowiska i bogatego w grzyby lasu jak Puszcza Białowieska i nie zajmować się tym naukowo, to tak jak byśmy siedzieli na stercie złota ale nigdy nie sięgali po nie – powiedział prof. Jordan Zjawiony na pierwszym wspólnym spotkaniu wykładowców i słuchaczy Międzynarodowej Letniej Szkoły Grzybów. – Jestem pod bardzo dużym wrażeniem, że tylu młodych ludzi z całego świata chce wziąć udział w  naszych spotkaniach. Chętnie naprowadzę ich na właściwy tor, jeśli są zainteresowani grzybami.

Profesora Jordana Zjawionego można też śmiało uważać za ojca chrzestnego wielkiego sukcesu podlaskich naukowców z Politechniki Białostockiej działających wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.

– To, że podlascy naukowcy zdobyli patent na ekstrakt z korzeniowca sosnowego oraz kompozycję farmaceutyczną zawierającą ekstrakt z korzeniowca sosnowego to była dla mnie wspaniała wiadomość! – powiedział prof. Zjawiony

Bo okazało się, że ekstrakt z korzeniowca sosnowego może być aktywnym składnikiem leku przeciwnowotworowego, którego zaletą jest ograniczanie żywotności komórek raka jelita grubego przy niskiej toksyczności wobec komórek zdrowych.

– To jest pierwszy krok i należałoby teraz zobaczyć jakie związki chemiczne są odpowiedzialne za takie działanie – podpowiada prof. Zjawiony. – A może metodami chemicznymi udałoby nam się zmodyfikować i zminimalizować toksyczność tego grzyba? Należałoby sprawdzić oddziaływanie tych samych ekstraktów na inne nowotwory i wtedy dopiero koncentrować badania na wybranych organizmach.

Jednym z działań Międzynarodowej Letniej Szkoły Grzybów w Centrum Naukowo-Badawczym w Hajnówce będzie zaprezentowanie tego, jak funkcjonuje, jak działa, i jak prowadzi badania Fungi Extract Bank – unikalny zbiór ekstraktów grzybów tworzony w Politechnice Białostockiej.

W ramach International Mushroom Summer School IMSS 2022 zaplanowano:
– praktyczne zajęcia terenowe w Puszczy Białowieskiej
– ćwiczenia laboratoryjne w Centrum Naukowo-Badawczym WBiNŚ w Hajnówce

IMSS 2022 odbędzie się przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku, w szczególności z Nadleśnictwami: Hajnówka, Białowieża i Browsk oraz Białowieskim Parkiem Narodowym.

Koordynator przedsięwzięcia: dr Ewa Zapora
Zespół organizacyjny: Marek Wołkowycki, dr Eugene Yurchanka, dr Marcin Stocki, mgr inż. Urszula Waszczuk, mgr inż. Sylwia Lewsza, inż. Konrad Wilamowski

Międzynarodowa Letnia Szkoła Grzybów 2022

IMSS2022_Programme_Final (PDF, wersja dostępna cyfrowo, 369 KB)