Trwa rekrutacja na studia stacjonarne I i II stopnia w Politechnice Białostockiej

03-07-2022

2011 miejsc na 28 kierunkach czeka na studiach stacjonarnych I stopnia w Politechnice Białostockiej.

1 czerwca rusza rekrutacja do największej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce.

Od jesieni studia stacjonarne II stopnia można podjąć na kierunku BIM modelowanie i zarządzanie informacją o budynku na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz na kierunku zarządzanie na Wydziale Inżynierii Zarządzania.

Ponad 600 wykładowców, praktyków i ekspertów w swoich dziedzinach, na sześciu wydziałach Politechniki Białostockiej, dzieli się wiedzą z blisko siedmioma tysiącami studentów. Wielu z nich wybiera na czas studiów mieszkanie w domach studenta na kampusie. Dosłownie w kilka minut mogą być na zajęciach, w laboratoriach, korzystać z zasobów nowoczesnej biblioteki, uprawiać sport, czy wypoczywać w klubie studenckim Gwint, największym w regionie.

– Zapraszam wszystkich maturzystów do studiowania na Politechnice Białostockiej – zachęca dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, Prorektor ds. Kształcenia. – Na naszej uczelni świetnie odnajdują się zarówno absolwenci techników, jak i humaniści. Mając otwarty umysł na pewno nauczycie się programować, zostaniecie świetnymi logistykami, czy wpadniecie w wir badań, jakimi zajmuje się blisko 60. studenckich kół naukowych. Nie obawiajcie się matematyki – nasi wykładowcy wszystko wytłumaczą i wskażą, jak w prosty sposób zaprzyjaźnić się z przedmiotami ścisłymi. Liczne praktyki w przedsiębiorstwach pozwolą wam już w trakcie studiów znaleźć dobrą pracę.

W tym roku Politechnika Białostocka przygotowała nowy kierunek – to energetyka cieplna.

– Energetyka cieplna to jest kierunek, który obejmuje swoim zasięgiem różne obszary energetyki, takie które nam się rzeczywiście kojarzą wprost z energetyką, czyli z konwersją różnych źródeł energii również energii odnawialnej na moc elektryczną, ale również ten kierunek obejmuje wszelkiego rodzaju technologie związane z konwersją energii na ciepło i chłód, a więc i pompy ciepła, i chłodnictwo, i klimatyzację – informuje prof. dr hab. inż. Dariusz Butrymowicz, kierownik Katedry Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

To absolutnie wyjątkowa sytuacja w skali całego kraju.

– Do tej pory nigdzie w Polsce nie można było uzyskać uprawnień zawodowych, które obejmowałyby wszystkie sfery działalności zawodowej w zakresie energetyki cieplnej, czyli uprawnienia energetyczne, i uprawnienia budowlane instalacyjne, i uprawnienia chłodnicze – podkreśla prof. Butrymowicz. – Jako pierwsi w Polsce nieodpłatnie przygotowujemy studentów do zdobycia uprawnień zawodowych. Co więcej, w części uprawnień posiadamy już prawo do certyfikowania personelu, w związku z tym kierunek energetyka cieplna oferuje coś, co jest rzeczą zupełnie wyjątkową.

W roku akademickim 2022/23 studia na kierunku energetyka cieplna I stopnia będzie mogło podjąć 30 osób.

Najwięcej miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia czeka na kierunkach:

• informatyka – 210
  • budownictwo – 180
  • logistyka -150
  • zarządzanie – 150
  • inżynieria środowiska – 105.

W ubiegłym roku największą popularnością wśród kandydatów cieszyły się:

• grafika – 3,63 osoby na 1 miejsce
  • zarządzanie – 3,25
  • informatyka i ekonometria – 2,82
  • architektura krajobrazu – 2,80
  • architektura wnętrz – 2,72
  • automatyka i robotyka – 2,69
  • logistyka – 2,63
  • zarządzanie i inżynieria produkcji – 2,62
  • leśnictwo – 2,60

Pełny wykaz kierunków studiów Politechniki Białostockiej można znaleźć na stronie internetowej:

pb.edu.pl/kandydaci/rekrutacja-studia-1-i-2-stopnia/kierunki-studiow/

Harmonogram rekrutacji:

Informacji o rekrutacji na studia w języku polskim udziela Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji.

(jd)